زنجان - يك مخترع دانشجوي بسيجي گفت: حمايت هاي مالي و معنوي از مخترعان موجب دلگرمي جوانان ايراني براي ابداع و اختراع است.

'مصطفی احمدی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تأكید بر اینكه هزینه فعالیت های تحقیقاتی بسیار زیاد است و از عهده جوانان دانشجو ساخته نیست، افزود: مسئولان باید دست جوانان مخترع به وی‍ژه جوانان شهرستانها را كه از مراكز استانها به دور هستند را بگیرند.

وی، با بیان اینكه اغلب سازمان های حمایت كننده در شهر تهران و مراكز استانها واقع شده و جوانان شهرستانی مجبور هستند برای معرفی و ثبت اختراعات و ایده های خود به این شهرها مراجعه كنند.

این مخترع دانشجوی بسیجی زنجانی اظهار كرد: اگر حمایت مالی و معنوی مسئولان مربوطه باشد می توان اختراعات را به تولید انبوه رساند.

احمدی، به اختراعات شش گانه خود اشاره كرد و گفت: این اختراعات بدلیل استفاده از قطعات ساده و ارزان و در دسترس بودن لوازم به راحتی قابلیت تجاری سازی داشته و در صورت تامین اعتبار و حمایت های لازم می تواند بازار خوب و در آمد قابل توجه را نصیب سرمایه گذار و تولید كننده داشته باشد.

به گفته وی، در صورت تولید، به علت قابلیت های فراوان در بازار های داخلی وخارجی استقبال گسترده از آن خواهد شد.

این دانشجوی دانشگاه آزاد واحد خدابنده، به عناوین اختراعات خود اشاره و اظهار كرد: 'سیستم چراغ راهنمایی رانندگی در داخل خودرو'، ' سیستم روشنایی گاز سوز اتوماتیك '، 'سیستم كنترل بخاری گازی توسط امواج رادیویی'، ' میكروفون لمسی مجهز به تنظیم صدا وبدون كلید'، ' پریز محافظ انسان ومحافظ دستگاه های الكترونیكی' و ' طراحی وسا خت هویه لمسی خودكار' عناوین شش اختراع می باشد.

احمدی، با بیان اینكه 'سیستم چراغ راهنمایی رانندگی در داخل خودرو' به صورت بی سیم با امواج رادیویی كار می كند وانتقال اطلاعات به صورت صفر و یك می باشد افزود: این سیستم در مواقع خطر با دو حالت سخنگو ونمایشگر رنگ چراغ راهنمایی ورانندگی در داخل ماشین به راننده اعلام می كند.

وی، كار كردن با ولتاژ بسیار پایین (6ولت) را از مزایای خیلی مهم این دستگاه عنوان كرد و گفت: عدم نیاز به نگاه كردن به چراغ راهنما، جلوگیری از حواس پرتی راننده و یا تخلفات نا خواسته رانندگان، كمك به هوشیاری راننده و ممانعت از ترافیك و تصادف و جریمه راننده از دیگر مزایای این اختراع به شمار می رود.

عضو بنیاد ملی نخبگان، در توضیح اختراع 'سیستم روشنایی گاز سوز اتوماتیك' گفت: این دستگاه به هنگام قطع برق در تاریكی به طور خودكار روشن و به هنگام وصل برق خاموش می شود.

احمدی، عدم نیاز به كبریت وفندك برای روشن كردن، تنظیم میزان تاریكی جهت روشن شدن دستگاه بر روی آن، عدم عمل این سیستم در روشنی هوا و جلوگیری از خسارت های روحی و روانی كوكان و سایر اعضاء در اثر تاریكی از مزایای 'سیستم روشنایی گاز سوز اتوماتیك' می باشد.

وی، به اختراع 'كنترل بخاری گازی توسط امواج رادیویی اشاره و اظهار كرد: كنترل بخاری گازسوز از راه دور، راحتی روشن و خاموش كردن وتنظیم شعله بخاری از فاصله دور از پشت موانع و جلوگیری از اتلاف انرژی با ارزش گاز با كم یا خاموش كردن وسایل گاز سوز با كنترل از راه دور در صورت فراموشی از مزیت های این سیستم است.

این مخترع دانشجوی بسیجی زنجانی، با بیان اینكه كاركرد گیرنده وفرستنده بخاری توسط امواج رادیویی وبا sms از مهمترین مزایای این سیسم است، تصریح كرد: می توان با این وسیله مشعل های صنعتی، موتورخانه ها، بخاری های صنعتی و خانگی را كنترل نمود.

وی، 'سیستم میكروفون لمسی مجهز به تنظیم صدا وبدون كلید' را از دیگر اختراعات خود عنوان كرد و گفت: تنظیم تن صدا از روی میكروفون و عدم نیاز به تنظیم از روی آمپلی فایر و قابل نصب بر روی میكروفون های بی سیمی از مزیت های این سیستم می باشد.

این جوان مخترع زنجانی افزود: این سیستم از مدارهای خیلی ساده و با هزینه های كم ساخته شده و می توان تمام مكانهایی كه نیاز به سیستم صوتی دارند از جمله مساجد، مدارس، استودیو های شبكه های تلویزیونی می تواند كاربرد داشته باشد.

احمدی، به 'پریز محافظ انسان ومحافظ دستگاه های الكترونیكی، اشاره كرد و گفت: در این سیستم به هیچ وجه و در هیچ حالتی امكان برق گرفتگی وجود ندارد و سیم های بدون دو شاخه به خاطر احتمال اتصال برق و ایجاد جرقه و آتش سوزی و برق گرفتگی عمل نمی كند و اگر سیم های بدون دوشاخه به پریز اتصال دهیم برق وصل نمی شود.

وی یادآورشد: برای استفاده از پریز، دستگاه دارای نمایشگر است در صورت استفاده از دستگاه دیگر نیاز به استفاده از محافظ های یخچال، كولر، كامپیوتر و غیره نخواهد بود چرا كه این محافظ می تواند جایگزین تمام محافظ های دیگر باشد.

این مخترع دانشجوی زنجانی، همچنین به اختراع 'طراحی و سا خت هویه لمسی خودكار' اشاره كرد و گفت: صرفه جویی در انرژی گرانبهای برق، روشن و خاموش شدن خودكارهویه به صورت لمسی و عدم نیاز به قطع كردن برق هویه، جلوگیری از سوختگی قطعات الكترونیكی در لحیم كاری و بخصوص آنكه باعث خرابی مدار چاپی می شود و عمرطو لانی هویه لمسی خودكار از جمله مزایای این سیستم به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، كسب دیپلم عالی افتخار از جامعه مخترعین و مبتكرین ایران در سال 90، كسب رتبه های اول جشنواره جوان خوارزمی در استان زنجان، دانش آموز پروهشگر برگزیده در استان زنجان در سال 89 ، برگزیده در نمایشگاه اختراعات در هفته بسیج دانشگاه صنعتی امیركبیر تهران در سال 89، كسب گواهی (حمایت مالی ادرات و نهاد های دولتی و سازمان ها) از جامعه مخترعین ومبتكرین ایران در سال 89 از جمله سوابق علمی این جوان دانشجوی نخبه رشته الكتروتكنیك است.

7325/596

سرخط اخبار استان‌ها