همدان- تيراندازان همداني در سال جاري موفق به كسب 50 مدال رنگارنگ در ميادين ملي و بين المللي شدند.

بگزارش عصرشنبه ایرنا، ورزشكاران رشته تیراندازی استان همدان در سال جاری موفق به كسب یك مدال طلا، سه نقره و یك برنز در مسابقات بین المللی و 45 مدال رنگارنگ ملی شامل 10 طلا، 21 نقره و 14 برنز شدند.

بدون تردید، كسب سهمیه المپیك توسط 'مه لقا جام بزرگ' تیرانداز همدانی از افتخارات ارزنده ورزش استان همدان در سال جاری بود كه توانست به عنوان نخستین بانوی ایرانی سهمیه المپیك 2012 لندن را به دست آورد.

هم اینك، به صورت حرفه ای 48 تیرانداز در همدان فعال هستند ضمن اینكه 72 نفر نیز آموزش مستمر می‌بینند.

هم چنین، در این استان 21 مربی فعالیت دارند كه 11 نفر از این تعداد را زن تشكیل می دهند ضمن اینكه دو مربی همدانی به عنوان مربی تیم ملی اشتغال دارند.

همدان به لحاظ داشتن سالن های تیراندازی در شرایط مناسبی قرار دارد و هم اینك خطوط تیراندازی همدان به 80 خط رسیده است.

رییس هیات تیراندازی همدان راه اندازی سالن اختصاصی و 24 خطه تیراندازی بعثت را یكی از دستاوردهای مهم این هیات دانست و گفت: همزمان با راه اندازی این سالن، ارتقای جایگاه تیراندازی استان همدان را خواهیم داشت.

'محمدرضا بیاناتی' افزود: اهداف پروازی، اهداف ثابت و اهداف دونده سه بخش این رشته است كه همدان در رشته اهداف پروازی بسیار ضعیف است.

بیاناتی با بیان اینكه در المپیك 10 رشته وجود دارد، اظهار كرد: از 32 رشته ای كه در تیراندازی وجود دارد، 18 رشته مختص آقایان، 14 رشته مختص بانوان و در بعضی رشته‌ها نیز هردو فعالیت دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینكه ورزشكاران این رشته از 15 تا 55 سال می‌توانند فعالیت كنند، یادآور شد: در ایران 16 رشته راه اندازی شده كه به گفته رئیس فدراسیون در آینده ای نزدیك دو رشته دیگر هم به این تعداد اضافه خواهد شد.

وی درباره سالنهای تیراندازی نیز گفت: تیراندازی با افتتاح این سالن 24 خطه صاحب یك سالن استاندارد شد تا ما دیگر مجبور نباشیم برای میزبانی لیگ سالن قرض بگیریم، همان طور كه سال گذشته بازیها در سالن دانشگاه آزاد برگزار شد.

رییس هیات تیراندازی همدان یادآور شد: اهداف پروازی هدف بعدی ماست كه در این زمینه با شركت علیصدر همكاری خواهیم كرد.

بیاناتی اضافه كرد:'مه لقا جامه بزرگ' و 'ساسان شهسواری' آبروی تیراندازی كشور و مایه مباهات استان هستند.

وی با اشاره به گفته رییس فدراسیون تیراندازی كشور كه همدان اگر اول نباشد از برترین ها است، گفت: در المپیادهای سال‌های گذشته همیشه اول تا سوم بوده ایم.

وی خاطرنشان كرد: تیراندازان ما امسال 45 مدال كشوری شامل 10 طلا، 21 نقره و 14 برنز كسب كرده‌اند.

بیاناتی ادامه داد: ورزشكاران ما در سطح برون مرزی نیز موفق به كسب یك طلا، سه نقره و یك برنز شده اند.

وی درباره پرهزینه بودن این رشته نیز گفت: تیراندازی یكی از گران‌ترین رشته‌های ورزشی است و هم اكنون فقط سه ورزشكار ما سلاح تپانچه بادی دارند.

وی كمبود تجهیزات را یكی از مشكلات هیات دانست و اضافه كرد: به تعداد تیراندازان حرفه ای سلاح نداریم.

بیاناتی با بیان اینكه برای یك میزبانی 25 میلیون تومان اعتبار لازم است، هزینه تخمینی شركت در لیگ را هم 121 میلیون تومان عنوان كرد و افزود: این هزینه‌ها اعم از اعزام، میزبانی، قرارداد با تیراندازان و خرید تجهیزات است كه اگر این هزینه‌ها تامین شود، در لیگ بین اول تا سوم خواهیم بود.

7520/551

سرخط اخبار استان‌ها