قاهره - پارلمان مصر روز شنبه با تشكيل جلسه اي نحوه تشكيل مجلس موسسان براي تدوين قانون اساسي جديد اين كشور را با اظهار نظرات موافق و مخالف نمايندگان مورد بررسي قرار داد.

به گزارش ایرنا، اكثریت نمایندگان پارلمان شامل گروه های اسلامگرا به ویژه اخوان المسلمین و سلفی ها مایل هستند كه اكثریت را در مجلس موسسان بر عهده داشته باشند، در حالی كه لائیك ها و لیبرال ها خواهان حضور همه نمایندگان مردم در این مجلس هستند.

صبحی صالح نماینده كمیسیون قانونگذاری و قانون اساسی در پارلمان مصر گفت: نظر نمایندگان شركت كننده در نشست امروز پارلمان این بود كه پیشنهاد حزب آزادی و عدالت شاخه سیاسی گروه اخوان المسلمین به مورد اجرا درآید. نمایندگان پارلمان پیشنهاد دادند كه 40 در صد اعضای مجلس موسسان قانون اساسی از این پارلمان و 60 در صد بقیه از خارج از آن باشند.

وی افزود: اكثر پیشنهادهای ارائه شده در باره معیارهای لازم برای تشكیل مجلس موسسان موافق این نظر است.

صالح گفت: پارلمان مصر روز 24 مارس ( 5 فروردین) با تشكیل جلسه ای به نامزدهای عضویت در مجلس موسسان رای خواهند داد.

وی ابراز امیدواری كرد كه همه قشرهای جامعه مصر با گرایش های مختلف اجتماعی و سیاسی از جمله گروه های مذهبی، حزبی ، سازمان های مردم نهاد ، زنان و اساتید حقوق در آن حضور داشته باشند.

صالح گفت: پس از تصویب معیارهای لازم برای تشكیل مجلس موسسان و معرفی اعضای آن این مجلس كاملا مستقل خواهد بود و حد اكثر تا شش ماه قانون اساسی مصر را تدوین خواهد كرد، تا پس از آن ملت مصر مستقیما به آن رای بدهد.

وی ابراز امیدواری كرد كه قانون اساسی جدید تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری كه قرار است در ماه مه آینده (خرداد) برگزار شود، تدوین گردد.

مترجمام **1439** 1506

سرخط اخبار جهان