۲۹ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۷:۲۹
کد خبر: 80045687
T T
۰ نفر

كاشان – خانه تاريخي ' طباطبايي ها ' يكي از زيباترين و ديدني ترين بناهاي تاريخي كاشان كه به ' عروس خانه هاي تاريخي ايران ' مشهور است در آستانه نوروز 91 بار ديگر دوستداران و مشتاقان هنر و فرهنگ ايراني را به سوي خود فرا مي خواند.

به گزارش ایرنا، خانه طباطبایی ها كه در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم كاشان واقع شده از شاهكارهای هنر معماری بشمار می رود كه توسط ' سیدجعفر طباطبایی ' یكی از تجار معروف و خوشنام دوران قاجار در سال 1250هجری قمری ساخته شده است.

ساخت بنای مجموعه خانه تاریخی طباطبایی ها با مساحت چهار هزار و 730 متر مربع وسعت به مدت 10 سال انجام شده است.

این خانه با 42 اتاق، چهار حیاط، چهار سرداب (زیرزمین)، سه بادگیر و دو رشته قنات و هفت آبنما و باغچه های فراوان نمونه كاملی از یك خانه مسكونی سنتی و اشرافی دوران قاجار بشمار می رود.

معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گرا است كه گونه ای خاص از معماری سنتی و اصیل اسلامی و ایرانی را در مناطق كویری و گرم و خشك ایران می توان دید.

این مجموعه تاریخی مشتمل بر سه بخش اندرونی، بیرونی و بخش مخصوص خدمه بوده و ضلع شمالی آن به عمارت اندرونی خانه اختصاص داده شده كه صاحب خانه و خانواده اش در این قسمت زندگی می كردند.

فضای اندرونی خانه طباطبایی ها نسبت به خارج از حجاب كامل برخوردار بوده و هریك از بخش های درون خانه نیز نسبت به یكدیگر از حجاب و پوشیدگی خاصی بهره می برند كه خود بطور كامل گویای معماری حجاب دار در خانه های ایرانی است.

عمارت بیرونی كه در ضلع جنوبی خانه قراردارد، ویژه پذیرایی از میهمانان و مراجعان بوده و در روزهای خاصی از سال مراسم مذهبی نظیر عزاداری برای امام حسین (ع) و نیز جشن های مناسبتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در بخش بیرونی تالار بزرگی قرار دارد كه به اتاق ' شاه نشین ' معروف است، این اتاق در مركز قرار گرفته و با نورگیرها و پنجره‌های مشبك رنگی و پنجره‌های ارسی كه بصورت عمودی باز و بسته می‌شود، تزیین شده است.

نقاشی های نقیس و بدیع خانه طباطبایی ها كه شامل شكارگاه، نقوش حیوانات، مناظر طبیعی و ساختمان های فرنگی در كنار آیینه كاری و گچ بری سقف ایوان سرپوشیده كه برگرفته از نقشه قالی كاشان است، این بنا را به عالی ترین درجه هنری خود رسانده است.

بخش خدمه نیز شامل حیاط و عمارت درضلع غربی خانه واقع شده كه دراختیار خدمه خانه بوده و مطبخ، اصطبل، بهاربند و انبارهای سوخت و مواد غذایی در آن قرار داشته كه شماری از اتاق های خدمه در سالیان قبل بطور كامل از بین رفته است.

خانه طباطبایی كاشان از آثار كم نظیر معماری خانه های اسلامی ایران است كه با بهره گیری صحیح از اصول اربعه معماری معرفی كاملی از هنر ناب و منحصر بفرد معماران چیره دست كاشانی را به ببیندگان خود منتقل می نماید.

هرچند در بیشتر منابع و كتاب ها به اشتباه نام معمار خانه طباطبایی ها را استاد ' علی مریم كاشانی ' ذكر كرده اند اما ساخت این خانه حدود نیم قرن پیش از تولد این معمار شهیر و پر آوازه شهر كاشان آغاز شده است.

خانه طباطبایی كاشان در ایام نوروز شاهد حضور خیلی از مشتاقان و دوستداران هنر و فرهنگ ایرانی است كه حضور این مشتاقان باعث شده این خانه تاریخی پس از باغ فین كاشان بیشترین آمار بازدید را در بین تمام آثار تاریخی كاشان داشته باشد.

خانه تاریخی طباطبایی ها به وسیله هیات امنای مرمت و احیای ابنیه تاریخی كاشان خریداری و در سال های 1374 تا 1376 با همكاری شهرداری و میراث فرهنگی این شهر و با پشتیبانی مسوولان وقت وزارت معادن و فلزات طبق نقشه اصلی مورد مرمت و بازسازی قرارگرفت.

خانه طباطبایی كاشان در به شماره 1504 فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

9876/1724

سرخط اخبار استان‌ها