۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 80044280
T T
۰ نفر

تهران - 'الن ژوپه' وزير امور خارجه فرانسه در اظهاراتي كم سابقه گفت كه غرب نيروي پايداري دولت 'بشار اسد' رييس جمهوري سوريه را دست كم گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس،‌ ' آلن ژوپه' وزیر امور خارجه فرانسه در گفت و گویی با روزنامه 'لوموند' همچنین از وجود اختلاف و شكاف عظیم میان مخالفان دولت سوریه پرده برداشت و از آنها خواست كه دست از اختلاف بردارند و متحد شوند.

وی كه كشور اش در سالهای اخیر از جلوداران اقدامات مداخله جویانه و تجاوز نظامی به كشورهای آفریقایی و همچنین افغانستان بوده است گفت: ما هر كاری انجام می دهیم تا مخالفان را حول محور شورای ملی سوریه - مخالف دولت - متحد كنیم.

در گزارشهای منابع خبری غربی تاكید شده است كه گروههای مخالف دولت سوریه نیز كه هر یك از سوی یكی از طرفهای خارجی حمایت و پشتیبانی می شوند تاكنون نتوانسته اند یك جبهه متحد تشكیل دهد و تنها در یك هفته گذشته سه تن از اعضای آنها استعفاء كردند.

ژوپه همچنین بطور ضمنی تصریح كرد كه حتی مسیحیان كشور سوریه نیز حامی بشار اسد هستند.

وی در عین حال به شیوه مرسوم دولتهای فرانسه در تبلیغ حمایت خود از مسیحیان دیگر كشورها، گفت: ما متوجه نگرانی های مسیحیان هستیم و آینده آنها در سوریه دموكرات - صفتی كه رسانه های غربی در مورد ساختار سیاسی مورد نظر خود به كار می برند - بهتر خواهد بود.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه گفت و گوی خود اعتراف كرد كه جامعه جهانی احتمالا نیروی پایداری ر‍ژیم 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه را دست كم گرفته بود.

كشورهای غربی عنوان 'جامعه جهانی' را به كشورهای صنعتی اروپا و آمریكا اطلاق می كنند.

ژوپه گفت: ما تصور می كردیم كه افراد بیشتری با سرعت بیشتری به مخالفان می پیوندند.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین ضمن مخالفت با كمك تسلیحاتی به شورشیان در سوریه، تاكید كرد كه این امر ممكن است یك جنگ داخلی وحشتناك را در سوریه رقم بزند.

مترجمام.**9200** 1506**1740

سرخط اخبار جهان