تهران - شبكه هاي مختلف سيما در نوروز 91 با پخش شش مجموعه نمايشي كه طنز وجه غالب اين آثار به شمار مي رود، سعي كرده اند تا ايام مفرحي را با حضور بازيگران كمدي براي بييندگان تلويزيوني رقم بزنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علاوه بر پخش مجموعه های نوروزی از شش شبكه سیما، 90 فیلم سینمایی و تلویزیونی نیز در 15 روز تعطیلات نوروز از تلویزیون پخش می شود كه 40 درصد از این آثار ایرانی هستند.** 'چك برگشتی' در شبكه یك

'سیروس مقدم' كارگردان نام آشنای سینما و تلویزیون به تهیه كنندگی همسرش 'الهام غفورِی' مجموعه تلویزیونی 'چك برگشتی' را برای مخاطبان شبكه یك سیما تولید كرده است.

'چك برگشتی' قصه مردی به نام 'لطیف' با بازی امیر جعفری است كه از همسرش جدا شده و برای پرداخت مهریه و رهایی از زندان، نقد كردن یك چك برگشتی را قبول می كند.

این مجموعه در 13 قسمت 40 دقیقه ای در ایام نوروز هر شب ساعت 22 و 15 دقیقه پخش می شود.

علاوه بر امیر جعفری، ریما رامین فر، هدایت هاشمی، هومن برق نورد، یوسف صیادی، علی صالحی، امیر حمید زاده و بهاره رهنما نقش آفرینان این مجموعه هستند.

شبكه یك همچنین مجموعه های 'كسی خوابه؟' و 'لبخند بی لهجه' كه هر دو طنزهای اجتماعی محسوب می شوند را برای این ایام تدارك دیده اند.

مجموعه طنز 'كسی خوابه؟' به كارگردانی جواد رضویان، تهیه كنندگی فرهاد گلی و با حضور جواد رضویان، نصرالله رادش و فتحعلی اویسی ساعت 20 و 10 دقیقه مهمان خانه های نوروزی بینندگان شبكه یك خواهد بود.

علیرضا حیدری نیز مجموعه طنز 'لبخند بی لهجه' را با حضور جمعی از بازیگران حوزه طنز تهیه كرده است كه هر روز ساعت 18 از شبكه یك پخش می شود.

این دو برنامه در 15 قسمت 40 دقیقه ای تدارك دیده شده اند.** 'سیر و سركه' در شبكه دو می جوشد

مجموعه نمایشی 'سیر و سركه' ساخته غلامرضا رمضانی نیز هر شب ساعت 21 و 30 دقیقه از شبكه دو پخش می شود.

در این مجموعه 15 قسمتی پری امیر حمزه، سعید پورصمیمی، پروین قائم مقامی، محمود پاك نیت، آناهیتا اقبال نژاد، سهیلا گلستانی، علی سلیمانی، ابراهیم آبادی و بهرام شاه محمدی ایفای نقش می كنند.

'شیر و سركه'‌ داستان پیرزنی را روایت می كند كه پسرش سالهاست در خارج از كشور زندگی می كند، او قرار است برای دیدن پسرش به خارج از كشور برود و به همین دلیل تصمیم می گیرد در آموزشگاه زبان انگلیسی ثبت نام كند اما ... .

ابراهیم زاهدی فر تهیه كنندگی مجموعه نمایشی 'سیر و سركه' را كه مجتبی خشك دامن و غلامرضا رمضانی نویسنده فیلمنامه آن هستند، بر عهده دارد.

شبكه دو همچنین مجموعه داستان گونه و طنز 'میریم مسافرت' را برای ایام نوروز هموطنان تدارك دیده است كه هر روز ساعت 12 و 30 دقیقه پخش می شود.

نوید محمودی تهیه كننده این مجموعه است و حسین رفیعی، سیاوش مفیدی و سوسن پرور بازیگران آن هستند كه داستان زندگی 'فَ فَ ' و خواهرش را به تصویر می كشد.

این شبكه امسال نیز مجموعه عروسكی 'كلاه قرمزی' را برای نوروز كودكان و خردسالان تدارك دیده است كه به تهیه كنندگی حمید مدرسی و كارگردانی ایرج طهماسب و حمید جبلی از 27 اسفند ماه تا پایان تعطیلات نوروزی هر شب ساعت 20 از شبكه دو سیما پخش می شود.** 'دست بالای دست' در شبكه سه

شبكه سه سیما مجموعه تلویزیونی 'دست بالای دست' را به كارگردانی محسن یوسفی و تهیه كنندگی مجید مولایی برای نوروز تدارك دیده است كه از سه شنبه یكم فروردین ساعت 23 پخش آن آغاز می شود.

در مجموعه 'دست بالای دست' جواد عزتی، یوسف تیموری، بهاره افشاری، رضافیض نوروزی، هایده حائری، خشایار راد، فرشید زارعی فر، علیرضا جعفری، زهره مجابی، مجید مشیری ، سعید پیردوست، آیدین خطایی، رویا افشار، فتحعلی اویسی، سمانه پاكدل، عباس محبوب و مریم سرمدی ایفای نقش می كنند.

این مجموعه داستان پسر فقیری را روایت می كند كه عاشق دختر پولداری شده و با كمك های گوناگون سعی می كند خود را پولدار نشان بدهد كه بتواند با دختر ازدواج كند، از طرفی پدر دختر دچار مشكلات مالی و كاری زیادی شده و قصد مهاجرت دارد.** 'یكی بود یكی نبود' در شبكه چهار

مجموعه 'یكی بود یكی نبود' به كارگردانی ابوالفضل احمدیان عنوان مجموعه نمایشی طنزی است كه در ایام نوروز هر روز ساعت 14 و 30 دقیقه از شبكه چهار پخش می شود.

داستان های 'یكی بود یكی نبود' حول محور مسایل فرهنگی و اجتماعی رخ می‌دهد و آرش نوذری، رضا پاپی، حسن تسعیری، محمود راسخ ‌فر، مریم یوسف، هاله هماپور، مجید نظیمی، بهرام بهبهانی، داوود خیری و آیلار ریاضی در آن بازی كرده اند.

تیتراژ 'یكی بود یكی نبود' با صدای فریدون آسرایی بر اساس شعری از عبدالجبار كاكایی ساخته شده است.

'یكی بود یكی نبود' بر اساس فیلمنامه احسان جوانمرد و به تهیه‌كنندگی محسن كرمی در گروه تامین برنامه شبكه چهار سیما تهیه و تولید شده است.** 'فراموشی' در شبكه پایتخت

مجموعه تلویزیونی 'فراموشی' به كارگردانی سعید سلطانی و تهیه كنندگی حمیدرضا مهدوی از 29 اسفند 13 فروردین هر شب ساعت 20 و 45 دقیقه از شبكه تهران پخش می شود.

در این مجموعه محمد كاسبی، برزو ارجمند، مهران رجبی، رضا داوودنژاد، سحر جعفری جوزانی، فلامك جنیدی، محمدمهدوی، آتیه جاوید و الناز حبیبی نقش آفرینی می كنند.

فیلمنامه این مجموعه طنز را 'امیر مهدی ژوله' با همكاری الهه زارع نژاد نوشته‌اند و داستان آن درباره مردی بازاری و ثروتمند به نام حاج نقی است كه به تنهایی در شهرستان زندگی می كند و در آستانه نوروز در انتظار دیدار فرزندانش است، اما هرچه منتظر می‌ماند خبری از آنان نمی‌شود. به همین علت حاج نقی كه دلتنگ و نگران فرزندانش است، تصمیم می‌گیرد راهی پایتخت شود تا دیداری با آنان تازه كند.

برزو ارجمند و رضا داودنژاد نقش پسران كاسبی را در این مجموعه بازی می كنند و مهران رجبی، فلامك جنیدی، سحر جعفری جوزانی، محمد مهدوی، آتیه جاوید و الناز حبیبی نیز در آن ایفای نقش كرده اند.** میزبانی شبكه قرآن از 'جابربن حیان'

مجموعه تلویزیونی 'جابربن حیان' از اول فروردین ماه هر شب ساعت 20 از شبكه قرآن و معارف سیما پخش می شود؛ محمدتقی انصاری تهیه‌كننده و جواد افشار كارگردان این مجموعه هستند كه از تولیدات شبكه 'الكوثر' به شمار می رود.

این مجموعه، زندگی علمی و پرفراز و نشیب جابربن حیان، شاگرد ایرانی و برجسته امام جعفر صادق(ع) را روایت می‌كند و مقطعی از حیات وی شامل سفر این دانشمند شیمی از خراسان به سمت مدینه و پیوستن به صادق‌ آل‌ محمد(ص) و ماجراهای آن را به تصویر كشیده است.

حسن جوهرچی، عنایت بخشی، عنایت شفیعی، انوشیروان ارجمند، اكبر عبدی، حسن اسدی، سودابه بیضایی، جعفر دهقان، علیرام نورایی و كاظم افرندنیا تعدادی از بازیگران این سریال هستند.

فراهنگ ** 2025 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ