۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۲۰:۳۵
کد خبر: 80044406
T T
۰ نفر

لندن - صدها نفر از سوري هاي مقيم انگليس عصر روز شنبه پس از راهپيمايي در خيابان هاي مركزي شهر لندن در مقابل سفارت آن كشور در پايتخت انگليس تجمع كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، تظاهرات روز شنبه سوری های مقیم انگلیس در قالب دو برنامه جداگانه موافقان و مخالفان دولت سوریه برگزار شد و هر دو گروه از مسیرهای مختلف به سمت سفارت راهپیمایی كردند.

حامیان دولت سوریه كه عكس هایی از بشار اسد رییس جمهوری و پرچم های سوریه را در دست داشتند حمایت خود را از طرح های دولت برای انجام اصلاحات اعلام كردند.

آنان ضمن محكوم كردن خشونت ها و اقدامات تروریستی در سوریه، نسبت به هرگونه مداخله خارجی در كشورشان هشدار دادند.

طرفداران دولت سوریه شعار می دادند؛ دست از سر سوریه بردارید، مردم سوریه مخالف مداخله قدرت های خارجی هستند، قدرت های بزرگ به دنبال اهداف امپریالیستی خود در سوریه هستند، ما با خشونت و تروریسم مخالفیم و از انجام اصلاحات حمایت می كنیم.

چند تن از فعالان سوری مقیم انگلیس نیز طی سخنانی در جمع حاضران در مقابل سفارت سوریه تاكید كردند كه مداخله خارجی فقط باعث پیچیده تر شدن بحران جاری می شود و نتیجه نهایی آن تخریب و ویرانی كشور خواهد بود.

آنان با اشاره به وضعیت كشورهایی نظیر عراق، افغانستان و لیبی اعلام كردند كه اهداف كشورهای غربی از مداخله جویی در كشورهای دیگر فقط تامین منافع خودشان است و این گونه مداخلات هرگز نمی تواند صلح و ثبات پایدار را به ارمغان آورد.

برخی از سخنرانان همچنین به نقش سوریه در كمك به مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین اشاره كردند و افزودند: به نظر می رسد كه غرب از این نقش پیشتاز سوریه در منطقه خاورمیانه عصبانی است و به دنبال انتقام گیری از دولت و ملت سوریه است.

مخالفان دولت سوریه نیز پس از راهپیمایی در خیابان های مركزی لندن در نزدیكی سفارت سوریه در لندن تجمع كردند.

تعداد زیادی از ماموران پلیس در اطراف سفارت سوریه مستقر شده بودند و با ایجاد موانعی دو گروه را از هم جدا كرده بودند تا مانع از درگیری احتمالی شوند.

مخالفان دولت سوریه كه پرچم هایی با رنگ های متفاوت از پرچم ملی آن كشور در دست داشتند در شعارها و پلاكاردهای خود خواستار بركناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه شدند و از دولت های غربی خواستند با مداخله خود مانع از ادامه خشونت ها در آن كشور شوند.

برخی از آنان همچنین علیه روسیه و چین كه قطعنامه های مربوط به سوریه را در شورای امنیت وتو كرده اند، شعار می دادند.

یكی از روزنامه نگاران انگلیسی كه اخیرا در شهر حمص مجروح شده بود در این تجمع برای مخالفان سخنرانی كرد و نیروهای دولتی سوریه را به نقض حقوق بشر متهم نمود.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان