اراك- بناي حمام چهار فصل اراك، گويا و نمايانگر تبحر و هنرمندي ايرانيان در هنر زيبا و منحصر به فرد معماري و كاشيكاري است كه در ايام نوروز آماده ميزباني مسافران و گردشگران است.

به گزارش ایرنا، ساختمان این بنا در حدود یكصد سال پیش و در دوره قاجاریه توسط 'حاج ابراهیم خوانساری' ساخته شده است.

در چهار سوی این حمام نقوش چهار فصل سال و مناظر طبیعی و شكارگاه ها به تصویر كشیده شده و نام آن نیز برگرفته از این تصاویر است.

این حمام در فضایی به مساحت یكهزار و 600 مترمربع و از بخش های مجزای مردانه، زنانه، اقلیت‌های مذهبی و خصوصی تشكیل شده است.

آب مورد نیاز حمام از آب جاری قنات تامین می شده كه به این منظور و حفظ گرما و حرارت، كف حمام حدود سه تا سه و نیم متر از كف خیابان پایین تر است.

دالان ورودی، سربنیه مردانه و زنانه، گرمخانه خصوصی و عمومی، هشتی بین گرمخانه، رختكن، خزینه، تون و آب انبار از بخش های دیدنی این بنا است.

تمامی بنای داخلی حمام به وسیله كاشی های معرق هفت رنگ تزیین و سقف بخش های مختلف آن نیز با آجر و ملات، گچ و آهك بصورت گنبدی طاق زده و گنبد سر بنیه نیز بر روی هشت ستون با اشكال گل، مرغ و سرباز قاجاری استوار است.

سربنیه حمام زنانه با گنبدی یكپارچه و بدون ستون برپا شده كه با توجه به امكانات كم دوران قاجاریه این نوع معماری قابل توجه و تامل برانگیز است.

سربنیه مردانه و محوطه داخلی آن، نیز با كاشی های هفت رنگ، طرح های اسلیمی و ختایی مزین و گنبد اصلی بر روی هشت ستون اصلی قرار دارد.

این ستون ها به شكلی هنرمندانه با كاشی های قالبی و پیچكی زیبا و بكارگیری روش قرینه سازی و رسم بندی ها و ستون بندی با شكل های اسلیمی نظیر گل و بوته، درختان سرو، صنوبر، انگور، منظره های طبیعی مثل چشمه های آب، رودخانه و گیاهان وحشی و پرندگان كار شده است.

حدود پنج هزار متر فضای حمام چهار فصل شامل سربنیه مردانه و گرمخانه، رختكن و هشتی بین گرمخانه و رختكن به موزه اختصاص یافته و اشیای متعلق به دوره های مختلف قبل و بعد از اسلام شامل تنگ های سفالی، كاسه، خمره، قدح، پیمانه، انواع مجسمه، آفتابه و لگن، سنگ نوشته و ابزارآلات كشاورزی و دفاعی در آن نگهداری می شود.

تالار مردم شناسی، وسایل باستانی دوران اسلامی، تابلوهای خوشنویسی هنرمندان استان مركزی، اشیای باستانی قبل از اسلام، كتیبه های دوران قاجاریه و صفوی و گچبری مسجد جامع، مراسم حنابندان در دوره قاجاریه و پیكره اقلیت ها از تالارهای موزه چهار فصل اراك است.

این موزه سال 1355 به شماره 1339 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.ك/4

7109/507

سرخط اخبار استان‌ها