با نزديك شدن به آغاز سال 1391، همه با خانه تكاني و تهيه سور و سات ويژه شب عيد، به تكاپوي افتاده اند تا خود را براي استقبال از بهاري ديگر و عيد نوروز آماده كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شلوغی خیابان های شهر قزوین، جنب و جوش مردم و ازدحام مشتریان اجناس مختلف در بازار، پاساژها و مغازه ها، حاكی از آماده شدن اهالی قزوین برای ورود به سال جدید می باشد.

شهروندان قزوینی معتقدند كه در آستانه سال نو، باید همه چیز نو شود تا خیر، بركت و میمنت، قدم به خانه های آنان بگذارد و میهمان تمامی سال آنها شود.

تنگ های بلورین ماهی های قرمز، كودكان و حتی بزرگ تر ها را بسوی خود می كشاند تا میهمان كنارین و ناظر ویژه سفره هفت سین و نظاره گر خوشی های آنان شود.

گل فروشی های شهر نیز این روزها رونق بسیاری پیدا كرده اند، خوشه های سنبل و سینی های سبزه با اشكال مختلف، هر بیننده ای را به خود فرامی خواند تا مكمل یكی از سین های سفره هفت سین گردند.

با اینكه نرخ آجیل و شیرینی امسال همانند میوه مطلوب نیست، اما بازهم آجیل فروشی و قنادی های شهر، پذیرای انبوه شهروندانی است كه برای خرید به صف ایستاده اند.

كم و بیش خریدها مهم نیست، وجود شور و نشاط و دلخوشی مردم اهمیت دارد كه این را هم می توانی در چهره مردم در كوچه و بازار مشاهده كنی.

در هر گوشه ای از بازار قزوین زن و مرد، پیر و برنا و كوچك و بزرگ با شور و اشتیاق خاصی در حال خرید وسایل مورد نیاز خود برای آغازی دیگر با سالی دگر هستند.

در هر بخشی از بازار لباس های رنگارنگ، زیبا و با قیمت های مختلف وجود دارد كه همه اقشار مردم می توانند خریداری كنند.

دستفروشان نیز این روزها برای سهولت فروش انواع كفش و لباس، سلیقه به خرج داده اند و با حضور خود در گوشه گوشه این شهر، بازار فروش را به كوچه یا نزدیك ترین محل زندگی آورده اند تا سختی و شلوغی بازار مشتریان را نیازارد.

در كمتر از 70 ساعت مانده به لحظه تحویل سال نو، هنوز هم فرش های شسته شده از بام خانه ها آویخته شده و بسیاری از مردان نیز برای كمك به بانوی خانه شتافته و همچون قهرمانان داستان های افسانه ای بر در و پنجره آویخته اند و در حال تمیز كردن شیشه ها و رفتن غبار خانه ها هستند.

در این میان، غول ترافیك سنگین تر از همیشه شده، بطوریكه شهروندان برای خرید ناچارند بسیاری از مسیرهای پر تردد شهر را با پای پیاده، راهپیمایی كنند.

بسیاری از خیابان ها به خصوص در محدوده بازار و پاساژهای مركزی شهر و دیگر مراكز خرید، مملو از خودروهایی است كه صاحبان اكثر آنها، به دنبال خرید شب عید هستند.

رانندگان تاكسی و بسیاری از خودروهای مسافربر شخصی نیز از این فرصت حسن استفاده را كرده و فقط دنبال 'دربستی' هستند، تا كاسبی پر رونقی را در شب ها و روزهای منتهی به عید تجربه كنند.

در این میان برای افزایش روحیه نشاط و طراوت در شهر، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین نیز ویژه برنامه هایی را تدارك دیده اند.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: فرا رسیدن نوروز 91 قزوین با برنامه های شاد و جذاب نووزی به استقبال سال بهار می‌رود.

'اسدالله بیرانوند' با بیان اینكه شور و شادی در روزهای پایانی سال سطح شهر را فراگرفته است،افزود: هر صبح و شام هنرمندان قزوینی با نوروز خوانی و نواختن ساز و دهل در سطح شهر تاریخی قزوین به حركت درآمده و نغمه های شاد نوروزی را با موسیقی خاص خود می نوازند تا پیام آور نوروز سال 91 باشند.

وی اظهار كرد: كاروان نوروزخوانی هر روز صبح و بعد از ظهر تا اول نوروز ادامه دارد و شهر را برای میزبانی از گردشگران آماده می سازد.

بیرانوند یادآور شد: موسیقی نوروزی، درشكه شادی، عروسك‌های نمایشی كه با اجرای نمایش حاجی فیروز و اهدای گل به شهروندان فرا رسیدن عید را در سطح شهر نوید می دهند، موجی از شادی را در استان برای شهروندان و پذیرایی از میهمانان می پراكنند.

7389/ 614/ 1644

سرخط اخبار استان‌ها