دمشق - نمايشگاه عرضه مستقيم مواد غذايي در شهر دمشق پايتخت سوريه در روزهاي اخير با هدف مقابله با گراني برخي از اين اقلام در بازارها برپا شده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا در دمشق، در این نمایشگاه كه در مركز شهر دمشق برپا و با استقبال گسترده مردم نیز مواجه شده است، انواع مواد غذایی با قیمت های پایین تر از بازار در اختیار مردم قرار می گیرد.

در روزهای اخیر با توجه به نوسان قیمت لیره سوریه در برابر دلار و یورو و كاهش ارزش لیره برخی از تولید كنندگان و فروشندگان اقدام به افزایش قیمت ها به خصوص در ارتباط با مواد غذایی كرده اند كه این امر انتقادهای مردم و برخی مسوولان این كشور را در پی داشته است .

علامه 'محمد سعید رمضان البوطی ' امام جمعه مسجد جامع دمشق روز گذشته در خطبه های نماز جمعه در این ارتباط تاكید كرد كه اسلام بر پایه عدل و انصاف است و نه بر پایه دشمنی و لازم است تا فروشندگان و تجار از احتكار كالاهای مردم پرهیز كنند.

وی با اشاره به این كه احتكار سراسر موجب ضرر و زیان می شود، افزود: در شریعت اسلامی احتكار حرام است و رسول اكرم (ص) نیز بارها بر این حكم اشاره كرده است.

البوطی تصریح كرد كه كسانی كه اجناس و مایحتاج مردم را احتكار می كنند، ملعون هستند.

نیروهاي امنیتي سوری شنبه گذشته نیز در شهر حلب پانصد تن شكر و برنج را كه در یكي از كارخانه هاي ریسندگي و بافندگي این شهر احتكار شده بود، كشف و ضبط كردند.

منابع آگاه در اداره تجارت و اقتصاد حلب با اعلام این مطلب افزودند كه علاوه بر مصادره این اجناس، مالك كارخانه نیز همراه با مالك اجناس دستگیر شده است.

در روزهای گذشته نیز 150 تن شكر در شهر رقه در شرق سوریه از یك محتكر كشف و ضبط شده است.

قیمت شكر و برخی مواد غذایی از جمله برنج و روغن در روزهای اخیر در سوریه نسبت به هفته های قبل افزایش یافته است.

هر كیلو روغن زیتون نیز كه مصرف زیادی در بین مردم سوریه دارد در روزهای اخیر به 450 لیره (اكنون هر 77 لیره یك دلار است) فروخته می شود كه این رقم قبلا 215 لیره بود.

قیمت هر كیلو برنج نیز در روزهای اخیر در بازارهای سوریه به بیش از یكصد لیره افزایش یافته است كه این رقم در دو هفته قبل بین 50 تا 60 لیره بود.

در این ارتباط برخی از شهروندان در مناطق مختلف سوریه در روزهای اخیر از خرید شكر به قیمت 110 لیره در مناطق زینبیه و برخی نیز در دیگر مناطق دمشق از جمله یرموك به 122 لیره خبر دادند. برای مثال در نمایشگاه مزبور هر كیلو شكر 75 لیره عرضه می شود.

قیمت شكر پیش از آغاز بحران در اسفند ماه سال 1389 هجری شمسی 40 لیره (هر 48 لیره در زمان آغاز بحران برابر با یك دلار) بود كه در ادامه بحران هر دلار به 60 لیره تا دو ماه گذشته رسید و اكنون به بیش از 77 لیره افزایش یافته است.

هفته گذشته نیز شماری از تجار شهر حلب پایتخت اقتصادی سوریه نیز همراه با 'موفق خلوف ' استاندار حلب با حضور در جلسه ای در ارتباط با كنترل قیمت مواد غذایی گفت و گو و تبادل نظر كردند.

در این جلسه تاكید شد كه كاهش قیمت ها تاثیر مثبت بر شهروندان سوری خواهد داشت و برخی از تجار حلب نیز آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن یك هزار تن شكر به موسسه های تعاونی برای فروش به قیمت هر كیلو 73 لیره و برنج به قیمت 75 لیره اعلام كرده اند.

برخی از تحلیلگران سیاسی در سوریه معتقدند با توجه به این كه یك سال از آغاز ناآرامی ها در سوریه می گذرد و در عرصه نظامی دشمنان این كشور نتوانسته اند اقدامی موثر علیه آن انجام دهند و در آخرین مرحله ارتش سوریه افراد مسلح را از منطقه ناآرام باباعمرو در شهر حمص در مركز سوریه و استان ادلب در شمال غرب این كشور بیرون راند از این رو اكنون برخی طرف ها مبارزه با سوریه را وارد عرصه اقتصادی كرده اند و هدفی جز ایجاد نارضایتی در بین مردم این كشور ندارند.

خاورم**ا.ا**1436**1423

سرخط اخبار جهان