تبريز- رييس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي گفت: با نهايي شدن تفاهم نامه بين سازمان عشاير كشور و ارمنستان، دامداران آذربايجان شرقي از مراتع اين كشور براي چراي دام هايشان استفاده خواهند كرد.

' مسعود محمدیان ' روز شنبه در دیدار با مسوولین امور عشایر استان و اعضای تعاونی های عشایری آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت تولیدات عشایری در اقتصاد كشاورزی افزود: عشایر نقش مهمی در تامین غذایی كشور دارند.

وی، از راه اندازی بازارچه های عرضه مستقیم محصولات كشاورزی در تبریز، با هدف حذف واسطه ها و افزایش درآمد بهره برداران بخش های كشاورزی استان خبر داد و گفت: با هماهنگی های بعمل آمده، اولین بازارچه از این نوع با همكاری شهرداری بزودی آغاز به كار كرده و به تدریج در تمام مناطق شش گانه تبریز توسعه خواهد یافت.

مدیركل امور عشایر آذربایجان شرقی نیز در این نشست، از بازسازی 330 كیلومتر راه های عشایری استان طی سال جاری خبر داد و گفت: با همكاری و حمایت سازمان جهاد كشاورزی استان، اقدامات لازم برای واردات نهاده های دامی از قزاقستان برای احشام عشایر و همچنین خرید زمین در جمهوری گرجستان برای كشت جو، سویا و ذرت برای مصارف دام عشایر استان صورت پذیرفته است.

سید محمد حسن آل هاشم، از برنامه ریزی برای توسعه استفاده از انرژی های پاك در مناطق عشایری استان خبرداد و افزود: این طرح در راستای حمایت از منابع طبیعی استان و مدیریت بهینه انرژی توسط این اداره كل به صورت آزمایشی در مناطق عشایرنشین استان اجرا می شود.

وی همچنین از راه اندازی 'مجتمع ییلاقی عشایر'در فاز دوم ایل گلی تبریز از اوایل سال آینده خبر داد و گفت: این مجتمع در راستای آشنایی بیشتر مردم با شیوه ها و روشهای زندگی عشایری احداث می شود.

وی، احداث 14 آبشخور دامی در مناطق عشایری، بازسازی و نزدیك سازی چشمه های مورد استفاده عشایر و اجرای سه طرح مطالعاتی مربوط به مناطق عشایر نشین استان را از دیگر اقدامات اداره كل امور عشایر آذربایجان شرقی طی سال 90 برشمرد.

تعداد خانوارهای عشایر استان در فصل ییلاق 13 هزار و 297 خانوار و در فصل قشلاق هشت هزار و 97 خانوار است.

اهر، كلیبر، میانه، سراب، هشترود، چاراویماق و خداآفرین از شهرستان های عشایر نشین آذربایجان شرقی محسوب می شود.

گوشت قرمز ، شیر خام ، قالی و قالیچه موسوم به 'ورنی' از مهمترین تولیدات عشایری استان بشمار می آید.

7232/587/245

سرخط اخبار اقتصاد