۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۵:۵۲
کد خبر: 80044077
T T
۰ نفر

دمشق - دومين روز از دومين سال آغاز ناآرامي ها در سوريه روز شنبه با سه انفجار مهيب در شهر دمشق و در ساعت 7 و 30 دقيقه صبح شروع شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا یكی از این انفجارها ساختمان امنیت هوایی سوریه در میدان التحریر دمشق را هدف قرار داد.

این ساختمان نزدیك مناطق مسكونی است و شدت انفجار به حدی بوده است كه تا شعاع 500 متری شیشه های منازل شكسته شده و یك واحد مسكونی چهار طبقه با هشت واحد در مقابل خودرو منفجر شده در آتش سوخته است.

با توجه به این كه روز شنبه در سوریه به مناسبت روز معلم تعطیل است، تقریبا همه مردم در منازل خود در حال استراحت بوده است. از این رو به نظر می رسد كه خسارت های جانی وارده به اهالی منطقه با توجه به نزدیكی به محل انفجار و ایجاد گودالی به عمق یك و نیم متر در سطح خیابان قابل توجه باشد.

در این منطقه شدت انفجار به حدی بوده است كه كركره برخی از مغازه ها و پاركینگ های خصوصی در فاصله دور از انفجار از جا كنده شده و دیوار برخی از بالكن ها نیز تخریب شده است .

دهها دستگاه خودرو نیز در مقابل محل انفجار سوخته و شماری زیادی خودرو نیز تخریب شده به طوری كه در كف خیابان محل انفجار تكه های آهن متعلق به درب و پنجره ها، قطعات خودرو ،چوب ،شیشه و مصالح ساختمانی ریخته شده مانع از تردد آسان می شود.

سه ساعت پس از وقوع انفجارهای مزبور جرثقال های راهنمایی و رانندگی سوریه و شركت های خصوصی با ورود به محل اقدام به حمل خودروهای سوخته و تخریب شده به خارج از محل كردند.

ماموران امنیتی و نیروهای مردمی سوری مستقر در محل این انفجار نیز حالت عادی نداشتند و برای مقابله با هرگونه اقدام غیر قابل پیش بینی آماده بودند.

هنگام دستگیری فردی در این منطقه و شنیده شدن اولین صدای تیراندازی مابقی نیروها نیز اقدام به تیراندازی هوایی كرده و فضایی از رعب و وحشت در بین خبرنگاران رسانه ها و افراد حاضر در محل ایجاد شد و حتی ماموران راهنمایی و رانندگی و پلیس نیز سلاح های كمری خود را از غلاف خارج كرده و خبرنگاران برای آسیب ندیدن در پشت درخت ها و جدول های خیابانی پنهان شدند.

شماری از سوری ها نیز در نزدیك محل انفجار حضور داشتند و ماموران امنیتی مانع از ورود آنان به محل انفجار می شدند. برخی از آنان از بستگان افرادی بودند كه منزل آنان در نزدیك محل انفجار قرار داشت.

تاكنون هیچ منبعی آماری از تلفات این انفجارها ارایه نكرده است و فقط شبكه الاخباریه تصاویری را از مجروحان آن در بیمارستان ها پخش كرد.

در محل دوم انفجار یعنی مركز امنیت جنایی در میدان گمرك دمشق نیز با توجه به این كه شماری از ساختمان های دولتی در این منطقه قرار دارد و شدت انفجار كمتر از انفجار اول بوده است، دیوارهای مقابل این ساختمان تخریب ،شیشه های برخی از مراكز دولتی نیز شكسته و خودروهای آنها در محل پاركینگ تخریب شده است.

در این منطقه نیز یك خودرو ون كه به نظر می رسد قصد عبور از محل را داشته است بر اثر انفجار بشدت تخریب شده و خون زیادی از مسافران آن در داخل خودرو و اطراف آن ریخته شده است.

شدت انفجار نیز در این منطقه موجب شده تا بخشی از خودرو بمب گذاری شده و انتحاری به بیش از 200 متری محل انفجار پرتاب شود و برخی از چراغ های بلوار مقابل این ساختمان نیز در ارتفاع هشت متری كنده شود.

درب ورودی ساختمان مزبور و درب های داخلی آن، سیم كشی ها ، پنجره ها و دیوار های طبقه اول خراب شده و برخی از درخت های موجود در مقابل ساختمان نیز بر اثر انفجار شكسته و یا قطع شده است.

در انفجار اردوگاه فلسطین نشین یرموك در خیابان سی ام و در نزدیك دمشق نیز كه همزمان با دو انفجار در دمشق صورت گرفت، دو نفر كشته شدند.

شبكه تلویزیونی سوریه امروز از كشته و زخمی شدن شماری از نیروهای حفظ نظم و شهروندان در جریان انفجارهای امروز دمشق خبر داد ولی آماری ارایه نكرد.

آخرین انفجارهای مهیب در سوریه 21 بهمن ماه در شهر حلب در شمال سوریه و علیه دو ساختمان امنیتی و نیروهای حفظ نظم در این شهر صورت گرفته بود كه در جریان آن 28 نفر كشته و 235 نفر دیگر زخمی شدند.

سه انفجار مهیب نیز روزهای جمعه دوم و شانزدهم دی ماه در شهر دمشق روی داد كه در جریان آنها نزدیك به یكصد نفر كشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند.

صدای انفجارهای امروز در دمشق به حدی بود كه تقریبا همه ساكنان این شهر آن را شنیدند.

خبرگزاری سوریه (سانا) نیز امروز اعلام كرد كه انفجارهای امروز با استفاده از دو دستگاه خودرو بمب گذاری شده بوده است.

در پی انفجارهای مزبور موجی از محكومیت ها از سوی گروه ها و احزاب سوریه و برخی گروه های فلسطینی مانند جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی كل آغاز شده است.

شبكه حقوق بشر سوریه نیز این انفجارها را محكوم كرد.

شماری از مردم سوریه نیز در گفت و گو با خبرنگاران شبكه های تلویزیونی این كشور در حالی كه به علت انفجارهای امروز خشم تمام وجود آنان را فراگرفته است، این اقدامات تروریستی را محكوم كردند.

خاورم**1436**1423

سرخط اخبار جهان