تهران - همزمان با واكنش آمريكا به انتشار خبر پرتاب ماهواره كره شمالي، دولت پيونگ يانگ از كارشناسان،‌ناظران بين المللي و همچنين خبرنگاران خارجي دعوت كرد تا در اين مراسم حضور يابند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول، كمیته فن آوری فضایی كره شمالی روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام كرد بزودی از كارشناسان،‌ ناظران و خبرنگاران خارجی برای حضور در مراسم پرتاب ماهواره تحقیقاتی این كشور دعوت می كند.

كمیته فن آوری فضایی كره شمالی افزود: كارشناسان و ناظران می توانند در چارچوب این دیدار كاملا به محل پرتاب موشك و سایر مناطق نزدیك شوند و آن را مورد بررسی قرار دهند.

پیونگ ‌یانگ جزییات بیشتری درباره پرتاب این ماهواره جدید عنوان نكرده و فقط گفته است كه این ماهواره یك 'ماهواره تحقیقاتی' است كه با استفاده از فن آوری‌ های داخلی ساخته شده است.

بر پایه این گزارش، اعلام كره شمالی مبنی بر آمادگی برای پرتاب یك ماهواره با موشك ساخت این كشور ، واكنش هایی را در آمریكا به دنبال داشته است.

دولت پیونگ یانگ روز گذشته (جمعه) اعلام كرد قصد دارد این ماهواره را ماه آوریل امسال به فضا پرتاب كند.

'هیلاری كلینتون'' وزیر امور خارجه آمریكا در واكنش اولیه به این خبر، اقدام كره شمالی را تحریك آمیز خواند.

وزیر امور خارجه آمریكا گفت: واشنگتن در این رابطه با شركای خود در روزهای آینده بحث و تبادل نظر خواهد كرد.

كره شمالی معتقد است كه این راكت حامل ' كوانگ میونگ یونگ - 3 ' یك ماهواره نظارت زمینی است و آن را به مناسبت یكصدمین سالگرد تولد ' كیم ایل سونگ ' رهبر فقید این كشور پرتاب خواهد كرد.

این ماهواره بین 12 تا 16 آوریل از استان ' فیون گان ' واقع در شمال كره شمالی پرتاب خواهد شد.

كره‌ شمالی كه تا كنون دو آزمایش هسته ای انجام داده است، در سال 2009 بازرسان آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی را از كشورش اخراج كرد و از مذاكرات شش جانبه پیرامون خلع سلاح هسته‌ ای كنار كشید.

مترجمام**9041** 1506

سرخط اخبار جهان