رشت - فرمانده نيروي انتظامي گيلان گفت: جرائم اجتماعي در سال جاري در استان كاهش يافته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سردار 'قائدرحمتی' روز شنبه در مصاحبه ای مطبوعاتی با نمایندگان رسانه های گروهی گیلان اظهار داشت : امسال در گیلان سرقت 14درصد، در بخش جرائم خشن مانند سرقت های به عنف و آدم ربایی 21درصد و درگیری منجر به قتل 12درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است .

وی خاطرنشان كرد : در شرارت ها و نزاع ها با اقدامات خوب فرهنگی و اجتماعی و برخورد محكم قضایی و انتظامی در گیلان، 72درصد كاهش داشته است .

وی تصریح كرد : آمار نیروی انتظامی در كشفیات مواد مخدر صنعتی ( شیشه ، قرص های روان گردان و كراك) 110 درصد و كشفیات قاچاق مواد سوختی 96درصد و مشروبات الكلی بالای هشت درصد و دستگیری اتباع بیگانه هشت درصد در سال 90 نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.

قائدرحمتی تصادفات را مشكل خاص تعدادی از استان ها از جمله گیلان به دلیل تراكم جمعتی و مسافر پذیربودن ، افزایش مسافرت ها و تاثیرات قانون جدید راهنمایی و رانندگی در سال جاری و ارتقای فرهنگی و افزایش خودروها دانست و افزود : آمار تصادفات نیز در مجموع در این استان 37درصد كاهش نشان می دهد .

وی مجموع فوت شدگان تصادفات درون شهری و برون شهری بر اثر حوادث راهنمایی و رانندگی در سال جاری را با 12درصد و مصدومین را با 10 درصد كاهش نسبت به سال قبل ذكر كرد .

وی اظهار داشت : كشفیات مواد محترقه امسال 55 درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد و آمار ضایعات نیز براساس آمار پزشكی قانونی استان؛ 11درصدكاهش داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان با اشاره به اینكه قرارگاه نوروزی نیروی انتظامی استان گیلان از بیست و چهارم اسفند هم در مركز استان و هم در شهرستان های استان فعال شده ، گفت: هماهنگی های لازم با ستاد سفر استان و شهرستان ها بعمل آمده و ارتباط شبانه روزی قرارگاه نوروزی با ستادها و دست اندركاران این ستادها مانند میراث فرهنگی ، گردشگری و شهرداری ها و تمركز و ساماندهی اسكان مسافران برقرار شده است .

وی یادآور شد : هماهنگی با ستادهای امدادی مانند ستاد تسهیلات نوروزی و ساماندهی اسكان مسافران به منظور پیشگیری از جرایم و ایجاد امنیت مناسب و مطلوب بعمل آمده است .

وی هماهنگی با ستادهای امدادی نظیر اورژانس ، هلال احمر، راه و ترابری ، آتش نشانی امداد خودرو و شركت های بیمه و اتحادیه ها و پایانه ها كه وظیفه ایجاد تسهیلات برای مسافران دارند را از دیگر اقدامات این نیرو دانست و افزود : كنترل و نظارت بر اماكن عمومی نظیر هتل ها ، مسافرخانه ها ، واحدهای اقامتی ، اماكن زیارتی ، پارك ها و تفرجگاه ها در دستور كار مجموعه نیروی انتظامی قرار گرفته است .

فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان یادآور شد : 55 واحدگشتی اعم از خودرویی ، پیاده در زیارتگاه ها و مكان های گردشگری و تفرجگاهی برای پیشگیری از جرم و برقراری امنیت مسافران و گردشگران پش بینی شده است.

به گفته قائدرحمتی؛ بیش از 500 هزار تراكت و بروشور راهنما فراهم شده كه بین مسافران نوروزی و هم استانی های گیلانی توزیع می شود .

وی شعار سال جدید نیروی انتظامی را 'بهار من آرامش و رضایت تو' ذكر كرد و اظهار داشت: در بخش راهنمایی و رانندگی و پلیس راه استان گیلان 412تیم خودرویی ، موتوری و پیاده در شهرها و محورهای مواصلاتی استان با بكارگیری كلیه امكانات و مقدورات تشكیل شده و در حوزه راهنمایی و رانندگی و پلیس راه طرح های ویژه با كلیه امكانات و مقدورات ، استقرار 11 ایستگاه سیار پلیس راه در قالب كاروان در بیش از 10 نقطه استان به مورد اجرا گذاشته شده است.ك/3

619/604

سرخط اخبار استان‌ها