۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۹:۳۶
کد خبر: 80044350
T T
۰ نفر

اردبيل - مديركل تبليغات اسلامي استان اردبيل گفت: دين مبين اسلام عيد نوروز باستاني ايرانيان را آيين نيك زيستن و نيك رفتاري‌ها مي‌داند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ستوده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جایگاه نوروز در اسلام به مانند برخی از آداب و رسوم ادیان دیگر مورد تایید و تاكید است طوری كه این آیین با آموزه‌ها و ارزش‌های دینی ما مطابقت دارد.

وی با بر‌شمردن برخی از ویژگی‌های عید نوروز و تاكید دین اسلام بر گستردگی این مفاهیم گفت: برای اولین بار در قرآن كریم كلمه عید از زبان حضرت عیسی (ع) خطاب به خداوند مطرح شده كه آن حضرت فرموده‌اند خدایا عیدی برای ما قرار بده تا رزق و روزی از جانب تو به دست ما برسد.

وی گفت: روزی كه در آن آرامش دل برقرار باشد روز نوین است و اسلام نیز به خاطر همین ویژگی‌ها عید نوروز را مورد تایید و یادآوری قرار داده است.

وی افزود: 17 روز مانده به عید نوروز با وزش یك باد گرم در كشورمان آداب و رسوم عید به عنوان سر‌آغاز تحول طبیعت كه دین اسلام نیز به آن تاكید می‌كند آغاز شده و سعی می‌كنیم آیین‌هایی كه با آداب و رسوم ما تطبیق دینی دارد مورد توجه قرار دهیم.

وی اظهار داشت: هر آیینی كه با سرمایه‌های معنوی ما نظیر عبودیت ، پاكی ، طهارت ، آرامش روح و روان و همگرایی اجتماعی قرین باشد دین اسلام نیز به انجام آن تاكید داشته كه در عید نوروز چنین جلوه‌هایی شاخص و ممتاز است.

ستوده افزود: چهارشنبه سوری تاریخ باستان ایران نشانی از پاكی ، طهارت و گرمی دلها بوده و امروز برخی آداب و رسوم غلط به آن وارد شده و حتی هویت و اصالت آن را زیر سوال برده است.

این مسوول به برخی از كارها و مستحبات روز اول عید اشاره كرد و گفت: غسل كردن ، لباس تمیز پوشیدن ، عطر زدن ، حاضر شدن در نماز جماعت ، صله ارحام ، رفع كدورت‌ها ، روزه‌داری و ذكر الهی گفتن از جمله اعمال نیكی است كه در روز اول نوروز به آن تاكید شده است.

594/530

سرخط اخبار استان‌ها