مشهد- عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: امكان خارج شدن از مسير مستقيم و افتادن در دام فتنه در همه شرايط حتي براي انسان هايي كه به مرتبه قرب الهي رسيده اند، وجود دارد.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی شب گذشته در جمع طلاب، دانشجویان و اعضای نخبه كانون فرهنگی شهید 'حاج عبدالرحمن مشی' استان فارس در حسینیه سیدالشهدا مشهد، افزود: انسانی كه به مرتبه قرب الهی دست یافته است ممكن است در اثر غفلت، سقوط كند و حتی از حیوان نیز پست تر گردد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر برخی نیز دائما به دنبال افزودن بر ثروت و یا قدرت خود هستند و آنجا كه نظام در مقابل آنها می‌ایستد در پی‌توطئه و براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برمی‌آیند.

به گفته وی، برخی از انسان‌ها در مقابل نعمت‌های بی‌پایان خداوند و رحمانیت باریتعالی، عصیان می‌كنند و به دنبال تامین خواسته‌های نفسانی و زمینی خود می‌روند.

عضو خبرگان رهبری افزود: در كنار وجود زمینه‌های پیشرفت به همان میزان برای انسان ها راه‌های انحرافی و همچنین امتحان الهی نیز وجود دارد.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه گفت: خداوند متعال همچنان كه در قرآن كریم هم بارها اشاره شده است در مقابل نعمت‌های معنوی، بلایایی نیز قرار داده است تا بدان وسیله انسان‌ها را امتحان كند.

وی با بیان اینكه جهل و عادت دو سر منشاء اصلی انحراف در اعمال و رفتار انسان است، افزود: علت اصلی انحراف انسان‌ها از دو حالت خارج نیست به طوری كه گاهی منشا كجروی، نداشتن شناخت و جهل انسان است .

وی گفت: گاهی نیز انسان‌ها برحسب عادت به یك عمل و یا تفكر نادرست، آن را انجام می‌دهند و حتی نسبت به خلاف بودن عمل خود نیز آگاهی كامل دارند.

وی خاطر نشان كرد: قرآن كریم در آیات مختلف بر اجتناب از حب دنیا تاكید می‌كند زیرا دنیاخواهی و دنبال هوای نفس خود رفتن، نتیجه‌ای جز خروج از مسیر الهی را بدنبال ندارد.

7487/659