تهران - رييس دانشگاه الزهرا(س) بر عزم جدي مسوولان اين دانشگاه براي ايجاد شعبه بين المللي تاكيد كرد و گفت: درصدد هستيم شعبه اي از دانشگاه الزهرا(س) را حتي در كشورهاي منطقه راه اندازي كنيم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، 'محبوبه مباشری' روز شنبه در نشست خبری افزود:‌ از آنجا كه طرح توسعه دانشگاه الزهرا(س) به خاطر مشكلاتی همچون گران بودن زمین در محدوده فعلی دانشگاه(منطقه ونك) و قرار گرفتن در نقطه كور و نیز كمبود بودجه، عملا غیرممكن است، ایجاد شعبه ای در مناطق آزاد یا دیگر استان های كشور از سال ها قبل توسط مسوولان دانشگاه آغاز شد كه متاسفانه تاكنون بی نتیجه مانده است.

وی افزود: ایجاد شعبه دانشگاه الزهرا(س) در منطقه آزاد چابهار از چند سال قبل آغاز شد و با وجود مساعدت مسوولان این منطقه و موافقت های اولیه، معاونت آموزشی وزارت علوم با انجام این طرح مخالفت كرد.

به گفته مباشری، تلاش های انجام گرفته برای ایجاد شعبه دانشگاه الزهرا(س) در شهرهای قم، كرج، بیرجند و بومهن نیز به نتیجه نرسیده است.

وی با بیان آنكه عزم مسوولان دانشگاه الزهرا(س) برای ایجاد شعبه بین المللی، جدی است تاكید كرد: درصدد هستیم شعبه ای از دانشگاه را حتی در كشورهای منطقه راه اندازی كنیم.

مباشری به رایزنی مسوولان دانشگاه الزهرا(س) برای تهیه زمین در اطراف پردیس كرج، دهكده المپیك و شهرك پرند اشاره و پیش بینی كرد در صورت تهیه زمین مناسب و احداث ساختمان جدید، در آینده ساختمان فعلی این دانشگاه برای دانشجویان تحصیلات تكمیلی در نظر گرفته شود و دانشجویان مقطع كارشناسی به ساختمان جدید منتقل شوند.

به گفته وی، اكنون با مقاومت مسوولان دانشگاه الزهرا(س)، پروژه احداث پاركینگ طبقاتی در محوطه مقابل این دانشگاه متوقف شده زیرا این پاركینگ، كاملا مشرف به محوطه خوابگاه دانشجویان بوده است.

رییس دانشگاه الزهرا(س)، فرسودگی ناشی از قدمت ساختمان های خوابگاهی و آموزشی را از مهمترین مشكلات این مركز دانشگاهی برشمرد و گفت: سالانه بخش زیادی از اعتبارات دانشگاه، صرف تعمیر و تجهیز ساختمان های دانشگاه می شود و اعتبارات موجود برای این كار كافی نیست.

وی ادامه داد: خوشبختانه با قول مساعد بنیاد خیریه مصلی نژاد، یكی از سوله های قدیمی دانشگاه الزهرا(س) كه در سال 1317 ساخته شده و بخش اداری دو دانشكده در آن مستقر بودند تخلیه شده و از فردا(یكشنبه) تخریب خواهد شد تا یك ساختمان هفت طبقه با كاربری آموزشی و مساحت پنج هزار متر مربع جایگزین آن شود.

مباشری با بیان آنكه ساخت كتابخانه مركزی دانشگاه الزهرا(س) از محل كمك های خیرین نیز بزودی آغاز می شود، ابراز امیدواری كرد سالن آمفی تئاتر این دانشگاه نیز از محل همین كمك ها ساخته شود.

وی میزان اعتبارات دانشگاه الزهرا(س) در سال 90 را 24 میلیارد تومان ذكر كرد و گفت این میزان برای سال 91 حدود 42 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

مباشری تصریح كرد كه بودجه اختصاصی به دانشگاه الزهرا(س) نسبت به دانشگاه های هم عرض آن بسیار كمتر است و حتی به یكی از دانشگاه های تهران با هشت هزار دانشجو، بودجه 60 میلیارد تومانی تخصیص یافته است.

دانشگاه تك جنسیتی الزهرا(س) با هشت دانشكده و 340 عضو هیات علمی رسمی و 340 عضو هیات علمی مدعو، دارای 10 هزار دانشجوی دختر است.

شش هزار و 500 دانشجوی دانشگاه الزهرا(س) در مقطع كارشناسی ارشد، سه هزار و 300 نفر در دوره های كارشناسی و 200 نفر در مقطع دكتری درس می خوانند.

این دانشگاه اكنون دارای 45 رشته كارشناسی، 62 رشته كارشناسی ارشد و 20 رشته دكتری است.

فراهنگ ** 1055 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ