زاهدان - ديدن مناظر بديع جنگلي، آبشار، انواع درختان مثمر و چشم اندازهاي بكر شبيه مناظر طبيعت شمال كشور در نزديكي شهر كويري زاهدان عجيب اما واقعي است.

به گزارش ایرنا، حوالی جنوب شرق زاهدان در دامنه شمالی

'تفتان' چهارمین قله بلند ایران حضرت حق فرمان داد تا 'تمین' جلوه گاه تمام نمای طبیعتی متمایز شود.

كوله بار سفر بربند، به خواهش نفس با خاك بپیوند و در زیبایی ها، شادیها و شیرینی های آن غوطه ور شو، به تمنای روح دل از كویر ببر، چشم به تفتان سرفراز بدوز و در طبیعت زیبا و دل انگیز دامنه سرسبز آن آرام گیر.

در كویر، سایه را می پرستند و اینجا در حوالی دشت لوت در سرزمین آفتاب و آیینه، بام جنوب شرق كشور سایه خود را بر دهستان تمین گسترده و خنكی هوا را در گرمای طاقت فرسای كویر برای اهالی این سرزمین به ارمغان آورده است.

آری، سیستان و بلوچستان آرمیده از 'هامون هیرمند' تا پهنه آبهای نیلگون دریای عمان آیینه تمام نمای طبیعتی متمایز است و بدینسان كویر، آتشفشان، دریاچه، رودخانه، جنگل، دریا، اقیانوس،

پرنده، خزنده، ماهی، آفتاب و برف را در هم آمیخته دارد.

به گزارش ایرنا، طبیعت دل انگیز دهستان تمین در فصل بهار با چشم اندازهای روح نواز و دشت ‌های سبز و كوهپایه‌ های استوار دل هر گردشگری را می‌ نوازد و انسان را به رویاهای زیبا می ‌برد به‌ گونه ‌ای كه بی‌ اختیار محو تماشا و تحسین این شاهكار الهی می ‌شود و سر سجده به عظمت حضرت حق می ‌گذارد.

در فصل بهار كه سراسر كویر را گرمای نسبتا آزار دهنده‌ای فرا می‌گیرد دامنه‌های 'تفتان' پذیرای ساكنان كویر، مسافران و گردشگران می‌ شود و چه روستایی زیباتر و دل‌انگیز‌تر از تمین با آبشار زیبا و چشم‌انداز دلنوازش كه غبار راه را در آبهای شیرین آن بشویند و تشنگی خود را برطرف كنند.

آنگاه كه ایستاده در پایین آبشار به بالا بنگرید رنگین‌ كمانی زیبا از دل قطره‌های ریز آب شكل می‌ گیرد و سپس خنكای نوازش آب و وزش نسیم بر گونه احساس می‌ شود و صدای برخورد قطرات با سنگها روح و جان را نوازش می دهد.

تابستان تمین را باید با تماشای سپیده ‌دم نخستین روز در كنار كلبه ای و با تماشای طلوع زیبای خورشید از لابه‌ لای پایه‌ های آن آغاز كرد و در دره‌ها به كوهپیمایی پرداخت و دمی را در زیر سایه درختان به آسایش گذراند.

آب و هوای دهستان تمین در تابستان ها خنك و در زمستانها سرد است كه با این شرایط آب و هوایی میوه های مختلفی در آن به عمل می آید و عمده فعالیت مردم این دهستان همچون سایر روستاهای بلوچستان كشاورزی و دامداری است.

تابستان فصل به بار نشستن دشت است و در تمین انواع میوه‌ها به دست می‌ آید و اقسام صیفی ‌جات و حبوبات كشت می‌ شود كه از جمله می توان به انجیر، انگور، انار، توت و سایر میوه ها اشاره كرد و همچنین 16 زنبوردار این دهستان سالانه بیش از 20 كیلو عسل تولید می كنند.

آب فراوان، خاك حاصلخیز و هوای مناسب باعث شده تا تمین از روزگاران پیشین مستقل و بی نیاز باشد و مردم این دیار روزی خود را از كار روی مزارع و فروش محصولات خود به دست آورند.

شب تمین، شبی به یاد ماندنی است؛ وزش نسیم، لغزش شاخه های درختان به روی یكدیگر، صدای آبشار و نغمه دلنواز پرنده سرخوش شما را از این همه زیبایی به وجد می آورد.

موقعیت جغرافیای این دهستان در شهرستان زاهدان و در 65 كیلومتری جنوب غربی 'میرجاوه' است كه در قسمت دامنه شمالی چهارمین قله مرتفع ایران و بالاتر از روستای بسیار زیبا و دیدنی 'لادیز' قرار دارد.

این دهستان به سه قسمت تقسیم شده است و شامل بخشهای تمین بالا، تمین مركزی و تمین پایین می شود كه هر یك در فاصله 300 متری هم قرار دارند.

چشمه آب معدنی 'موسی' در تمین بالا تنها منبع تامین آب آشامیدنی روستا است كه از دل صخره ای عظیم می جوشد و وجود املاح معدنی زیاد و شفابخش و همچنین گرم بودن آن در زمستان و سرد بودن آن در تابستان از خصوصیت های بارزش است.

آتشفشان نیمه فعال تفتان در تاریخچه و تمدن مردم ساكن در دامنه اش نقش مهمی را ایفا كرده و به سبب ایجاد تنوع آب و هوایی و پوشش گیاهی در منطقه بلوچستان و جذب انسانها به سوی خود تمدن تفتان را رقم زده است.

دهستان تمین متاثر از تمدن تفتان دارای آثار باستانی كهن است و آثار تاریخی مانند تپه ها و قبرستان باستانی، چله خانه، معماری صخره ایی آسیاب های آبی، قلعه ها و قبرستان هفتاد ملا، كوره های ذوب فلز در نواحی مختلف و غارهای باستانی را شامل می شود.

مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با ایرنا از دهستان تمین به عنوان منطقه نمونه گردشگری با قابلیتهای منحصر به فرد نام برد.

'حسنعلی شهركی' گفت: در مجموع جاذبه های بی نظیر كوه تفتان و مناطق پیرامون آن بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری در استان است كه تبلیغاتی گسترده و تامین زیرساختها را نیاز دارد.

وی افزود: اغلب گردشگران نوروزی بویژه مردم خود استان تمین و دیگر روستاهای حاشیه تفتان را برای گذراندن تعطیلات انتخاب می كنند و هر سال این منطقه پذیرای خیل طبیعت دوستان است.

او اظهار داشت: این دهستان به عنوان یكی از مناطق نمونه گردشگری در سفر نخست هیات دولت در سال 1384 و به عنوان روستای هدف گردشگری در دور دوم سفر رییس جمهوری به استان مصوب شد.

وی اضافه كرد: پیش از این با مشاركت و همكاری دستگاههای اجرایی مرتبط بسیاری از خانه های ساكنان این دهستان ساماندهی و بازسازی شده و تعریض و آسفالت راههای روستایی آن نیز در دست اقدام است.

شهركی ساخت تله كابین، استراحت گاههای متعدد برای اسكان گردشگران و احیای جنگل های بومی منطقه را از جمله فعالیت هایی برشمرد كه می تواند به رونق گردشگری و جذابیت دهستان تمین و دامنه قله تفتان كمك شایانی كند.

خبرگزاری ایرنا مركز زاهدان در ستون عكس خود گزارش های تصویری از جاذبه های دیدنی سیستان و بلوچستان از جمله طبیعت لادیز و تمین را منتشر كرده است .

7315/2729/330

سرخط اخبار جامعه