لندن - اسناد يكي از ديدارهاي محرمانه 'راپرت مورداك' يهودي غول رسانه اي جهان با 'مارگارت تاچر' نخست وزير اسبق انگليس پس از 31 منتشر شد.

به گزارش ایرنا، این اسناد بخشی مجموعه بایگانی خصوصی مارگارت تاچر است كه نشان می دهد مورداك در روز چهارم ژانویه سال 1981 میلادی كه یك روز تعطیل بود، با خانم تاچر در محل اقامتگاه ییلاقی نخست وزیر در منطقه 'چكرز' واقع در شمال لندن دیدار و گفت و گو كرده است.

آنچه كه در افشای این دیدار اهمیت دارد این است كه طی آن مورداك یهودی برای خریداری روزنامه تایمز لندن و نشریه وابسته به آن به نام 'ساندی تایمز' با خانم تاچر لابی كرده بود و همین لابی نیز باعث شد حدود سه هفته بعد دولت انگلیس فروش این روزنامه را به مورداك تایید كند.

پیشتر هر دو طرف انجام چنین دیداری را در آستانه فروش روزنامه تایمز به مورداك، تكذیب كرده بودند.

بر اساس گزارش های رسانه ای، مورداك در این دیدار بطور آشكار و صریح قصد خود را برای خرید روزنامه تایمز و نشریه ساندی تایمز با نخست وزیر در میان می گذارد. مدت كوتاهی پس از این دیدار دولت انگلیس بدون اینكه بررسی تقاضای خرید این روزنامه را به كمیسیون موسوم 'رقابت منصفانه' ارجاع دهد، تصویب می كند.

مورداك قبل از خرید مجموعه تایمز لندن، روزنامه سان و نشریه 'نیوز آو دی ورلد' را مالك شده بود و به همین دلیل سلطه وی را بر بازار نشریات انگلیس بلارقیب می كرد.

مورداك 10 روز پس از دیدار محرمانه خود با تاچر، طی نامه ای شخصی از میزبانی وی تشكر كرده و گزارشی نیز از پیگیری های خود برای خرید روزنامه تایمز به نخست وزیر ارائه كرده است.

یادداشت های مربوط به این دیدار توسط 'برنارد اینگهام' منشی شخصی مارگارت تاچر نوشته شده و بر محرمانه بودن آنها نیز تاكید شده است.

راپرت مورداك كه از دهه 1960 میلادی وارد فعالیت های مطبوعاتی در انگلیس شد، نفوذ زیادی در این كشور دارد و علاوه بر مالكیت بخشی از سهام شبكه تلویزیونی اسكای نیوز، سال ها است نشریات متعددی را در دو سوی اقیانوس اطلس و همچنین استرالیا كنترل می كند.

وی در حال حاضر یك شركت رسانه ای موسوم به 'نیوز اینترنشنال' در لندن دارد كه روزنامه های وی را در انگلیس منتشر می كند.

یكی از نشریات جنجالی متعلق به امپراتوری مورداك 'نیوز آو دی ورلد' بود كه تابستان امسال و به دنبال بالا گرفتن رسوایی شنود تلفنی تعطیل شد.

تاكنون حدود 45 نفر از جمله تعدادی از مدیران، سردبیران و خبرنگاران شركت نیوز اینترنشنال و نشریه 'نیوز آو دی ورلد' در ارتباط با این رسوایی دستگیر و توسط پلیس بازجویی شده اند.

موضوع جاسوسی خبرنگاران 'نیوز آو دی ورلد' از تلفن های افراد مشهور برای نخستین بار در سال 2006 میلادی و پس از افشای استراق سمع تلفن های برخی از اعضای خانواده سلطنتی انگلیس علنی شد كه پس از تشكیل دادگاه یكی از خبرنگاران این نشریه به نام 'كلایو گودمن' و همچنین یك بازرس خصوصی به نام 'گلن مالكایر' به زندان محكوم شدند.

پرونده جاسوسی نشریه 'نیوز آو دی ورلد' كه در ابتدا تصور می شد فقط علیه افراد مشهور انجام شده با افشاگری های تابستان امسال وارد مرحله تازه ای شد و به یك بحران ملی و رسوایی بزرگ در انگلیس تبدیل گردید.

افشاگری های اخیر نشان داد كه علاوه بر افراد مشهور تعداد زیادی از مردم عادی و بویژه قربانیان حوادث جنایی و تروریستی و بستگان نزدیك آنان هدف جاسوسی و استراق سمع كاركنان 'نیوز آو دی ورلد' قرار داشته اند. همچنین تلفن ها، صندوق های صوتی و ایمیل های تعدادی از اعضای خانواده نظامیان كشته شده در عراق و افغانستان نیز توسط عوامل این نشریه هك شده بود.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان