۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۲۰:۱۸
کد خبر: 80044398
T T
۰ نفر

رم - ده ها هزار نفر امروز شنبه در يك تظاهرات ضد مافيايي در شهر 'جنوا' در شمال ايتاليا شركت كردند و هفدهمين سال يادبود قربانيان مافيا را گرامي داشتند.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، جوانان، دانشجویان، دانش اموزان، فرزندان و خانواده های قربانیان مافیا، امروز با بیش از 600 دستگاه اتوبوس، خودروهای شخصی و همچنین قطار از سراسر ایتالیا خود را برای شركت در این راهپیمایی ضد مافیایی به شهر جنوا رساندند و با گرامیداشت هفدهمین سال یادبود قربانیان مافیا، خشم و انزجار خود را علیه سازمان های جنایی و گروه های خلافكار مافیایی ابراز داشتند.

'جورجو ناپولیتانو' رییس جمهوری ایتالیا نیز در پیامی بمناسبت یادبود قربانیان مافیا، گفت: تعهد روزانه برای تجدید یاد زنان و مردان قربانی جرایم مافیا، می تواند به كاستن فضا برای سازمان های جنایی كمك كرده و فرصت نفوذ مافیا و تحكیم آن در جامعه را كم كند.

مافیا متشكل از گروه های خلافكار در جزیره سیسیل در جنوب ایتالیا است ؛ این گروه در اواسط قرن 19 میلادی به دلیل بی اعتمادی مردم به حكومت و سیستم قانونی و وابستگی مردم به افراد محلی قدرتمند در استان سیسیل بوجود آمد و بعدها به شرق ایالات متحده آمریكا و استرالیا نیز گسترش یافت.

جرایم سازمان یافته در ایتالیا تحت تسلط چهار طایفه مافیایی 'كوسا نوسترا در سیسیل، كامورا در اطراف ناپل، اندرانگتا در منطقه كالابریا و گروه ساكرا كورونا یونیتا در پوگلیا' است.

تجار و كسبه ایتالیایی، از مغازه ها تا رستوران ها، بازارهای روز و از دست فروشان تا هتل ها، همواره متحمل باجگیری های مافیا در این كشور هستند و بحران اقتصادی نیز فرصت های تازه ای برای مافیا جهت پولسازی فراهم كرده است.

فعالیت های تجاری در ایتالیا روزانه شاهد 1300 مورد جرم از سوی گروه های جنایی مافیا است.

در ایتالیا حدود یك میلیون تاجر و كسبه، قربانی جرایم و باجگیری های مافیایی هستند.

اتحادیه كسبه ایتالیا با اشاره به برخی ارقام و حجم مبادلات مافیا، اعلام كرد: مافیا 60 میلیارد یورو درسال سود ازطریق قاچاق مواد مخدر و 870 میلیون یورو از قاچاق انسان و 5 میلیارد و 800 میلیون یورو از قاچاق اسلحه و یك میلیارد و 200 میلیون یورو از قاچاق اجناس كسب می كند و از طریق سرقت، دزدی و كلاهبرداری نیز یك میلیارد یورو درآمد دارد.

مافیا در بخش های مهم بازار، از كشتارگاه ها تا بازارهای ماهی، از رستوران ها تا نانوایی های غیر قانونی و از بخش گردشگری تا اماكن شبانه تا بخش تشییع جنازه نفوذ دارد و از محل این بازارها نیز میلیاردها یورو در امد كسب می كند.

فعالیت های تجاری مافیا همانند یك شركت است كه در ان مدیر، مشاور، متصدی و بخش های اجرایی وجود دارد و فعالیت های جنایی این شركت از حالت تصادفی به حالت دائمی تبدیل شده است چرا كه اداره اخاذی ها، رباخواری ها، تحمیل كالا و قاچاق مواد مخدر به مركزی دائم و باثبات تبدیل شده و هر روز به جمع اوری درامدهای نامشروع پرداخته و دامنه مشتریان خود را نیز گسترش می دهد.

اروپام ** 2171**1596

سرخط اخبار جهان