تبريز- رييس سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي اعلام كرد: تاكنون 40 هزار و 203 هكتار از اراضي زراعي و باغي استان مجهز به آبياري تحت فشار شده است.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی این سازمان، مسعود محمدیان در همایش بسیج آبیاری تحت فشار در تبریز با اشاره به اینكه مساحت اراضی مستعد استان برای اجرای آبیاری تحت فشار 138 هزار و 660 هكتار می باشد، گفت: 23 هزار و 720 هكتار از اراضی استان به سیستم آبیاری بارانی و 16 هزار و 482 هكتار به سیستم آبیاری قطره ای مجهز شده است.

وی افزود: 98 هزار و 457 هكتار باقی مانده تا پایان برنامه پنجم توسعه مجهز به سیتسم آبیاری تحت فشار خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه این استان در منطقه خشك و نیمه خشك قرار دارد، گفت: با ازدیاد جمعیت منابع آب و خاك محدود می شود و برای حفظ این منابع استفاده از روشهای نوین آبیاری در استان اجتناب ناپذیر است.

محمدیان اعلام كرد: دولت برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار كمك های بلاعوض تا 85 درصد به بهره برداران از طریق بانك كشاورزی و صندوق حمایت از توسعه بخش كشاورزی پرداخت می كند.

وی با اشاره به اینكه طرح بسیج ترویج آبیاری تحت فشار بصورت پایلوت در چهار روستای شهرستانهای میانه، مراغه، سراب و بستان آباد اجرا شده است، گفت: در این طرح 90 درصد از بهره برداران این مناطق برای اجرای آبیاری تحت فشار در اراضی زراعی و باغی خود اعلام آمادگی كرده اند.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی نیز برای تحقق آبیاری تحت فشار در دو هزار و 700 روستای استان آمادگی خود را برای تامین نیروی كارشناسی لازم به ازای هر روستا یك كارشناس اعلام كرده است.

محمدیان از برنامه ریزی برای اجرای 12 هزار هكتار آبیاری تحت فشار در اراضی زراعی و باغی استان در سال آینده خبر داد.

طبق تبصره 2 ماده 196 قانون برنامه پنجم به دستگاه های اجرایی اجازه داده شده متناسب با میزان آمادگی سازمان بسیج سازندگی، اجرای بخشی از فعالیت های آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، غنی سازی اوقات فراغت و پروژه های عمرانی خود را از قبیل احداث و تعمیر كانالهای عمومی ، جاده های بین مزارع ، آبیاری تحت فشار ، آبخیزداری ، بیابان زدایی، جنگل كاری ، به آن سازمان واگذار كند تا با استفاده از نیروهای داوطلب بسیجی و مردمی و جوانان و متخصصان به نحو سازمان یافته آن را اجرا كنند.

' همایش استانی بسیج آبیاری تحت فشار' با هدف تحرك بخشی به توسعه روش های آبیاری تحت فشار و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت نیروهای مستعد، توانمند و علاقه مند به پیشرفت كشاورزی استان برگزار شد.

در این همایش تفاهم نامه همكاری چهارجانبه بین سازمان جهادكشاورزی، سازمان نظام مهندسی كشاورزی ومنابع طبیعی، صندوق حمایت از توسعه بخش كشاورزی و سازمان بسیج سازندگی امضا و از فرمانداران و مدیران شهرستانهای پیشرو در امر توسعه آبیاری تحت فشار تجلیل شد.

7232/587

سرخط اخبار استان‌ها