تهران – اروپايي ها در اوج بحران حوزه يورو و ادامه ركود و نزول شاخصهاي اقتصادي و مالي، به تحولاتي اميد بسته اند كه به باور آنها نزديك شدن احزاب چپ فرانسه و آلمان ممكن است به دنبال داشته باشد.

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در این زمینه نوشت: حمایت 2 حزب سوسیالیست فرانسه و سوسیال دمكرات آلمان از یكدیگر می تواند سرنوشت جدیدی را برای آینده مالی اروپا رقم بزند.

بنا بر این گزارش 'فرانسوآ اولاند' نامزد حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه توانسته است حمایت حزب سوسیال دمكرات آلمان را از مذاكره مجدد بر سر معاهده انضباط مالی اتحادیه اروپا جلب كند.

اولاند با حضور در ضیافت شامی كه توسط 'ژان مارك ایرول' (Jean-Marc Ayrault) رییس گروه سوسیالیستهای مجلس ملی و همچنین رییس سوسیالیست های آلمانی زبان ساكن فرانسه در محل مجلس ملی پاریس برگزار شده بود با 'زیگمار گابریل' رهبر سوسیال دمكراتهای آلمان، دیدار و گفت وگو كرد.

اولاند در اظهاراتی با عنوان اینكه انتخابات آینده فرانسه اهمیت حیاتی در ساختار اروپا دارد افزود: از سالها پیش تا كنون هیچ انتخاباتی در فرانسه تا این اندازه برای اروپا قابل اهمیت نبوده و همین اهمیت منجر به حضور زیگمار گابریل در این نشست شده است.

این دیدار در حالی صورت گرفت كه حزب سوسیال دمكرات آلمان نیز امیدوار است در انتخابات سپتامبر 2013 آلمان وزنه قدرت سیاسی را به سمت خود تغییر دهد.

زیگمار گابریل همچنین اظهارات اولاند را مبنی بر این كه 'آنگلا مركل' تنها فرد تصمیم گیرنده در اروپا نیست، ستود و افزود: معتقدم كه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تاثیری فراتر از یك كشور داشته باشد.

وی همچنین از برنامه اولاند برای مذاكره مجدد در مورد معاهده انضباط مالی اروپا كه در 9 دسامبر با امضای 25 كشور به تصویب رسید، حمایت كرد.

بر پایه این گزارش، اولاند در ماه دسامبر برای سخنرانی در كنگره حزب سوسیال دمكرات آلمان به برلین خواهد رفت.

پیشتر نشریه آلمانی 'اشپیگل' در مقاله ای اعلام كرده بود كه 'آنگلا مركل' صدر اعظم آلمان، 'ماریو مونتی' نخست وزیر ایتالیا و 'ماریانو روخوی' نخست وزیر اسپانیا تصمیم دارند كه 'فرانسوآ اولاند' را به حضور نپذیرند.

این در حالی است كه نظر سنجی ها پیروزی وی را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی می كنند. این نشریه همچنین پیوستن ' دیوید كامرون ' نخست وزیر انگلیس را نیز به جمع تحریم كنندگان دیدار با اولاند پیش بینی و عنوان كرده بود: رهبران محافظه كار كشورهای اروپایی نگران آنند كه مجبور شوند با اولاند در مورد پیمان مالی اروپا بعنوان بخش اصلی برنامه نجات حوزه یورو مذاكره كنند.

روزنامه فرانسوی 'لوموند' نیز با اشاره به حمایت فرانسه از حزب حاكم كنونی آلمان قبل از انتخابات مجلس در سال 2009 میلادی كه سبب شد آنگلا مركل در صدر دولت قرار گیرد، اعلام كرده بود: بر كسی پوشیده نیست كه آنگلا مركل تمایل دارد ساركوزی بار دیگر بعنوان رییس جمهوری فرانسه انتخاب شود. همچنان كه وی در 6 فوریه (17بهمن ماه) حمایت خود را از ساركوزی اعلام كرده بود.

ابراز امیدواری به تاثیر مثبت وحدت عمل گروههای سوسیالیست آلمان و فرانسه در نجات بحران حوزه یورو هرچند از دید برخی ممكن است درست باشد اما دسته ای از تحلیلگران اقتصادی اروپا نیز می گویند معادلات پیچیده بحران كنونی اتحادیه اروپا به شكلی است كه باید راهی طولانی تا گشوده شدن آنها پیموده شود.

اروپام.صویر.**9053**1740

سرخط اخبار جهان