قم-آيت الله'لطف الله صافي گلپايگاني'از مراجع تقليد در قم در پاسخ به يك استفتاء، نظر خود را در باره عيد نوروز اعلام كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از مركز خبر حوزه قم، دراین استفتاء كه روز شنبه منتشر شد، آمده است:'احتراماً بفرمایید نظر شرع مقدس در باره نوروز چیست و آیا می‌توان آن را به عنوان عید تلقی كرد؟'.

آیت الله صافی در پاسخ خود اعلام كرده است:'اعیاد شرعی و مذهبی بزرگ اسلامی، (همان) عید فطر وعید قربان و عید غدیر و روزهای ولادت حضرت رسول اكرم (ص) و ائمه معصومین (ع) است'.

در ادامه این پاسخ آمده است:'درعید نوروز هم اگر مومنان، برنامه‌های دینی مانند دیدار با برادران مومن یا عیادت بیماران و رسیدگی به ‌حال مستمندان داشته و برنامه‌های بدآموز نداشته باشند، مناسب است'.

وی با اشاره به این حدیث كه'هر روزی كه در آن معصیت خدا نشود،آن روز عید است'،افزود:'نوروز، یعنی روز نو و روز اولین فصل بهار، مثل خود فصل بهار یك امر واقعی و تكوینی است و به جمشید(از پادشاهان اسطوره ای ایران) ارتباط ندارد'.

وی تاكید كرد:'خدا می‌داند(عید نوروز) چند هزار یا چند میلیون سال پیش از جمشید بوده است؟ و نیز از آیات خدا است كه زمین دوباره بعد از موتش و خشك‌ شدن گیاه‌ها زنده می‌شود'.

آیت الله صافی گلپایگانی تصریح كرد:'محتمل است غسل یا هر عبادت دیگری(كه برای این روز گفته شده است) به همین مناسبت (احیای زمین پس از مرگ آن) باشد'. ك/1

/7402/ 380/

سرخط اخبار جامعه