۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۸:۱۸
کد خبر: 80045706
T T
۰ نفر

پكن - همزمان با بالا رفتن بهاي نفت درجهان، مقام هاي تايوان نسبت به افزايش نرخ تورم در اين جزيره اقتصادي در جنوبي چين هشدار داده اند.

به گزارش ایرنا، روزنامه 'چاینا پست ' روز دوشنبه نوشت: مقام ها و كارشناسان در این جزیره هشدار می دهند كه نرخ تورم امسال از سال 2011 میلادی بیشتر خواهد بود.

این گزارش حاكی است كه به دلیل بالا رفتن بهای بنزین و برق در تایوان پیش بینی می شود بهای دیگر كالاها در سال جاری میلادی بسرعت افزایش یابد.

شاخص قیمت مصرف كننده در تایوان در سال جاری میلادی بیش از یك ممیز 46 درصد پیش بینی شده كه از 1 ممیز 42 دهم درصد سال گذشته بیشتر است.

این شاخص نشان می دهد كه نرخ تورم در تایوان در حال بالا رفتن است.

در همین حال، ' چن دی مینگ ' وزیر بازرگانی چین گفته است

نرخ خرده فروشی در چین بین 6 تا 18 درصد در حال رشد است كه از نرخ رشد اقتصادی بالاتر است.

وی كه دیروز در مراسم افتتاح همایش توسعه 2012 چین سخن می گفت،افزود: این نشان می دهد مردم چین قدرت بالایی برای خرید دارند.

وی پیش بینی كرد كه كشورش بزودی به بزرگترین وارد كننده كالا در جهان تبدیل شود.

'چن ' گفت: چین علاوه بر اینكه كالاهای ارزان قیمت با كیفیت بالا برای جهان صادر می كند، خود نیز خریدار بزرگ كالاهای كیفی در جهان است.

چین هم اكنون دومین وارد كننده بزرگ جهان است.

مازاد تجاری چین در سال گذشته میلادی به 155 میلیارد و 140 میلیون دلار رسید اما این كشور برای نخستین بار در ماه گذشته میلادی با یك كسری تجاری 30 میلیارد دلاری مواجه شد كه ناشی از افزایش واردات نسبت به صادرات است.

همایش توسعه 2012 چین دوشنبه شب در پكن به كار خود پایان می دهد.

آساق ** 275 ** 2100

سرخط اخبار اقتصاد