تهران - رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: نداي مردم سالاري و حركت دموكراتيك در ايران بيش از 100 سال پيش از ساختمان مشروطه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی عصر شنبه در جمع اعضای شاخه آسیایی كاروان جهانی 'الی بیت المقدس' در تالار شهید مدرس مجلس افزود:میزبان شمادرساختمانی هستیم كه بیش از 100 سال پیش نماد دموكراسی در ایران شد.

وی با بیان اینكه 'البته غربی ها ستیز كرده و كودتا انجام دادند و نگذاشتند مردم سالاری در كشور ما عمیق شود ، ادامه داد: این روند طولانی در كشور دچار دیكتاتوری بدخیم آمریكایی شد كه با قیام ملت ایران در دوران انقلاب اسلامی بساط آن برچیده و حركت جدیدی آغاز شد و آن مردم سالاری دینی بود كه پایه گذار آن امام راحل بود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این حركت عمیق بود كه بعدها، ریشه دواند و بیداری اسلامی را در كشورهای دیگر محقق كرد.

لاریجانی گفت:شما درمكان پرارزشی قرار دارید،حركت موكراسی در این منطقه از این اتاق وصندلی ها آغاز شد و در آن روحانی شجاع و فاضلی به نام 'مدرس'بود كه در راه آزادی ملت جان خود را فدا كرد و به شهادت رسید.

وی به غیرت دینی و انسانی جوانان شاخه آسیایی كاروان جهانی 'الی بیت‌المقدس' در قبال مردم مظلوم فلسطین اشاره و تصریح‌كرد:در دنیای امروز افرادی هستند كه دیگر تحمل ظلم‌ها و ستم‌های اجانب را ندارند و سعی می‌كنند در مقابل چنین رفتارهای غیرانسانی مقاومت و ایستادگی كنند.

لاریجانی، به مواردی درخصوص اهمیت مساله فلسطین و بیت المقدس در گذشته و امروز اشاره كرد و گفت:بیت المقدس مكان مقدسی است كه رژیم صهیونیستی همواره سعی كرده است تا با ساختن شهركها نسبت به محو ارزشهای دینی وانسانی این سرزمین اقدام كند.

وی تاكید كرد: توهین به مقدسات اسلام تنها محدود به فلسطین نمی شود؛ این مساله بعد اسلامی دارد و هرگونه رفتار در قبال مسلمانان جهان اسلام بی پاسخ نخواهند ماند.** باید از هرگوشه جهان، صدای اسلام بلند شود

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاكید بر اینكه اتحاد تنها راهكار دفع رژیم صهیونیستی است، اظهار داشت: باید همه كشورهای اسلامی قیام كنند تا بتوانند در مقابل سیاست های دیكتاتور مآبانه غربی ها ایستادگی كنند.

لاریجانی به بعد انسانی مساله بیت المقدس اشاره كرد و گفت:بعد دیگری كه بر اهمیت بیت المقدس افزوده می شود، بعد انسانی آن است. فلسطین چند دهه است كه اسیر ظلم و ستم رژیم صهیونیستی گرفتار شده و قتل عام در سراسر سرزمین های فلسطین ، ایجاد شهرك سازی از جمله مواردی است كه این رژیم غاصب با انجام آن سعی دارد به حذف اسلام اقدام كند.

وی با تاكید بر اینكه حق طبیعی مردم فلسطین است كه یك زندگی راحتی را داشته باشند، افزود: همه ملتهای اسلامی باید شرایطی را فراهم كنند تا آنها نیز مانند سایر مردم كشورهای جهان اسلام، زندگی طببعی را دنبال كنند.** غربیها خود را قوم برتر می دانند

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه مراسم با اشاره به اینكه تحولاتی كه در طی یكسال اخیر در خاورمیانه رخ داد، سبب تغییر در افكارعمومی جهان شد، اظهار داشت: تا دیروز آمریكایی ها واروپایی ها از حقوق بشر دم می زدند و امروز دیدیم كه هیچگاه حاضر نشدند برای مشكلاتی كه در كشور فلسطین روی داده است، حركت مثبتی را انجام دهند.

لاریجانی ادامه داد: امروزه حمایتهای مسلمانان جهان از مردم مظلوم فلسطین، فضا را به جایی كشاند كه غرب دچار خفقان شده است و همین حركتهای بیداری اسلامی از سوی كشورهای اسلامی یك تو دهنی محكمی به امریكایی ها و متحدانش وارد كرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینكه آمریكایی‌ها به جای كمك به مردم افغانستان، پادگان‌های خود را در این كشور افزودند، گفت:آنها نه تنها توجهی به افكار عمومی مردم این كشور ندارند بلكه به خود اجازه دادند هر زمان كه خواستند مردم افغانستان را قتل‌عام كنند.

وی از این اقدامات به عنوان 'صدای نفرت مردم منطقه' یاد كرد و افزود:آمریكایی ها باید پنبه را از گوش خود خارج كنند زیرا افغانها مردم شجاعی هستند كه شوروی سابق با حمله خود، تودهنی محكمی از آنان خورد از این رو آمریكا نیز نمی‌تواند در منطقه بماند.

لارجانی افزود: اشتباه استراتژیك آمریكایی ها ، اشغال افغانستان بود و اكنون چاره ای جز خارج شدن از این كشور ندارند.

وی به لشكركشی رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه و شكست سخت از حزب الله نیز اشاره كرد و گفت: رژیم صهیونیستی با كمك آمریكا و اروپا و برخی كشورهای مرتجع منطقه، متحد شدند اما سرانجام از حزب الله شكست خوردند.

رییس قوه مقننه درخصوص سخنانی كه درباره حمله رژیم صهیونیستی به ایران زده می شود نیز افزود:این رژیم جرات حمله به كشورمان را ندارد زیرا وقتی از گروه كوچك حزب الله شكست خورد، می‌دانند كه نباید با سرنوشت خود بازی كنند و در این شرایط باقیمانده آبروی خود را نقد كنند.

لاریجانی با بیان اینكه آنها فقط هیاهو می‌كنند اما جرات ندارند، به قیام هایی اشاره كرد كه سبب بیداری اسلامی در منطقه شده است و گفت :نتیجه قیام ها آن شد كه دیكتاتورهایی كه كمك حال آنها بودند از بین رفتند.

وی ادامه داد: امروز دیگر آن دیكتاتورها نیستند و تنها چند كشور مانده‌اند كه آنها نیز در نوبتند تا بیداری اسلامی دامن آنها را بگیرد و این بیداری خاموش شدنی نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص حملات چند روز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه نیز گفت: آنها به دنبال آن هستند تا با تلاش اندكی، زنده بودن خود را نشان دهند اما موشك های حماس، رژیم صهیونیستی را به خود متوجه كرد و آنها مجبور شدند تن به پیشنهاد آتش‌بس دهند.

لاریجانی تاكید كرد :اگر رژیم صهیونیستی به حركت خود ادامه دهد، تودهنی محكمتری از جنگ 33 روزه خواهد خورد.

وی در ادامه خطاب به جوانان شاخه آسیایی كاروان جهانی 'الی بیت‌المقدس' اظهار داشت:شما امروز حركتی را برای كمك رسانی به مظلومان فلسطین آغاز كردید كه باید این حركت ها با جدیت ادامه یابد.

رییس مجلس افزود: از اینكه میزبان شما هستیم مفتخریم و حركت صادقانه شما در قلب ما جا دارد.

لاریجانی با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران از این حركت‌های اسلامی دفاع حواهد كرد، گفت: انشاء الله این حركت پیروز خواهد شد و همه بتوانیم در بیت المقدس نماز به جای آوریم.

وی در ادامه سخنان خود با تاكید بر اینكه امروز غزه و فلسطین مظهر آزادگی جهان است، تصریح كرد: سرزمین فلسطین وصله پینه‌ای نیست كه برای آن قوانین جدید وضع شود و این سرزمین به جغرافیای خود وابسته است.

وی افزود: آن روز خواهد رسید كه فلسطین آزاد شود و رژیم صهیونیستی باید حرف حق را بپذیرد.**ایران دانش هسته ای را جزو حقوق خود می داند

رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع هسته‌ای كشورمان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران مشكل امنیت ندارد كه به دنبال بمب هسته‌ای باشد اما دانش هسته ای را جزو حقوق خود می‌داند و از آن صرف نظر نخواهد كرد.

لاریجانی خاطرنشان كرد: تمام مسایل مطرح شده درخصوص موضوع هسته ای كشورمان این است كه ما از مردم فلسطین دفاع می كنیم.

وی افزود:مردم فلسطین حقوقی دارند كه به جای دیده شدن، بر روی آن خاك می پاشند اما در نهایت این حقوق از زیر خاكها بیرون خواهد آمد.

رییس قوه مقننه با اشاره به برگزاری انتخابات مختلف در كشور طی 33 سال پس از پیروزی شكوهمند انقلاب ، سواستفاده غرب از عنوان حقوق بشر را مورد انتقاد قرار داد و گفت : چرا غربیها در زمینه حقوق بشر نسبت به كشورهای مرتجع منطقه كه مردم آنها از كمترین حقوق خود برخوردار نیستند مشكلی نمی یابد؟

لاریجانی افزود:قرار نیست هر آنچه را كه غربیها عمل كردند، اجرا كنیم. چرا كه نظام و سیستم فكری ما مغایر با این روشها است.

رییس قوه مقننه با تاكید بر اینكه غرب در این زمینه دچار انحراف شده‌اند، تصریح كرد كه در دنیای امروز آنها با گام نهادن در این راه به سقوط و در قهقرا می‌روند.

سیام*1053*گ.س* 1568

سرخط اخبار سیاست