بجنورد - امام جمعه فاروج گفت: عيد واقعي يك مسلمان توفيق در تطهير نفس، تزكيه جان و تمرين استقامت در مقابل بدي ها است.

حجت الاسلام 'عباسعلی احمدزاده' در آستانه سال جدید در گفت و گو با ایرنا، عید نوروز را دارای سنت های معقولی دانست و اظهار داشت:‌ رهاورد نوروز باید تلاش برای تغییر، انتخاب راه بهتر و تبدیل بدی به خوبی ها باشد.

وی گفت:‌ در دعای تحویل سال از خداوند دگرگونی حال و نیكو شدن طلب می شود با درنگ در این دعا می توان به رهاوردهای نوروز دست یافت.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان فاروج افزود: زیباترین و كامل ترین نوع تغییر، تبدیل بدی ها به خوبی ها و جبران خطاها است، همان شیوه ای كه قرآن برای انسان ترسیم كرده و این دگرگونی و گذار از بدی به خوبی و اصلاح خود در ادعیه ما مشهور است.

حجت الاسلام احمدزاده گفت:‌ اگر آیین نوروز بر این اساس پی ریزی شود و انسان خود را برای همگامی با محتوای دعای آغاز سال كه بیانگر تحول و نغمه توحیدی است آماده سازد بی شك نوروز پرفایده می شود.

وی افزود:‌ اسلام برای تایید و یا رد آداب و سنن ملی و قومی دو شرط اساسی دارد كه مبتنی نبودن بر شرك و خرافات و خدشه دار نكردن استقلال مسلمانان و عدم وابستگی به بیگانه است.

وی گفت:‌ افزون بر این اسلام به این نكته توجه دارد كه سنت هایی معقول و پذیرفتنی است كه دارای جهت گیری معنوی و در مسیر متبلور ساختن عبودیت انسان در برابر حق باشد.

امام جمعه فاروج، رعایت بهداشت و صله رحم را از ویژگی های معقول عید نوروز برشمرد و اظهار داشت: با رعایت اخلاق اسلامی می توان از برخی نكات منفی مانند خرافات، اسراف و چشم و هم چشمی هایی كه متاسفانه در آیین نوروز وجود دارد، پرهیز كرد.

حجت الاسلام احمدزاده تاكید كرد:‌ سفارش شده انسان در لحظه تحویل سال به مراكز مذهبی و اماكن مقدس رفته و دست نیایش به درگاه احدیت برداشته و نیز با شاد كردن دل ها، دستگیری از مستمندان و یاری نیازمندان، این لحظات را معنوی كند. ك/3

7187/626

سرخط اخبار استان‌ها