ايلام- مديركل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان ايلام گفت: بيش از 100 هزار تن كالاي با كيفيت و استاندارد امسال از بازارچه مرزي مهران به كشور عراق صادر شد.

'مسعود جوادی' روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از بازرسی ها، نظارت و كنترل های مستمر كارشناسان نمایندگی این اداره كل در بازارچه مرزی مهران، امسال این مقدار كالای با كیفیت و دارای پروانه كاربرد نشان استاندارد از پایانه مرزی بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

وی افزود: موزاییك، آجر ماشینی، سیمان، متانول، مگنتیت، هماتیت و كربنات كلسیم بیشترین محصولات و كالاهای صادر شده استاندارد به عراق بوده است.

مدیركل استاندارد ایلام ادامه داد: در این مدت نیز از صدور 600 تن كالای بی كیفیت و فاقد پروانه كاربرد نشان استاندارد از مرز مهران به كشور عراق جلوگیری شده است.

جوادی یادآور شد: عمده این كالاها، اسباب بازی، تیر آهن، هواكش صنعتی، دستگاه پخت نان، بلوك سقفی، پلی استیرن و ورق موجدار سیمانی بوده كه به دلایلی از جمله نداشتن پروانه كاربرد استاندارد، كیفیت نامناسب و بی اعتبار پروانه استاندارد و عدم نشانه گذاری صحیح جمع آوری و از صدور آنها به عراق ممانعت به عمل آمده است.

وی بیان كرد: آزمون و تعیین ماهیت 478 نمونه كالاهای صادراتی از جمله متانول، مگنتیت، هماتیت، ظروف شیشه ای، كربنات كلسیم، سنگ آهن، سنگ مرمر و تراورتن از دیگر اقدام های نمایندگی استاندارد ایلام در بازارچه مرزی مهران در سال 1390 بوده است.

مدیركل استاندارد ایلام افزود: 10 استاندارد ملی ایران توسط كارشناسان این اداره كل تدوین شده، كه به عنوان استاندارد ملی ایران در سراسر كشور مورد بهره برداری و استفاده قرار می گیرد.

جوادی اظهار داشت: این استاندارد ملی در صنایع مختلفی از جمله رایانه و فرآوری داده ها، مواد شیمیایی و پلیمر، اسناد و تجهیزات اداری و آموزشی، خدمات و برق و الكترونیك تدوین شده است.

ك/3/7179/565/320

سرخط اخبار اقتصاد