رييس شبكه دامپزشكي شهرستان كوهبنان، گفت: احتمال انتقال بيماري هاي مشترك از ماهيان قرمز به انسان وجود دارد.

' محمود زین الدینی ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: ماهی قرمز در سفره هفت سین عید نوروز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در سال های اخیر سازمان دامپزشكی با اجرای برنامه كنترل بهداشتی مراكز تكثیر، پرورش و عرضه ماهی قرمز، حاشیه ایمنی صنعت پرورش ماهی قرمز را در كشور افزایش داده است.

وی اظهار داشت: دامپزشكی به عنوان متولی بهداشت و بیماری های آبزیان با تهیه و پخش بروشور و صدور اطلاعیه های بهداشتی نسبت به آموزش و افزایش آگاهی عمومی برای رعایت موارد بهداشتی و نحوه نگهداری ماهی قرمز، امنیت بهداشتی عمومی جامعه را تضمین می كند.

وی با اشاره به احتمال انتقال بیماری های مشترك از این ماهیان به انسان، بر ضرورت رعایت مسایل بهداشتی و خودداری از دست زدن به ماهیان قرمز تاكید كرد.

زین الدینی، بیان كرد: انواع بیماری های ویروسی، باكتریایی و قارچی بر سلامت جمعیت ماهیان قرمز تاثیرگذار است و دامپزشكی با اجرای ضوابط بهداشتی و نمونه برداری، برای شناسایی و مبارزه با این بیماری ها اقدام می كند.

وی به فروشندگان ماهی قرمز توصیه كرد: با توجه به مسری بودن بیماری های ماهی قرمز در صورت مشاهده ماهی بیمار، بسرعت آن را از بقیه جدا كنند.

وی درباره نحوه نگهداری ماهی قرمز نیز، گفت: ظرف ماهی باید بزرگ و دهان گشاد و آب ماهی باید تمیز باشد.

زین الدینی بر تعویض مرتب آب ماهی تاكید و اظهار كرد: آبی كه برای ماهی استفاده می شود، باید به مدت 24 ساعت نگهداری شده تا كلر زدایی و هم دما شود و سپس تعویض شود.

وی از در نظر گرفتن دریاچه كویر كوهبنان برای رهاسازی ماهیان قرمز خبر داد و افزود: به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی باید از رها كردن ماهیان قرمز در منابع آبی، استخرها و قنوات خودداری شود.ك/3

7440

سرخط اخبار استان‌ها