بيروت - وزيرخارجه لبنان در آستانه سفر به روسيه گفت كه مسكو و به ويژه تهران نقش فعالي در بهبود روند اوضاع سوريه دارند.

به گزارش ایرنا از بیروت، 'عدنان منصور'، وزیرخارجه لبنان، امروز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به طرح های روسیه درحل بحران سوریه گفت: طرح روسیه در رابطه با حل بحران سوریه، با طرح اتحادیه عرب در این زمینه دارای تفاوت های زیادی است چرا كه اتحادیه عرب، دولت سوریه را مسئول برهم زدن اوضاع امنیتی كشور اعلام كرده است.

وی با تشریح بندهایی از طرح روسیه افزود: روسیه بر آتش بس فوری درگیری ها میان طرفین و ضرورت ایجاد راهكاری برای حل و فصل امور داخلی سوریه و دخالت نكردن بیگانگان در امور داخلی این كشور تأكید كرده است.

وزیر خارجه لبنان با تأكید بر لزوم استفاده از راه گفتگو و تفاهم درحل بحران سوریه گفت: ما از اول گفته ایم كه بحران سوریه از طریق نظامی حل نخواهد شد، و اصل گفتگو بهترین راه برون رفت از بحران كنونی سوریه است.

منصور با اشاره به طرح اتحادیه عرب درمورد حل بحران سوریه اظهار كرد: این غیر ممكن است كه از یك طرف دولت سوریه را از مقابله با مهاجمان بر حذر كنیم و از طرف دیگر دست گروههای مسلح را در سوریه باز نگه داریم.

وی تأكید كرد: اولین كاری كه درسوریه باید متوقف شود، سیر عملیات های تروریستی گروههای مسلح مخالف نظام سوریه است.

وزیر خارجه لبنان در مورد نشست اتحادیه عرب در بیست و نهم ماه جاری میلادی در عراق افزود: امیدواریم سوریه در این نشست نیز شركت كند چرا كه حضور نداشتن كشوری عربی مانند سوریه كه خود بینانگذار اتحادیه عرب بوده، امری غیر قابل قبول است.

خاورم*2023**1501

سرخط اخبار جهان