۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۸:۱۸
کد خبر: 80044257
T T
۰ نفر

سمنان - فرمانده يگان حفاظت اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان گفت: گشت هاي حفاظتي منابع طبيعي اين استان با هدف حفاظت از عرصه هاي طبيعي و ملي در ايام عيد نوروز فعاليت ويژه خود را آغاز كردند.

سرهنگ 'علی یاری' روز شنبه افزود: استان سمنان دارای بیش از 9 میلیون هكتار عرصه های طبیعی است و نیروهای یگان حفاظت از این عرصه ها به صورت شبانه روزی در ایام تعطیلات نوروزی حفاظت و حمایت می كنند.

وی گفت: حفاظت و حمایت از عرصه های منابع طبیعی و منابع ملی مهمتر از توسعه آن است و شناخت از منابع طبیعی یكی از نیازهای ضروری و اساسی جامعه است كه باید علاوه بر احیا و توسعه منابع ملی، حفاظت از عرصه های ملی را در اولویت برنامه های خود قرار دهیم.

وی گفت: در ایام نوروز شاهد تخلف و تخریب اراضی ملی و حریق توسط برخی سودجویان در مناطق خاصی از استان بوده ایم كه در صورت مشاهده هر گونه تخلف با این افراد برخورد قانونی می شود.

یاری متذكر شد: یگان حفاظت به صورت تمام وقت و آماده باش گشت و مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی را بر عهده دارد و بر اساس مشاهدات حضوری و تماس‌های همیاران طبیعت و هم استانی ها با متخلفین و متجاوزین به عرصه ملی برخورد قانونی می كند.

وی تاكید كرد: تبصره ماده 55 این فرصت را می دهد كه به محض مشاهده تخلف در عرصه های منابع طبیعی اقدامات پیشگیرانه به عمل آید.

وی تاكید كرد: مردم در ایام عید نوروز و به ‌ویژه در روز 13 فروردین (روز انس با طبیعت) كه برای تفریح به دامن طبیعت می ‌روند، با رعایت اصول حفظ و نگهداری منابع طبیعی از آسیب رساندن به عرصه های منابع طبیعی و آلوده كردن آن خودداری كنند.

وی افزود: هرگونه دخالت غیراصولی و غیرفنی و استفاده نادرست از منابع طبیعی باعث برهم خوردن تعادل زیست محیطی و اكولوژیكی یك منطقه می ‌شود كه تاثیرات جبران‌ناپذیری در زندگی امروز و نسل آینده به همراه دارد و باید فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی، به ‌ویژه در ایام تعطیلات نوروزی ترویج و گسترش یابد.

وی اظهار داشت: حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و همه منابع طبیعی یك وظیفه همگانی و عمومی است و به فرموده رهبر معظم انقلاب، باید حفاظت از منابع طبیعی به معارف عمومی تبدیل شود و باید همه آحاد یك ملت در حفظ و حراست آن تلاش كنند.

فرمانده یگان حفاظت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به شهروندان و هم استانی ها و نیز مسافران نوروزی تاكید كرد: در سفرهای خود به حفظ و نگهداری درختان و منابع طبیعی توجه ویژه داشته و تلفن شبانه روزی رایگان 09696 آماده دریافت هر گونه خبر در خصوص تخریب ،تصرف و حریق در اراضی ملی است.ك/3

599/608

سرخط اخبار استان‌ها