رشتخوار - رييس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري رشتخوار گفت: اين شهرستان داراي 200 اثر تاريخي و 50 نطقه گردشگري است كه آماده ميزباني از گردشگران نوروزي است.

محمود باعقیده روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: آثار تاریخی بسیاری دراین شهر ستان و حومه آن وجود دارند كه می توان به مسجد جامع قدیم ، مزار كهریزك ، خانه تاریخی قرایی ، كلاه فرنگی ، منطقه ییلاقی قرقاب درریز ، آبگرم پیر یاهو وآسیاب برج به عنوان نمونه از آنها اشاره نمود.

وی گفت: تفرجگاه گرماب (پیر یاهو) با طبیعتی زیبا در فاصله 25 كیلومتری شهر رشتخوار و در ارتفاعات روستای سعادت آباد قرار دارد.

وی افزود: این تفرجگاه زیبا دارای آبشاری خروشان با درختان پسته كوهی ،زرشك ،چنار كوهستان ،بلوط ،چشمه های آب گرم معدنی وگذرگاههای پر پیچ و خم در دل نهرهای آب زلال و گوارا است.

مزار پیر یاهو از سالكان طریقت و تصوف در بلندترین نقطه كوه و نزدیك به چشمه آبگرم قرار دارد كه هر سال پذیرای خیل ارادتمندان وی می باشد.

سد شهید یعقوبی نیز از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است كه بر روی رودخانه كال سالار ساخته شده و هدف از ایجاد آن توسعه وبهبود كشاورزی در اراضی پایین دست سد و همچنین مهار سیلاب رودخانه كال سالار بوده است.

این سازه از نظر ساختار از نوع خاكی – سنگ ریزه ای با هسته رسی است.

وجود این سازه و فراوانی آب سبب پراكنش درختان، درخچه ها و گیاهان مختلف در این منطقه گردیده كه با این وضعیت گردشگران بسیاری به عنوان تفرجگاه از این مكان و طبیعت زیبای آن بهره می برند.

دره ییلاقی در ریز هم در هشت كیلومتری شمال شرقی شهر رشتخوار و نزدیكی روستای فتح آباد با وضعیتی كوهستانی و كوهپایه ای دارای آب و هوایی مطلوب و مفرح است كه رودخانه ای فصلی در فصول گرم سال باعث طراوت هوای آن می شود.

آب و هوای مناسب، این ناحیه را از پوشش متنوعی از جمله گیاهان خودرو ،باغات میوه و درختان سرشار كرده است و مناظر طبیعی آن چشم اندازهایی را بوجود آورده كه توجه گردشگران را به خود جلب می كند.

كوه سنگ سنگان نیز منطقه ییلاقی در فاصله 9 كیلومتری روستای سنگان قرار دارد. حاشیه راه آن پوشیده از تپه ماهورها وارتفاعات سنگی بسیار زیبایی است و مسیر آن آكنده از درختان پراكنده می باشد.

از مهم ترین ویژگی های این منطقه وجود سایه های دلپذیر، آبروهای كوچك و بزرگ و وجود نقاط مناسب برای استراحت گردشگران و طبیعت دوستان است.

تنگل علی آباد از دیگر نقاط گردشگری است كه در هشت كیلومتری جاده اصلی و نزذیكی روستای آبنیه است.

رودخانه زیبا در ساختار كوهها، تپه ماهورهای اطراف، پوشش گیاهی چشم نواز در ارتفاعات از ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد این مكان به شمار می آید.

كوههای این تنگل دارای قله های زیبایی است كه برای علاقه مندان به گردشگری ورزشی و كوهنوردی مناسب می باشد.

همچنین از ابتدای ورود به این منطقه، چندین آبشار كوچك و بزرگ و در بعضی نقاط نیز حوضچه هایی دیده می شود.

بند خاكی نوق نیز در 11 كیلومتری جاده اصلی و مجاورت روستای نوق قرار دارد كه آبهای حاصل از جاری شدن در مسیل رودخانه در آن جمع شده و به مصرف باغات و زمین های كشاورزی و پوشش گیاهی اطراف می رسد.

به بركت آبهای جاری این منطقه از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است.

پیرامون این بند توسط تپه های مرتفع شنی و سنگی احاطه شده و از نظر مكانی بسیار جالب توجه و دارای طبیعتی بسیار مطلوب برای گردشگران است/4

2718 /664

سرخط اخبار استان‌ها