زنجان- يك متخصص داخلي بيمارستان ولي عصر(عج) استان زنجان، با توصيه به بيماران ديابتي براي رعايت رژيم غذايي و دارويي به خصوص درايام نوروز گفت: اين بيماران درصورت عدم رعايت رژيمهاي خاص خود به تغيير شديد در قند خون و درنهايت كاهش هوشياري دچار مي شوند.

دكتر'علیرضا خادم المله' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینكه بیماران مزمن در ایام نوروز باید به نكاتی مهم توجه داشته باشند، افزود: افرادی كه به بیماری قند خون مبتلا هستند و فعالیت بیش از حد دارند بهتر است در مواقع افت شدید قند خون، از موادقندی زود جذب شونده مانند قند و عسل استفاده كنند.

وی، اظهار داشت: ضعف و بی حالی، تعریق، تپش قلب، سرگیجه از علائم افت شدید خون در مبتلایان به این بیماری است.

متخصص داخلی بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان، با بیان اینكه بیماران دیابتی نوع یك نیز باید در ایام نوروز نسبت به كنترل قند خون مبادرت كنند، افزود: در صورتی كه قند خون مبتلایان از 250 میلی گرم بیشتر باشد به مراكز درمانی مراجعه كنند و هنگام مسافرت نیز دستگاه تست خون به همراه داشته باشند.

وی،با اشاره به اینكه بیماران قلبی و عروقی نیز در صورت احساس ناراحتی، بی حالی، درد در ناحیه قفسه سینه و تعریق بلافاصله به مراكز درمانی مراجعه كنند، اظهار داشت: مراجعه به هنگام می تواند به تجویز و درمان های لازم در بیماران و جلوگیری از عوارض شدیدتر در آنها منتهی شود.

خادم المله، خاطرنشان كرد: افراد مبتلا به بیماری های ریوی نیز از قرار گرفتن در فضای گرد و غبار و سرد اجتناب و در صورت بروز تنگی نفس شدید به مراكز درمانی مراجعه كنند.

وی، با بیان اینكه بیمارانی كه مشكلات گوارشی مانند زخم های معده و اثنی عشر و با سابقه خونریزی معده دارند نیز باید داروهای تجویز شده را مرتب مصرف كنند، افزود: این گروه از افراد نیز باید از خوردن غذاهایی مانند پیاز، ترشی، فلفل،خیار شور و غذاهای چرب كه به تشدید ناراحتی معده منجر می شود، خودداری كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، اظهار داشت: بیماران مزمن در مسافرت های نوروزی مدارك پزشكی، سوابق آزمایش ها،مقدار و نوع داروها را با خود همراه داشته تا در صورت لزوم و مراجعه به مراكز درمانی پزشك مربوطه اقدامات دقیق درمانی بهینه ای را انجام دهد.

596/7320

سرخط اخبار استان‌ها