تبريز- معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي گفت: زنبورداران مراقب سرمازدگي و تلف شدن زنبورهاي خود در فصل بهار باشند.

غفور عبدالهی روزدوشنبه دربازدید از یكی از كارخانه های بسته بندی عسل در تبریز در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار كرد: با توجه به اینكه در اوایل فصل بهار بیشترین خسارت و مرگ و میر ناشی از شرایط ناپایدار جوی در استان رخ می دهد، بنابر این زنبورداران باید برای جلوگیری از چنین احتمالی موارد ذكر شده توسط كارشناسان را رعایت تا در پایان فصل پرورش زنبورعسل در استان كه اواخر تابستان می باشد، شاهد افزایش تولید محصولات كندو باشیم.

وی با اشاره به اینكه لازم است زنبورداران از باز كردن بی مورد درب كندوها خودداری كنند، افزود: زنبورداران چنانچه نیازمند به بازدید زنبوران هستند حتما به شرایط آب و هوایی بیرون همچون ابری نبودن هوا و پابین نبودن درجه حرارت بیرون دقت كنند.

عبدالهی با اشاره به اینكه زنبورداران باید از قرار دادن شان های حاوی تخم و لارو در معرض هوای سرد بیرون و باد پرهیز كنند، گفت: با آغاز فصل بهار و گل دهی گیاهان، انواع آفات، امراض و بیماری های گیاهی نیز شروع به فعالیت می كند كه دراین راستا برای استفاده بیشتر و بهتر از محصولات كشاورزی، باغداران و كشاورزان ناگزیر به استفاده از سموم كشاورزی می باشند.

وی ادامه داد: زنبور عسل در مقابل بیشتر سموم كشاورزی آسیب پذیر بوده و از سوی دیگر وجود كلنی های زنبور عسل در مجاورت باغات و مزارع برای گرده افشانی و تولید عسل ضروری می باشد، لذا بهترین سموم كشاورزی آنهایی هستند كه ضمن كنترل آفات و بیماری ها، فاقد هرگونه اثرنامطلوب برای انسان، احشام و حشرات مفید از جمله زنبور عسل باشد.

7237/587

سرخط اخبار استان‌ها