بلگراد- سفير ايران در صربستان ،گفت: جنبش عدم تعهد در شرايط كنوني جهاني مي تواند نقش اساسي در حل و فصل و تنش هاي موجود در مناطق مختلف جهان ايفا كند و ايران در مدت رياست خود با اقتدار ان را عملي خواهد كرد.

به گزارش ایرنا، 'ابوالقاسم دلفی' در مصاحبه با ماهنامه 'پراكتیكا' با بیان اینكه ایران میزبان شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در سال 2012 با حضور سران 118 كشور جهان است و برای مدت سه سال ریاست آن را عهده دار خواهدبود، افزود: جنبش عدم تعهد در شرایط كنونی بین المللی و تنش های موجود در مناطق مختلف جهان، می تواند نقش بسیاری خوبی برای حل و فصل نواقص و كمبودهای موجود در صحنه بین الملی ایفا كند.

وی با اشاره به اینكه برخی از كشورهای زورگو و قدرت طلب موجب شرایط نامطلوب و غیر عادلانه ای در جهان شده اند، یاداور شد: جنبش عدم تعهد در شرایط كنونی جهانی می تواند نقش اساسی در حل و فصل و تنش های موجود در مناطق مختلف جهان ایفا كند و ایران در مدت ریاست خود با اقتدار ان را عملی خواهد كرد.

دلفی در ادامه این گفت و گو ، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با كشورهای همسایه و سایر كشورهای جهان روابط دوستانه دارد و در این مناسبات برقراری عدالت و روابط منصفانه مبتنی بر منافع ملی همواره حاكم است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در دوران ریاست بر جنبش عدم تعهد تلاش خواهد كرد تا با نزدیكی بیشتر به كشورهای عضو و حركت در جهت نقاط مشترك و قابل اتكا، این جنبش را به جایگاه اصلی آن كه بنیانگذاران ان در فكر آن بودند، نزدیكتر كند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در صربستان پیرامون چگونگی روابط بلگراد و تهران با اشاره به اینكه روابط ایران اسلامی با صربستان در ادامه روابط با یوگسلاوی سابق است، گفت: كشور ما با 75 میلیون نفر جمعیت، تاریخی چند هزار ساله، تمدنی كهن و فرهنگی شكوفا دارد و همچنین با برخورداری از موقعیت سوق الجشی در منطقه حساس خلیج فارس و خاورمیانه، دارای ذخایر مهم و عظیم نفت و گاز است.

' از سوی دیگر بواسطه داشتن سواحل گسترده در شمال آب راه مهم خلیج فارس و تنگه هرمز و داشتن شرایط اقلیمی مناسب، فعالیت بسیار خوبی در تولیدات كشاورزی دارد.'

سفیر ایران در بلگراد در ادامه گفت و گو با خبرنگار پراكتیكا، به صربستان به عنوان وارث یوگسلاوی سابق كه نقش بسیار مهمی در ثبات و امنیت بالكان دارد، اشاره كرد و گفت: ایران و یوگسلاوی در زمینه های مختلف از جمله علمی، دانشگاهی، فرهنگی، سیاسی، بین المللی و اقتصادی دارای روابط سازنده بودند و اكنون این روابط به شكل عادی و مبتنی بر همكاری تداوم دارد.

' روابط صربستان و جمهوری اسلامی ایران طی دو سال گذشته در بخش های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و دانشگاهی در حال توسعه است و انرژی از جمله موضوعات مهم و مورد توجه در روابط دو كشور است.'

سفیر ایران اسلامی در بلگراد به روابط تجاری بازرگانی و صنعتی صربستان و ایران اشاره و تاكید كرد كه كمیسیون مشترك اقتصادی این دو كشور در 13 دوره برگزار شده و در این كمیسیون ها تمامی بخش های مستعد برای همكاری و همچنین ظرفیت و امكانات همكاری بین دو كشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: بخش كشاورزی، از جمله بخش هایی در همكاری بین صربستان و ایران است، كه از گذشته دور در دوران یوگسلاوی مورد توجه بوده و در حال حاضر نیز فعال است؛ در ضمن در بخش ورزشی نیز همكاری های خوبی به ویژه در امر مربیگری در رشته های مختلف از جمله؛ فوتبال، والیبال، بسكتبال و شنا بین دو كشور وجود دارد. '

دلفی به نقش رسانه های جمعی در بالا بردن آگاهی مردم اشاره كرد و گفت: متاسفانه رسانه های غربی با وابستگی های خود به مراكز قدرت در كشورهای مختلف، تصاویر غیر واقعی در مورد برخی از كشورها از جمله ایران ارائه می دهند.

' در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با تلاش مغرضانه رسانه های غربی روبرو است و آنچه كه در خصوص ایران از رسانه های غربی به افكار عمومی دنیا ارائه می شود، بسیار دور از واقعیات است.

'ایرانیان مردمی صلح دوست و با فرهنگ بوده كه طی دهه های گذشته هیچگونه تعرضی به هیچ كشوری نداشته اند، ولی كشور ما به دفعات مورد تعرض و تهاجم و تجاوز نظامی قرار گرفته است.'

سفیر ایران در ادامه با یاداوری روابط بلگراد و تهران ، افزود: بین صربستان و ایران نقاط مشترك زیادی وجود دارد كه از جمله آنها نقش مذهب و گرایش مردم به آداب و سنن دینی در این دو كشور است.

اروپام**2061**1596

سرخط اخبار جهان