قم- آيت الله 'لطف الله صافي گلپايگاني' از مراجع تقليد در قم در پاسخي به يك استفتاء، نظر خود را در مورد عيد نوروز اعلام كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از مركز خبر حوزه، در این استفتاء كه روز شنبه منتشر شد آمده است: 'احتراماً بفرمایید نظر شرع مقدس درباره نوروز چیست؟ و آیا می‌توان آن را به عنوان عید تلقی كرد؟'.

آیت الله صافی در پاسخ اعلام كرده است: 'اعیاد شرعی و مذهبی بزرگ اسلامی، (همان) عید فطر و عید قربان و عید غدیر و روزهای ولادت حضرت رسول اكرم (ص) و ائمه معصومین (ع) است'.

در ادامه این پاسخ آمده است: 'در عید نوروز هم اگر مومنان، برنامه‌های دینی، مانند دیدار با برادران مومن یا عیادت بیماران و رسیدگی به‌حال مستمندان داشته و برنامه‌های بدآموز نداشته باشند، مناسب است'.

وی با اشاره به این حدیث كه 'هر روزی كه در آن معصیت خدا نشود، آن روز عید است'، افزود: 'نوروز، یعنی روز نو و روز اولین فصل بهار، مثل خود فصل بهار یك امر واقعی و تكوینی است، و به جمشید (از پادشاهان اسطوره ای ایران) ارتباط ندارد'.

وی تاكید كرد: 'خدا می‌داند (عید نوروز) چند هزار یا چند میلیون سال پیش از جمشید بوده است؟ و نیز از آیات خدا است كه زمین دوباره بعد از موتش و خشك‌شدن گیاه‌ها زنده می‌شود'.

آیت الله صافی گلپیاگانی تصریح كرد: 'محتمل است غسل یا هر عبادت دیگری (كه برای این روز گفته شده است) به همین مناسبت (احیای زمین پس از مرگ آن) باشد'. ك/1

/7402/ 380/

سرخط اخبار استان‌ها