رشت - مديركل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گيلان گفت: موزه ميراث روستايي براي استقبال از ميهمانان نوروزي آماده شده است.

'امید عزیزی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با آغاز سال نو جشنواره نوروزی و ارائه برنامه‌های متنوع و شاد از دوم فروردین آغاز می‌شود و تا پایان 12 فروردین ادامه دارد.

وی با اشاره به زمان این برنامه ها اظهار كرد: برنامه های در نظر گرفته شده در دو نوبت صبح و عصر از ساعت 10 آغاز و تا ساعت 18 ادامه می یابد.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان برپایی غرفه سفره گیلانی، برگزاری مسابقات فرهنگی و اجرای موسیقی زنده محلی، نمایش‌های آیینی مانند نوروزی خوانی، عروس‌بران، آهو چره، بازی‌های بومی، محلی نظیر لافند بازی را از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در موزه میراث روستایی عنوان كرد.

وی ادامه داد: بر پایه مطالعات مردم‌شناسی و معماری 9 گانه حوزه فرهنگی و معماری در گیلان شناسایی و برای هر یك از آنها مكان ویژه‌ای در محل موزه در نظر گرفته شده است.

عزیزی خاطرنشان ساخت: در طراحی سایت محل‌های جداگانه برای نمایش‌ها و بازی‌های سنتی، پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، بازار روز، كارگاه صنایع‌دستی، مزارع برنج و باغات چای، معماری روستایی ملل، پارك بازی كودكان، چایخانه‌ها و رستوران‌های سنتی، اردوگاه تفریحی و پژوهشكده معماری و مردم‌شناسی پیش‌بینی شده است.

وی اضافه كرد: با گردش در این مجموعه و دیدن انواع خانه‌های روستایی واچینی و دوباره‌چینی شده با حوزه‌ مختلف فرهنگی ـ معماری گیلان كه خاطرات حدود 150 سال گذشته‌ را با خود به همراه دارند و نیز مشاهده‌ فعالیت‌های روستاییان آن زمان، بی شك زندگی گذشته‌ نه چندان دور گیلان برای بازدیدكنندگان زنده خواهد شد.ك/3

695

سرخط اخبار استان‌ها