دمشق - شماري از سوري هاي ساكن در شهر دمشق پايتخت سوريه روز يكشنبه با اجتماع در محل وقوع انفجار روز شنبه در برابر ساختمان امنيت هوايي اين كشور با سردادن شعارهايي نسبت به اين اقدامات جنايتكارانه اعتراض كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در دمشق ، شركت كنندگان در این اجتماع در حالی كه شعارهایی علیه عاملان و آمران این گونه اقدامات سر می دادند ، اعلام كردند كه سوریه در برابر این جنایات شكست نمی خورد.

آنان همچنین با تاكید بر وحدت ملی از ادامه اصلاحات در سوریه حمایت و اقدامات برخی شیوخ در منطقه مانند عرعور را در ارتباط با صدور فتوا برای جنایت در سوریه محكوم كردند.

یك زن سوری در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در دمشق تاكید كرد كه سوریه در برابر این انفجارها پایدار است و ما همچنان صبر پیشه می كنیم.

وی كه از اهالی شهر قنیطره است و برای مشاهده محل های انفجار روز شنبه به دمشق سفر كرده، گفت كه مشابه چنین جنایتی را در هیچ جا نمی توان مشاهده كرد.

سه انفجار در شهر دمشق موجب كشته شدن 27 نفر و زخمی شدن 140 نفر شد.

این زن سوری كه خواست نامش فاش نشود ، خاطر نشان كرد كه كسانی كه چنین اقدامات جنایتكارانه ای را مرتكب شده اند، دین ندارند و مرتكبان این جنایتها در درجه اول امیر قطر و پادشاه عربستان هستند.

یك عضو خانواده سوری نیز كه خانه آنها در نزدیك محل دچار آسیب شده است گفت: ملت سوریه پایدار است و هدف از این اقدامات ضربه زدن به امنیت و ثبات این كشور است.

این مسیحی ساكن سوریه كه خانه اش دچار خسارت زیادی شده، خاطر نشان كرد: وقتی كه قطر و عربستان اعلام می كنند به دنبال مسلح كردن مخالفان دولت سوریه هستند، نیازی نیست به دنبال عامل این اقدامات جنایتكارانه باشیم.

این سوری خاطر نشان كرد: كسانی كه مرتكب چنین اقداماتی به رهبری برخی كشورهای عربی می شوند، افراد بی فرهنگی هستند كه از سوی شبكه های ماهواره ای شست و شوی مغزی شده و هدف دیگر از این اقدامات نیز ایجاد اختلاف بین مردم سوریه اعم از مسیحی و مسلمان است.

وی با اشاره به این كه به علت انتشار اكاذیب از سوی شبكه الجزیره این شبكه را از گیرنده خود حذف كرده است ، افزود : از روزهای اول شروع ناآرامی در سوریه مشخص شد كه این شبكه بی طرف نیست و هدف از آن ایجاد فتنه در بین مردم سوریه است .

به گفته این شهروند سوری، هدف اصلی از ایجاد ناآرامیها در سوریه، ضربه زدن به مقاومت و حامیان آن است و دشمنان می خواهند ابتدا سوریه را به عنوان مانع رسیدن به اهداف خود از سر راه بردارند.

وی همچنین انفجارهای روز شنبه را در انتقام از مردم سوریه به خاطر راهپیمایی میلیونی در روز پنجشنبه ذكر كرد و گفت یكی دیگر از علل آن نیز پیروزی ارتش سوریه در مناطق مختلف این كشور از جمله باباعمرو در حمص و ادلب است.

به گفته این سوری، انفجارها در آینده نیز ممكن است بیشتر شود و راه حل آن نیز برقراری گفت و گوی ملی بین مخالفان است ولی مخالفان مقیم خارج به دنبال گفت و گو نیستند بلكه در پی انفجار هستند اما باید بدانند كه با چنین انفجارهایی یك نظام سرنگون نمی شود.

به دنبال این انفجارها دولت سوریه با تشكیل كمیته ای در صدد ارزیابی میزان خسارتهای وارده به مردم این كشور بر اثر انفجارهای مزبور است.

اعضای این كمیته روز یكشنبه با حضور در میدان التحریر دمشق یكی از محلهای انفجار روز شنبه از نزدیك در جریان خسارتهای وارده به مردم قرار گرفتند.

روز گذشته نیز استاندار دمشق به همراه برخی از نمایندگان مجلس سوریه با حضور در محل انفجارها در جریان خسارتهای وارده قرار گرفتند.

در جریان این انفجارها ساختمان های زیادی دچار خسارت شده و بیش از ده دستگاه خودرو نیز به طور كلی در آتش سوخته و شمار زیادی تخریب شدند.

خاورم**ا.ا**1436**1577

سرخط اخبار جهان