۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۸:۰۷
کد خبر: 80045699
T T
۰ نفر

اصفهان - شهروندان و مسوولان دستگاههاي اجرايي شهرستان شهرضا با آمادگي كامل در انتظار مسافران و گردشگران نوروزي است.

به گزارش ایرنا، نوروز، بهترین فرصت برای مسوولان و مردم شهرستان شهرضا است تا با توجه به حضور حدود 800 هزار هموطن در این شهرستان پتانسیل و توانمندی های فرهنگی و تاریخی را بیش از پیش معرفی كنند.

نوروز كه فرا می رسد فراهم كردن اقامتگاه برای آنانی كه در این ایام عزم سفر می‌كنند مهمترین دغدغه مسوولان است، آنانی كه در سفر برنامه محورند ترجیح می‌دهند نقطه مبدا تا مقصد را مورد نظر قرار داده و با برنامه ریزی هدفمند خدمات مورد نیاز را از پیش فراهم كنند.

امابرخی از هموطنان و خصوصا مسافران نوروزی كمتر خود را در شرایط تهیه محل اقامت از پیش تعیین شده قرار می‌دهند.

در سال‌های اخیر بیشتر مسوولان شهرستانها تلاش كرده اند تا با ایجاد ستاد دائمی تسهیلات سفرها در نوروز و تابستان شرایط مطلوبی را برای مسافران و گردشگران در شهرستان خود به وجود آورند.

مسوول كمیته فرهنگی و هنری ستاد رفاه مسافران نوروزی شهرستان شهرضا گفت: این كمیته در ایام نوروز امسال با همكاری میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان تور گردشگری ویژه مسافران نوروزی برگزار می كند.

ولی اله توكلی اظهارداشت: شهرستان شهرضا با قدمت تاریخی طولانی، دارای آثار تاریخی و گردشگری بسیاری است كه در بین هموطنان شناخته شده نیست.

توكلی افزود: امیدواریم اجرای این طرح شهرضا را از صرف خوابگاه بودن برای مسافران خارج و به مكانی برای گردشگری تبدیل كند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا نیز تصریح كرد: تهیه و نصب بنر با موضوع زندگی نامه مفاخر شهرستان در سطح شهرستان و محل های اسكان مسافران از فعالیت های این كمیته در ایام نوروز است.

توكلی تصریح كرد: برپایی نمایشگاهی از آثار هنرمندان شهرستان در قالب سفال، عكس، معرق و خوشنویسی، در محل ستاد اسكان رفاه مسافران نوروزی یكی از فعالیت هایی است كه این كمیته هر سال اجرا كرده و برای مسافران جذاب بوده است و امیدواریم امسال نیز این نمایشگاه مورداستقبال مسافران نوروزی قرار گیرد.

هماهنگی با شهرداری‌ها برای ایجاد كمپینگ، مدارس آموزش و پرورش، استفاده از سالن‌های ورزشی در شرایط خاص و ایجاد محیطی دلپذیر همراه با ارائه خدمات مطلوب و مورد نیاز مسافران در تمامی ساعات شبانه روز بخشی از اقدامات مسوولان شهرستان شهرضا در این راستا است.

وی با اشاره به آمادگی كامل این شهرستان برای استقبال از مسافران نوروزی گفت: 46 مدرسه با 450 كلاس برای اسكان مسافران نوروزی در این شهرستان درنظرگرفته شده است .

توكلی افزود: مركز پذیرش و ستاد اسكان مسافران نوروزی این شهرستان در دبیرستان 'شهید رجائی' روبروی فرمانداری شهرضا واقع شده است.

شهرستان شهرضا با توجه به موقعیت خاص جعرافیائی و قرار گرفتن بر سر راه پنج استان كشور از جمله نقاطی است كه بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند به آنجا سفر و یا حداقل از این شهرستان عبور كنند.

شهرضا از جمله شهرهای قدیمی منطقه اصفهان است كه بررسی های تاریخی نشان می دهد این مكان قبل از ورود لشگریان اسلام آباد بوده است.

سفال، قالی، گلیم، جاجیم، نمد و گیوه از صنایع دستی شهرستان شهرضا است.

شهرضا شهری است با دو هوای متفاوت كوهستانی و كویری است.

این شهرستان از نظر مذهبی و فرهنگی از دیر بازكانون اجتماعات و مباحث عقیدتی و دینی و جایگاهی برای علما و دانشمندانی بزرگ همچون آقا ' محمدرضا قمشه ای ' ، ' حكیم ملاهادی فرزانه ' ، ' حكیم اسداله قمشه ای ' و ' حكیم مهدی الهی قمشه ای ' ( مترجم و مفسر قرآن كریم ) بوده است.

از آثار تاریخی این شهرستان می توان به امامزاده شاهرضا ، سد قتلغ شاه ، بازار شهر ، بقعه سیده خاتون ، بقعه امامزاده شاه سید علی اكبر (ع) ، زیارتگاه ، مسجد نو ، مسجد خان ، كاروانسرای مهیار ،ملك و امین آباد اشاره كرد .

شهرضا دارای 400 اثر تاریخی است و در ایام نوروز آثار تاریخی و جاذبه گردشگری این شهرستان آماده بازدید مسافران و گردشگران است.

همچنین شهرستان شهرضا با داشتن ابر مردانی چون شهید حاج ابراهیم همت ، شهید سید جمال طباطبائی، سردارحیدرپور و شهیدان والامقام و بزرگوار زیادی چون نگینی بر تارك افتخار كشور می درخشد ، 725 شهید 120 آزاده و صدها جانبازو جاویدالاثر ، كارنامه درخشان و ماندگار شهرضا در دوره جنگ تحمیلی است.

شهرستان شهرضا با بیش از 140 هزار نفر جمعیت و دو شهر شهرضا و منظریه دارای 24 روستا و 21دهیار در 80 كیلومتری جنوب اصفهان واقع است.

1724/7144

سرخط اخبار استان‌ها