۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۸:۴۰
کد خبر: 80044289
T T
۰ نفر

دوشنبه - حضور رئيس جمهور تاجيكستان در اجلاس اوراسيا مسكو، انحلال پليس اقتصادي قرقيزستان، بررسي گسترش مناسبات نظامي لهستان و ازبكستان و تشكيل نمايشگاه بين المللي نفت و گاز در ازبكستان از جمله اخبار كوتاه آسياي ميانه در روز شنبه است.

** حضور رئیس جمهور تاجیكستان در اجلاس اوراسیا در مسكو

'امامعلی رحمان' رییس جمهوری تاجیكستان 29 اسفند برای شركت در نشست شورای بین دولتی سازمان همكاری های اقتصادی اروپا و آسیا (اوراسیا) عازم مسكو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری 'آسیاپلوس'، رحمان یك روز در روسیه خواهد بود زیرا روز اول فروردین ماه قصد دارد كتابخانه ملی تاجیكستان در پارك سنتی شهر دوشنبه جایی كه قرار است مراسم نوروز باستانی در آن برگزار شود، افتتاح كند.

این شورا 18 مهر ماه سال جاری تشكیل شد و اعضای آن روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و بلاروس می‌باشند.** پلیس اقتصادی قرقیزستان منحل شد

'اموربیك بابانف'نخست وزیر قرقیزستان در جلسه اخیر هیات دولت ضمن اعلام انحلال پلیس اقتصادی این كشور، گفت: عملكرد ضعیف و بدنامی این پلیس دلیل این اقدام دولت بوده است.

به گزارش خبرگزاری'كانیوز'، اعضای هیات دولت قرقیزستان در این نشست همچنین دستورالعمل تشكیل نهاد خدمات جدید دولتی برای مقابله با جرایم اقتصادی را تصویب كردند.

با وجودی كه روز 13 بهمن ماه كمیته ای برای تشكیل مجدد پلیس اقتصادی برگزار شد، اما این كمیته در نهایت انحلال آن را پیشنهاد داد.** بررسی گسترش مناسبات نظامی لهستان و ازبكستان

'توماش سیمانیاك' وزیر دفاع لهستان روز جمعه برای بررسی چگونگی گسترش همكاری های نظامی این كشور با ازبكستان وارد تاشكند شد.

به گزارش بخش مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبكستان، در این سفر هیات لهستانی به ریاست وزیر دفاع این كشور با مقامات ازبكستان در باره گسترش همكاری های دو جانبه در دیگر بخش ها بخصوص موضوعات مورد علاقه تبادل نظر خواهد كرد.

پیش بینی شده است وزیر دفاع لهستان در طول اقامت خود در ازبكستان با 'قابل بردییف' وزیر دفاع ازبكستان و 'عبدالعزیز كاملف' وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو كند.

براساس این گزارش، موضوع اساسی این مذاكرات مساله برنامه ریزی شده برای سال 2014 میلادی اخراج نیروهای ائتلاف كشورهای عضو پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) از افغانستان است.

در دو ماه اخیر 'آرتیكس پابریكس' وزیر دفاع لتونی، 'فیلیپ هاموند' وزیر دفاع انگلیس و 'توماس دمزییر' وزیر دفاع آلمان از تاشكند بازدید كرده اند.** تشكیل نمایشگاه بین المللی نفت و گاز در اردیبهشت در ازبكستان

براساس مصوبه هیات دولت ازبكستان شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز ازبكستان (OGU-2012) طی روزهای 26 تا 28 اردیبهشت ماه سال آینده در مركز نمایشگاهی بین المللی 'اوزاكسپوسنتر' شهر تاشكند برگزار خواهد شد.

به گزارش بخش مطبوعاتی شركت بین المللی نمایشگاهی 'ITE'، این نمایشگاه كه با همكاری شركت ملی 'ازبك.نفت.گاز' برگزار خواهد شد، مهمترین و معتبرترین نمایشگاه در رشد بخش نفت و گاز این كشور است.

این نمایشگاه برای تولیدكنندگان صنایع نفت و گاز داخلی و بین المللی جهت نمایش تولیدات جدید و فن آوری های روز، برقراری همكاری های نزدیك و انعقاد قراردادهای سودمند فرصت خوبی را فراهم خواهد ساخت.

در حاشیه این نمایشگاه، همایش بین المللی رشد بخش صنایع نفت و گاز این كشور نیز تشكیل خواهد شد كه هر سال در این همایش تعداد زیادی از كارشناسان بین المللی از جمله جمهوری اسلامی ایران شركت می كنند.

ازبكستان از لحاظ استخراج گاز طبیعی مقام دوم را در بین كشورهای مشترك المنافع (همسود) دارد و یكی از 10 كشور استخراج كننده گاز طبیعی در جهان می باشد.

این جمهوری آسیای مركزی سالانه نزدیك به 70 میلیارد مترمكعب گاز طبیعی تولید می كند.

آساق**ش.ع**1558**1501

سرخط اخبار جهان