تهران - سومين متهم از متهمان پرونده فساد بزرگ مالي با بيان اينكه شعبه كيش بانك ملي حدود يكسال و نيم تا دو سال بازرسي نشد، گفت: تمام تنزيل ها زير نظر و دستور مستقيم آقاي الف رييس اداره امور شعب مناطق آزاد انجام مي شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، ' س. م' رییس سابق شعبه بانك ملی كیش در سومین جلسه محاكمه متهمان پرونده فساد بزرگ مالی كه صبح امروز - شنبه - در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شد، افزود: تقاضای یك هیات كارشناسان رسمی دادگستری را دارم تا عملكرد كاری من در كیش بررسی شود و ضمن شناسایی ابهامات و مشكلات بخشنامه ای در سیستم بانكداری كشور، همكاران بعدی گرفتار این مشكل نشوند.

این متهم ادامه داد: اواخر سال 88، رییس اداره مناطق آزاد با من تماس گرفت و گفت كه گروه امیر منصور آریا از مشتریان معتبر بانك بوده و مورد تایید 100 درصد مدیر عامل سباق بانك ملی و از مشتریان ویژه شعبه مركزی هستند و باید برایشان دیس كانت یا ال سی انجام دهید.

وی افزود: شاید برای نخستین بار در ایران بود كه بحث اعتبارات اسنادی داخلی انجام می شد و من نیز تجربه ارزی آنچنانی در شعبه نداشتم.

متهم 'س.م' گفت: به آقای الف گفتم كه ما اطلاعاتی در این زمینه نداریم و وی جواب داد كه دستور العمل را می فرستیم و خودمان شعبه را راهنمایی می كنیم.

این متهم افزود: اولین گشایشی كه انجام شد از شعبه بانك صادرات گروه ملی فولاد رسید كه یك برگ بود و مهر شعبه و سربرگ بانك صادرات نداشت.

وی ادامه داد: برگه ارسال شده به لحاظ ظاهر مشكل داشت و در تماس با آقای الف وی گفت كه مشكلات ظاهری باید برطرف شود و در تماس با بانك صادرات شعبه گروه ملی، مشكلات ظاهری رفع شد.

این متهم ادامه داد: خانم م مسوول اداره ارز شعبه آمد و گفت كه به خاطر حجم بالای اعتبارات باید این اعتبار صوری باشد چون تاكنون با این حجم كار نكرده بودیم.

س . م خاطر نشان كرد: اولین تنزیل حدود 100 میلیارد ریال بود و من عین مطلب خانم م را به آقای الف گفتم كه وی عصبانی شد و گفت اگر صوری است انجام ندهید و تلفن را قطع كرد.

این متهم یادآور شد: همین مطلب را به خانم م گفتم كه اگر احتمال می دهید صوری است انجام ندهید و خانم م جواب داد آقای اشفعی چند ساعت پیش در تماسی گفته كه باید حتما این مسایل در سایت ها بررسی شود و كار را انجام دهید و نگذارید بماند زیرا منابعی كه شما جمع كردید منابع گران قیمتی است و باید مصرف شود و مدیر عامل تاكید دارد كه حتما این كار انجام شود.

وی ادامه داد: پس از این گفت و گو، بار دیگر خانم م به من گفت كه چكار كنم و پاسخ دادم كه اگر با اظهارات آقای الف قانع شدید كه صوری نیست، انجام دهید.

س . م افزود: آقای الف گفت كه من به شما تائید كتبی می دهم كه مشكلی ندارد و نگران نباشد و با توضیحات و اصرارهای آقای الف و تحكم وی این كار شروع شد.

وی گفت: در جزیره كیش، رییس یك شعبه 40 نفره بودم و كل مسایل پرسنلی به من مربوط می شد و ریاست كانون بانك های جزیره را نیز بر عهده داشتم و تمام این مشاغل باعث می شد كه خیلی در جزئیات وارد نشوم و كار را به همكاران ارزی سپرده بودم.

این متهم افزود: 'منابع ما ابتدا خیلی كم بود و در حد 100 تا دو هزار میلیارد منابع داشتیم و وقتی منابع تمام شد به اطلاع آقای الف رساندم كه منابع تمام شد و وی جواب داد كه ما منابع را برای شما تزریق می كنیم.'

متهم پرونده فساد مالی ادامه داد: پس از آن بود كه آقای 'ح' همكار قسمت ارزی، رایزنی های خود را شروع كرد و از بانك های كارآفرین ، پاسارگاد و انصار هزار میلیارد هزار میلیارد منابع گران قیمت با سود 18 درصد گرفت و به شعبه تحمیل كرد.

این متهم با بیان اینكه تمام اركان بانك ملی از موضوع باخبر بودند، گفت: آنها بارها ما را از خانه به بانك كشاندند تا كار تنزیل ال‌سی‌ها (حساب های اعتباری) را انجام دهیم.

س . م در ادامه دفاعیات خود با بیان اینكه 'م.خ' رییس سابق بانك ملی الان گوشه‌ای نشسته و به ریش سفید من می‌خندد، گفت: فكر می‌كردم اگر دستورات را اجرا نكنم از كار بركنار خواهم شد. نمی‌خواستم با گفتن نه، توبیخ شوم ولی اگر می‌دانستم سرانجام كارم این می‌شود همان اول مخالفت می‌كردم حتی اگر به اخراجم منتهی می‌شد.

وی با بیان اینكه به هیچ‌ عنوان از مخل بودن این كار( برای اقتصاد كشور) با خبر نبودم، گفت: آن زمان گفته بودند كه این شركت به اشتغال كمك می‌كند و سی‌وپنجمین شركت بزرگ كشور است.

وی ادامه داد: سال 84 برای انجام كاری در كانادا اقدام كردم كه حدود 13 میلیون هزینه برجا گذاشت.

'س. م' ادامه داد: مرا نباید به آقای م.خ چسباند زیرا موضوع سفر من به كانادا مربوط به سال 84 است اما موضوع اختلاس در سال 88 رخ داد.

متهم در پاسخ به این سوال قاضی كه بانك ملی 11 تریلیون ریال را برگشت نداده است و چرا شما تنزیل ال سی‌ها را ساعت 10 شب انجام می‌دادید؟ گفت: من این كار را تا ساعت سه و نهایتا چهار بعداز ظهر انجام می‌دادم و هیچ‌وقت به ساعت 10 شب نكشید.

قاضی از متهم پرسید كه 11 تریلیون ریال را شما دادید یا رییس سابق بانك ملی كه متهم در پاسخ گفت: همه این كارها با دستور روسا انجام شده است.

قاضی سراج خطاب به متهم گفت: چرا وقتی سقف پرداختی به مشترك حقوقی 3 میلیارد است، اقدام به پرداخت یك هزار و 100 میلیاردی كردی؟

متهم در جواب گفت: روال كار را از بالا گفته بودند و فقط پرداخت را انجام می‌دادیم.

قاضی همچنین از متهم پرسید: شما كه می‌دانستید 'م.الف خ' ذی‌ نفع است چرا اقدام به پرداخت كردید؟

متهم پاسخ داد: از اداره منطقه آزاد به من نامه داده بودند كه پرداخت كنم.

س . م افزود: بانك ملی در زمان ریاست آقای م.خ مانند ارتش بود و سلسله مراتب داشت و اگر نامه‌ای می‌آمد باید اجرا می‌شد.

متهم در پاسخ به سووال دیگر قاضی مبنی بر اینكه اعتبارات باید در سرزمین مصرف شود، آیا این گونه شده بود؟ گفت: در ابتدا این موضوع را نمی دانستم.

سراج در واكنش به اظهارات متهم اظهار داشت: شما در مقابل خبرنگاران و اهالی رسانه خیلی مظلوم‌نمایی كردید در حالی كه از آبدارچی تا رییس، همه باخبر بودید و می‌دانستید كه چه كار می‌كنید.

متهم در جواب گفت: با فشار و زور از ما می‌خواستند این كارها را انجام دهیم و ما را بارها از خانه به بانك می‌كشاندند تا تنزیل كنیم و از ابتدا هم با تحكم از ما می‌خواستند كار را انجام دهیم.

پس از اظهارات این متهم و نیز پاسخ وی به سووالات قاضی، نماینده دادستان تهران به ادعاهای وی پاسخ داد.

اجتمام**9140**1572

سرخط اخبار اقتصاد