۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۵:۵۰
کد خبر: 80044073
T T
۰ نفر

آستارا ـ آيين و رسوم هر شهر نشانگر فرهنگ آن منطقه در دهه ها و سده هاي گذشته محسوب مي شود به طوري كه انتشار و بيان رسوم آن دوران علاوه بر يادآوري فرهنگ آن منطقه، مي تواند به عنوان يك الگو براي نسل آينده نيز باشد.

به گزارش ایرنا ، با وجود اینكه زندگی امروزی از روش سنتی به یك زندگی ماشینی تبدیل شده و در مقایسه با دهه های گذشته تغییر زیادی یافته ، اما مردم گوشه و كنار این كشور ، حسرت تمامی مناسبات و اعیاد دوران گذشته را می خورند و با ادله به بیان محسنات آن دوران می پردازند.

امروزه دیگر كمتر آثاری از رسوم و آیین دهه های گذشته هر منطقه به چشم می خورد و بزرگان و ریش سفیدان خاطرات و رسوم آن دوران را تنها به نسل جدید بیان می كنند كه اغلب برای جوانان جالب توجه است.

اهالی مرزنشین شهرستان آستارا نیز در دهه های گذشته با رسوم خاص و منحصر در آن دوران به استقبال عید نوروز می رفتند ولی امروزه حتی آثاری از برخی از این رسوم و آیین ها به چشم نمی خورد.

یكی از ساكنان محله های قدیمی شهر مرزی آستارا كه بیش از 60 سال سن دارد ، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا حال و هوای مردم را در دوران نوجوانی و جوانی خود این گونه توصیف می كند: اهالی آستارا به ویژه زنان در 50 سال گذشته برای استقبال از عید نوروز خانه های خود را كه به شكل سفالی ساخته شده بود ، با آب و جارو كردن از پشت بام شروع می كردند و سپس برای تمیز كردن داخل خانه اقدام می كردند.

سیده سادات موسوی بیان كرد: چند روز مانده به تحویل سال نو برای تمیز كردن دیوارهای خانه به ویژه گلدان ها از آهك استفاده می كردند تا سفید و تمیز شود.

وی با بیان اینكه زنان آن دوران یك هفته مانده به عید نوروز شروع به پختن شیرینی های خانگی می كردند ، گفت: برای پختن شیرینی هایی از قبیل قطاب ، نان پنجره ای ، پشمك و بیشی ، فرش اتاق بزرگ خانه را جمع می كردند و با درست كردن آتش ذغال ، بر روی تشت شیرینی های خانگی می پختند.

این بانوی آستارایی افزود: شب عید مادران زحمتكش این منطقه غذاهایی از قبیل قیسی و كشمش پلو ، مرغ محلی و آلو مسما با برنج می پختند و تمامی نزدیكان خود را برای خوردن شام به خانه دعوت می كردند.

به گفته خانم موسوی ، به علت امكانات محدود آن دوران ، غذای شب عید روی ظروف سفالی و مسی در حیاط خانه و روی هیزم پخته می شد.

زهرا درخشان از دیگر ساكنان قدیمی شهر مرزی آستارا در گفتگو با خبرنگار ایرنا می گوید: یكی از رسوم مردم آستارا در نیم قرن گذشته این بود كه مادران در طول سال به جای پرده پنجره ، از پارچه سفید استفاده می كردند و هنگام نزدیك شدن به تحویل سال نو ، پرده ها را از بغچه هایی كه دور آن پیچیده می شد ، در آورده و بر روی پنجره های خانه پهن می كردند.

به گفته این بانوی پا به سن گذاشته؛ آستارایی ها پرده های خانه را فقط به مدت 13 روز و تا روز 13 به در و برای میمنت و خوش یمنی بر روی پنجره های خانه آویزان می كردند.

وی از رونق كار خیاط های 50 سال قبل، از یك ماه مانده به عید نوروز می گوید و می افزاید: یكی دیگر از رسوم جالب آستارایی ها كه گفتن آن خالی از لطف نیست ، این بود كه تمامی بزرگان و پدران آستارایی برای دوختن كت و شلوار برای پسرانشان نزد خیاط می رفتند تا آنها با پوشیدن لباس رسمی نو، به استقبال سال جدید بروند.

وی بیان كرد: این رسم حاكی از آن است كه بزرگان و پدران تا چه حد و با چه رسوم خاصی به استقبال عید نوروز می رفتند.

به گفته زهرا درخشان ، پدر وی در آن دوران خیاط بود و حتی برای گرفتن بهای حق الزحمه خود در قبال دوخت كت و شلوار از مردم كره و عسل محلی دریافت می كرد.

خورشید مكتبی اصل از دیگر بانوان مسن آستارا كه 70 سال سن دارد ، حال و هوای عید در 50 سال قبل را در مقایسه با امروز ، خاص و مطابق با فرهنگ منطقه عنوان كرد و به خبرنگار ایرنا گفت: در آن دوران اگر زمان تحویل سال نو نیمه شب بود ، تمامی چراغ خانه های آستارا روشن می ماند و تا زمان تحویل سال جدید ، مردم باهم صحبت كرده و با گفتن لطیفه به انتظار تحویل سال نو می نشستند.

وی افزود: سفره هفت سین را در وسط خانه روی سینی بزرگ و مسی تزیین می كردند و با چیدن اقلامی از قبیل سینه مرغ ، تخم مرغ رنگی ، سر ماهی سفید ، سبزی كوكو ، سبزه ، ماهی تنوری ، سكه طلا ، آیینه و یك جلد كلام الله مجید این سفره را با سادگی و زیبایی تزیین می كردند.

به گفته این بانوی پا به سن گذاشته ، در آن دوران رسم بود مادران برای تزیین هر چه بهتر سفره هفت سین تخم مرغ را با پوست پیاز توی قابلمه می جوشاندند تا رنگ بگیرد.

وی با بیان اینكه شب عید مادران و بزرگان ، كل محوطه خانه را با شمع روشن می كردند ، اضافه كرد: این رسم از گذشتگان به ارث مانده بود تا خیر و بركت در سال جدید شامل تمای اعضای خانواده شود.

به گفته خانم مكتبی اصل؛ در اعیاد نوروز پنج دهه قبل اهالی آستارا گندم ، عدس ، نخود و تخم كدو را به عنوان آجیل تفت داده و همراه با ازگیل و گلابی آب نمك خورده ، به سفره هفت سین خود رنگ و روی دیگری می دادند.

وی اضافه كرد: از نكات جالب و گفتنی در زمان تحویل سال این بود كه مردم با شنیدن (ال بومبی) ترقه امروزی و رادیو متوجه تحویل سال نو می شدند.

همچنین رضا اشرفی از بازاریان قدیمی شهرستان مرزی آستارا كه بیش از 75 سال سن دارد ، از دید و بازدید مردم پس از تحویل سال نو در 50 سال قبل این چنین می گوید: در اولین روز عید رسم بود كه اهالی این شهر مرزی برای دید و بازدید به خانواده هایی كه عزیزانشان را طی یكسال گذشته از دست داده اند، می رفتند تا با تبریك گفتن سال نو ، در غم از دست دادن نزدیكان آنها شریك باشند و این از معدود رسومی است كه امروزه هنوز با قوت در آستارا به چشم می خورد.

وی با بیان اینكه آستارای نیم قرن گذشته كوچك بود و همه مردم همدیگر را می شناختند، افزود: در سال های چهار و پنج دهه قبل ، از روز اول عید دید و بازدید با برنامه ریزی و به طور محله به محله صورت می گرفت با این توصیف كه صبح تمام خانه های یك خیابان و بعدازظهر تمام خانه های محله دیگر را برای عید دیدنی می رفتند كه این روال حتی تا 12 روز عید نیز ادامه داشت.

وی به حال و هوای دوران كودكی خود و گرفتن عیدی از بزرگان اشاره و بیان كرد: آن دوران بزرگان فامیل به ما تخم مرغ رنگی عیدی می دادند و با گرفتن این نوع عیدی خوشحالی، شور و نشاط تمامی وجود ما را در بر می گرفت.

اشرفی همچنین از آیین و رسوم اهالی آستارا در روز 13 بدر گفت و اضافه كرد: مردم این منطقه در سیزدهمین روز اول بهار ، با پای پیاده بیرون می رفتند و با مستقر شدن در یك محیط خوب این روز را در كنار دیگر اعضای فامیل جشن می گرفتند.

از نكات قابل ذكر و گفتنی توسط این شهروند پا به سن گذاشته آستارایی این بود كه بر اساس رسم آن دوران ، در بعد از ظهر 13 بدر مردم با نیت كردن ، سبزه عید را گره زده و سپس بر سقف خانه ها یا رودخانه روان پرتاب می كردند.

وی اضافه كرد: امكانات محدود و كم زرق و برق 50 سال گذشته در آیین و رسوم عید نوروز ، نه تنها باعث صرفه جویی در بسیاری از موارد می شد بلكه صمیمیت و یكدلی روز افزون را بین تمامی مردم به دنبال داشت كه امروزه حتی شاهد گوشه ای از این آیین و فرهنگ قدیم نیستیم.ك/4

7105/ 535/695

سرخط اخبار استان‌ها