تهران - معاون برنامه ريزي و آمادگي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر گفت: به منظور آگاهي رساني به زائران كاروان هاي راهيان نور در بازديد از مناطق عملياتي هشت سال دفاع مقدس، آموزش هاي آگاهي از خطرات مين و مواد منفجره باقيمانده از جنگ از سوي 33 كارشناس امدادي ارائه مي شود.

' سعید متانی ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: هر چند سالها از مقاومت دلیرانه رزمندگان اسلام در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس در مقابل دشمن بعثی می گذرد اما هنوز هم مین‌های ضد نفر و تله‌های انفجاری فراوانی در مسیر بازدید زائران كاروان های راهیان نور اعزامی به یادمان شهدا، در جبهه های غرب و جنوب وجود دارد.

وی به ورود بیش از چندین میلیون نفر در قالب كاروان راهیان نور در سال جدید به مناطق مرزی اشاره كرد و گفت: یكی از سه گروه هدف در برنامه‌های آموزشی آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره نشده باقیمانده از دوران جنگ، زائران ورودی به این مناطق هستند كه هلال‌احمر با مشاركت كمیته بین المللی صلیب‌سرخ اقدام به آموزش این گروه از زائران خواهد كرد.

وی افزود: در اجرای آموزش های یاد شده، ساكنان در محل و مناطق مرزی گروه های هدف ارائه آموزش های یاد شده هستند كه در میان آنان كودكان به خاطر حس كنجكاوی بیشتر، احتمال آسیب دیدن دارند.

وی پیشنهاد ‌كرد یك طرح جامع برای آموزش مدارس مناطق مرزی درباره ارائه آموزش های آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره باقی مانده از جنگ تدارك دیده شود چرا كه نسل جدید، دوران دفاع مقدس را ندیده‌ اند و از خطرات مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ اطلاعی ندارند.

وی هدف از این آموزش‌ها را تغییر رفتار بازدید كنندگان از مناطق عملیاتی دوران هشت سال دفاع مقدس عنوان كرد و افزود: این آموزش ها، شیوه‌های خنثی ‌سازی مین نیست بلكه به مخاطبان می‌گوییم، نزدیك نشوید و دست نزنید تا زنده بمانید.

اجتمام**7029**1572

سرخط اخبار جامعه