ساري- اعضاي مديريت بحران درنشست اضطراري با فرمانداران و بخشداران شهرستانهاي مازندران رانش و لغزش زمين در روستاهاي جنگلي و كوهستاني استان را تهديد جدي دانست و به نوعي مديريت بحران را آماده باش اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این نشست كه شبانگاه شنبه در سالن استانداری مازندران در ساری برگزار شد، به وجود 82 نقطه رانشی در محورهای اصلی و فرعی راههای روستایی كوهستانی و جنگلی استان اشاره شد كه هر لحظه ممكن است موجب مسدود شدن راه ارتباطی شود.

اعضای مدیریت بحران مازندران از فرمانداران و بخشداران خواست تا امكانات و تجهیزات راهداری را آماده باش كرده و در صورت نیاز عملیات اجرایی را انجام بدهند.

'سید عیسی هاشمی ' معاون امور عمرانی استانداری مازندران نیز با بیان اینكه در حال حاضر مسدود شدن راههای ارتباطی با رانش زمین در مناطق كوهستانی و جنگلی به عنوان یك تهدید جدی مطرح است ، ادامه داد: وجود 82 نقطه رانشی در استان نگرانی روستاییان بالا دست را دو چندان كرده است.

هاشمی یكی از عوامل اصلی بروز رانش زمین را یخبندان و ذوب شدن برف دانست و ادامه داد: قطع درختان و بی توجهی به آبخیزداری اراضی بالا دست از دیگر عوامل بروز رانش و لغزش زمین است.

معاون امور عمرانی استاندار مازندران تصریح كرد: در دو ماهه اخیر چندین بار رانش زمین در مناطق مختلف كوهستانی و جنگلی استان به ویژه در هزار جریب نكا ، دو دانگه و چهار دانگه ساری ، آغوز دره گلوگاه ، روستاهای كوهستانی بلده نور ، بندپی غربی و شرقی بابل رخ داده است كه مردم منطقه را با نگرانی مواجه كرد.

هاشمی گفت: رانش زمین زندگی مردم منطقه هزار جریب نكا را در دسترسی به روستاهای پایین دست به ویژه در حمل و نقل فلج كرده است.

وی از فرمانداران و بخشداران شهرستانهای مختلف مازندران خواست در ایام تعطیلات نوروزی به این موضوع توجه كرده و نیروهایی را در آماده باش قرار دهند.

وی با بیان اینكه همچنان به معضل رانش و لغزش زمین در مناطق مختلف استان بی توجهی می شود ، گفت: طرح مطالعات پهنه بندی رانش زمین در مناطق مختلف استان از سال آینده آغاز خواهد شد.

هاشمی خاطر نشان كرد: استاندار مازندران بر انجام مطالعه پهنه بندی رانش زمین استان تاكید جدی دارد و برای این منظور از محل مدیریت بحران اعتبار قابل توجه ای را در نظر گرفته است.

' لطف الله عباسی 'معاون راه روستایی اداره كل راه و ترابری استان مازندران در این نشست با بیان اینكه تا كنون رانش زمین ۱۸۰ میلیارد ریال به محورهای روستایی استان خسارت وارد كرده است ، افزود: نفوذ آب به لایه‌های زیرین راه در اثر بارش فراوان باران و برف در هفته‌های اخیر و آب شستگی لایه‌های پایین دست باعث حركت زمین و رانش در سطح محورها شده كه این مهم باعث خسارت‌های فراوانی به جسم راه وارد كرد.

وی عدم تامین اعتبار مناسب برای نگهداری از راه ها در سال‌های اخیر، وجود سكونت‌گاه‌های غیراصولی در بالادست راه‌ها و تخریب منابع طبیعی را از دیگر عوامل بروز رانش در مناطق كوهستانی و روستایی مازندران عنوان كرد.

عباسی گفت: در حال حاضر رانش زمین در محورهای روستایی بندبن لایی شهرستان نكاء، درازكلا - خلیل كلا بابل، آهودشت و چاچكام ساری، كوتنا - ریكنده قائم‌شهر و همچنین سرتا - جناسم میاندرود از جمله محورهای روستایی است كه رانش زمین باعث تخریب راه‌های آن شده است.

وی گفت: در دو ماه اخیر 82 نقطه از راههای روستایی مازندران در اثر رانش زمین مسدود شده و راهداران استان با همكاری فرمانداران ، بخشداران ، بنیاد مسكن مشغول بارگذاری و ترمیم محورها هستند.

وی تراكم رانش زمین در راههای روستایی هزار جریب نكا را زیاد دانست و ادامه داد: رسوبات در این محورها بسیار بالا و ترمیم آن زمان بر است.

وی به كمبود اعتبار و تجهیزات راه و روستایی استان مازندران اشاره كرد و گفت: از آنجاییكه بخش عمده ای از جمعیت مازندران در روستاها به ویژه در مناطق مختلف كوهستانی و جنگلی ساكن هستند ، مسدود شدن راه ارتباطی موجب نگرانی جدی مسوولان و مردم است.

به گفته عباسی با انجام مطالعه و انجام طرح های پیشگیری ،می توان مانع خسارت های احتمالی رانش زمین در منطقه شد.

'فردین خنجری ' مدیر بحران استانداری مازندران با بیان اینكه رانش و لغزش زمین تهدید جدی برای راههای روستایی در مناطق جنگلی و كوهستانی ، اراضی كشاورزی و باغات بالا دست استان است ، گفت: در حال حاضر چندین دستگاه لودر ، كامیون و بیل مكانیكی در مناطق هزار جریب نكا ، دو دانگه و چهار دانگه ساری و شماری از روستاهای بلده نور و گلوگاه مشغول بار گذاری راههای ارتباطی روستاهای منطقه هستند.

وی ادامه داد: اینكه رانش زمین موجب مسدود شدن راههای ارتباطی شود محتمل است و این نشست به منظور آماده باش دستگاههای اجرایی در تعطیلات نوروزی تشكیل شده است.

'سید عباس حسینی نژاد' فرماندار شهرستان ساری به بروز رانش زمین در محور اصلی ساری - سمنان منطقه چهار دانگه و دو دانگه ساری اشاره كرد و گفت: هر چند این راه در حال ترمیم است اما بروز رانش و مسدود شدن مجدد آن محتمل و این امر موجب نگرانی مردم منطقه شده است.

فرمانداران شهرستان های نكا ، بهشهر ونور و بخشداران گلوگاه و بندپی غربی و شرقی بابل در این نشست آخرین وضعیت مشكل رانش و لغزش زمین را در روستاهای بالا دست را گزارش كردند.

'سید محسن موسوی ' معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه ساری با بیان اینكه دو هزار زمین لرزه در این استان متصور است ، گفت: سیل ، زمین لرزه و رانش زمین از حوادث غیر مترقبه استان است كه بریا پیش بینی و پیشگیری از خسارت های احتمالی این حوادث طی سالهای پس از انقلاب در این استان مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی با بیان اینكه فرسایش خاك زمین در مناطق بالا دست استان مازندران بیشتر از حد مجاز و در حد بحرانی است ، گفت: معتقدم برای حل این مشكل می توان فعالیت های فنی و علمی را در اراضی بالادست اجرا كرد تا شاهد كم شدن خسارت شد.

وی با بیان اینكه در حال حاضر به دلیل توسعه و گسترش ساخت و ساز های روستایی حمل و نقل در راه های روستایی بیشتر از ظرفیت جاده انجام می شود ، گفت: اگر طرح مطالعات پهنبه بندی رانش زمین در استان انجام نشود و طرح های پیشگیری نیزارجای نشود ، خسارت چندین برابر خواهد شد.

مازندران سه میلیون و 100هزار نفر جمیعت دارد كه 47 درصد آنان در بیش از سه هزار و 500 روستا ساكن هستند.

مازندران 9 هزار كیلومتر راه اصلی و فرعی دارد كه بیش از هفت هزار كیلومتر آن روستایی است.ك/4

2585/402

سرخط اخبار استان‌ها