لندن - يكي از شخصيت هاي بين المللي حامي صلح تاكيد كرد: آژانس بين المللي انرژي اتمي تاكنون هيچ مدركي مبني بر انحراف برنامه هسته اي ايران به سمت مقاصد نظامي ارائه نكرده است.

'ویجی مهتا' رییس انجمن بین المللی 'اتحاد برای صلح' در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: ایران عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و از امضاء كنندگان اولیه پیمان عدم اشاعه هسته ای(ان پی تی) می باشد و به همین دلیل حق دارد كه به غنی سازی اورانیوم برای مقاصد صلح آمیز ادامه دهد.

وی افزود: این دقیقا همان كاری است كه ایران هم اكنون انجام می دهد و آژانس نیز تاكنون هیچ مدركی ارائه نكرده است كه نشان بدهد فعالیت های اتمی ایران جنبه نظامی دارد و یا آن كشور به دنبال ساخت بمب است.

این نویسنده و فعال سرشناس صلح با انتقاد از سیاست های جنگ طلبانه و نظامی گرایانه 'قدرت های بزرگ' در مسائل بین المللی گفت: به نظر من كشورهای غربی باید بطور سازنده با ایران مذاكره كنند و به تبلیغات منفی خود علیه ایران و ارائه تصویری خطرناك و تهدیدآمیز از آن كشور پایان دهند.

وی تاكید كرد: لفاظی در مورد جنگ و حمله نظامی مشكلی را حل نخواهد كرد. مذاكره و گفت و گو تنها راه كاهش تنش و حل منازعات است.

آقای مهتا كه هفته گذشته میزبان یك همایش بین المللی درباره صلح در لندن بود، درباره اهداف برگزاری این همایش گفت: هدف اولیه ما این است كه پیام صلح را در جهان گسترش دهیم. امروز متاسفانه وضعیت در منطقه خاورمیانه خوب نیست. اكنون شرایط سوریه بسیار خطرناك است و خشونت در افغانستان و عراق همچنان موج می زند.

وی اظهارداشت: از سوی دیگر آمریكا و اسراییل درباره حمله به ایران لفاظی می كنند و ما در چنین شرایطی می خواهیم با تشكیل همایش های مختلف با حضور سیاستمداران و صاحب نظران به قدرت های بزرگ و جامعه بین المللی بگوییم كه اقدام نظامی چاره كار نیست.

'باید بنشینیم و موضوعات اختلافی را از طریق دیپلماسی و مذاكره حل و فصل كنیم.'

رییس انجمن 'اتحاد برای صلح' در مورد اهمیت پیام صلح در عصر حاضر گفت: قدرت های بزرگ سالانه بالغ بر 3/1 تریلیون دلار به بودجه نظامی خود اختصاص می دهند و طبیعی است كه صرف این همه هزینه در مسائل نظامی باعث به وجود آمدن جنگ در نقاط مختلف جهان می شود.

وی افزود: حرف ما این است كه این گردش مالی عظیم در امور نظامی توسط آمریكا و كشورهای غربی كاملا غیرضروری است و حتی علاوه بر خطرات جنگ، باعث تشدید بحران اقتصادی در جهان می شود. این بودجه به جای مصرف شدن در زمینه تولید و ذخیره تسلیحات می تواند صرف امور درمانی، آموزشی، ایجاد اشتغال و ... شود و به رونق اقتصادی نیز كمك كند.

به گفته وی سیاست های نظامی گرایانه 'قدرت های بزرگ' نه تنها سازنده نیست بلكه مخرب صلح و امنیت در جهان است و باید به نفع روش های دیپلماتیك و سیاسی، متوقف شود.

آقای مهتا درباره نقش سازمان ملل متحد برای حل منازعات منطقه ای و بین المللی اظهارداشت: این سازمان به رغم نقدهای فراوانی كه به آن وارد است هنوز بستر خوبی است كه می توان از طریق آن منازعات را حل و فصل كرد.

وی توضیح داد: سازمان ملل را می توان به دو بخش تقسیم كرد. یك بخش آن كه در زمینه توسعه، مبارزه با فقر و ریشه كنی بیماری های كشنده نظیر مالاریا و ... فعال است، بسیار خوب عمل می كند. ولی در بخش دیگر كه به نمایندگی از قدرت های بزرگ تصمیم می گیرد، عملكردش خوب نیست.

وی تاكید كرد: به همین دلیل من معتقدم كه ما نیازمند انجام اصلاحات سریع در ساختارهای سازمان ملل هستیم تا آن را به نهادی دموكراتیك، شفاف و قابل اعتماد تبدیل كنیم.

رییس انجمن 'اتحاد برای صلح' گفت: امید ما این است كه بتوانیم این پیام مهم را كه جنگ طلبی و نظامی گری مشكلی را حل نمی كند به همه جهانیان برسانیم.

'همه كشورهای جهان باید رابطه سازنده ای با هم داشته باشند تا بتوانیم دشمنان واقعی بشریت یعنی تغییرات آب و هوایی، فقر و بیماری و ... را ریشه كن كنیم. ما به جای اینكه به جان هم بیفتیم باید تلاش كنیم بطور موثر با این مشكلات مشترك، مبارزه كنیم.'

اروپام**345

سرخط اخبار جهان