بوشهر- مسوولان ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي استان بوشهر مي گويند: همه امكانات لازم براي استقبال و پذيرايي از ميهمانان نوروزي در اين استان مهياست.

به گزارش ایرنا، با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی در استان بوشهر درایام نوروز همه ساله این استان پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران نوروزی است و به همین خاطر مسوولان این استان سعی كرده اند امسال نیز همچون سال های گذشته مناسبترین امكانات رفاهی و خدماتی را برای میهمانان نوروزی آماده كنند.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر در این زمینه گفت: برای اسكان مسافران نوروزی در ایام نوروز 20 كمپینگ اقامتی موقت در شهرهای ساحلی این استان ایجاد می شود.

احمد دشتی افزود: در بخش اسكان ثابت نیز سه هتل آپارتمان در شهر بوشهر افتتاح شده كه با این اقدام 400 تخت دراین شهر برای میزبانی از مسافران نوروزی آماده است.

وی اضافه كرد: با كمك بخش خصوصی نمایشگاه‌هایی در ورودی شهرهای استان بوشهر شامل محصولات صنایع دستی، محصولات خرما و صدف دریایی نیز در نظر گرفته شده است.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، جشنواره‌های فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره شب های خلیج فارس دردلوار را از دیگر برنامه‌های ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی در ایام عید امسال در استان بوشهر ذكر كرد.

دشتی گفت: با توجه به پیش بینی رشد 15 تا 20 درصدی ورود گردشگران و مسافران نوروزی به بوشهر در نوروز 91 نسبت به نوروز90، راه‌اندازی تورهای دریایی و گشت‌های صنعتی با هماهنگی دفاتر خدمات مسافرتی نیز انجام می‌شود.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر ادامه داد: در ارزیابی‌ های صورت گرفته در طول پنج سال گذشته استان بوشهر از نظر ماندگاری مسافران نوروزی جز پنج استان برتر كشور بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر در این زمینه گفت: در نوروز امسال 36 پایگاه در قالب اجرای طرح امداد و نجات و طرح ملی راهنمایی مسافران نوروزی دراین استان استقرار می‎یابد.

عبدالكریم شعبان زاده افزود: طرح ملی راهنمایی مسافران نوروزی با عنوان جوان، ایمنی و آرامش با استقرار 18 پایگاه درمبادی ورودی شهرها و جاده‎های پرتردد از 25 اسفند در استان بوشهر آغاز می‎شود.

وی اظهارداشت: دراین طرح كه تا 14 فروردین سال آینده ادامه دارد 360 نفر از اعضای سازمان جوانان این جمعیت با یكهزارو200 نفر روز كاری حضور دارند.

شعبان زاده، هدف از اجرای طرح ملی راهنمایی مسافران نوروزی را افزایش آگاهی مسافران در شهرها و جاده‎های پرتردد ذكر كرد.

وی اضافه كرد: علاوه بر این در كنار این پایگاه‎ها خیمه‎های نماز برپا می‎شود و 200 هزار جلد كتابچه، نقشه و بروشور در پایگاه‎ها توزیع می‎شود ضمن اینكه آمادگی توزیع اقلام فرهنگی میراث فرهنگی و شهرداری را نیز دردست اجرا داریم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر یادآورشد: طرح امداد و نجات نوروزی نیز بیشتر مربوط به جاده‎هاست و با هدف افزایش آمادگی و توان هلال احمر در جاده از 24 اسفند در استان بوشهر آغاز و تا 14 فروردین سال آینده ادامه دارد.

شعبان زاده اضافه كرد: دراین طرح 18 پایگاه سیار، موقت و ثابت با همكاری 400 نفر در قالب یكهزار و 360 نفر روز كار مستقر می‏شود.

وی ادامه داد: 18 دستگاه آمبولانس با همه تجهیزات و شش خودروی نجات با تجهیزات نجات در این طرح پیش بینی شده است و امدادگرانی كه دراین طرح مشاركت دارند آموزش‌های لازم را در این ارتباط دیده‎اند.

شعبانزاده، همچنین از استقرار سه پایگاه دریایی با سه شناور در ساحل و یك پایگاه كوهستانی در استان بوشهر خبر داد.

مدیركل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: امسال دو هزارو 399كلاس درس در قالب 418آموزشگاه در17منطقه این استان آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است.

خلیل رضایی افزود: بیشترین تمركز كلاس های آماده شده برای اسكان میهمانان نوروزی در شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و دشتستان است.

وی اضافه كرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب استان بوشهر درایام نوروز و هجوم مسافران نوروزی به این استان از مجموع كلاس های آماده شده 156كلاس درس در ایناستان علاوه بر داشتن امكانات نظیر فرش، اجاق گاز و یخچال به تلویزیون نیز تجهیز شده است.

رضایی با بیان اینكه استان بوشهراز جمله پنج استان اول در جذب مسافر در ایام نوروز در كشور است یادآورشد: امسال برای خدمات رسانی بهتر به مسافران نوروزی مبلغ یك میلیارد و 200میلیون ریال اعتبار برای خرید تجهیزات و امكانات تخصیص یافته كه به مدارس تحویل شده است.

مدیركل آموزش و پرورش استان بوشهر اضافه كرد: همچنین با دستگاه های امنیتی، شهرداری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جمعیت هلال احمر و استانداری بوشهر نیز هماهنگی های ویژه صورت گرفته است.

رضایی اظهارداشت: با توجه به امكانات موجود آمادگی داریم روزانه پذیرای 30هزار میهمان نوروزی در استان بوشهر باشیم.

وی یادآور شد: علاوه بر كلاس های درس خوابگاه های دانش آموزی، سالن های ورزشی و اردوگاه های آموزش و پرورش آمادگی پذیرایی از میهمانان نوروزی را دارند.

رضایی اضافه كرد: اكنون سایت اسكان میهمانان نوروزی فعال شده و ثبت نام در این سایت آغاز شده است.

مدیركل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: همچنین حداقل یك وعده غذای گرم به دو هزار همكار فرهنگی با خانواده به صورت رایگان توسط خانه معلم شماره یك و دو داده می شود.

وی اظهارداشت: پارسال 183هزار و 707 از میهمانان نوروزی در استان بوشهر از كلاس های درس تجهیز شده پذیرایی شدند.

رییس مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی استان بوشهر گفت: امسال این مركز با استقرار چهار كمپ سلامت و آماده باش 42پایگاه به استقبال مسافران نوروزی می رویم.

دكترعلیرضا حاجیونی افزود: دراین پایگاه های شهری و جاده ای بیش از 300نفر از تكنسین های فوریت های پزشكی، كارشناسان و نیروهای ستادی در قالب طرح آمادگی سلامت سفرهای نوروزی كه از 25اسفند 90 آغاز و تا پایان 15فروردین 91ادامه دارد آماده خدمات رسانی به مسافران نوروزی هستند.

وی اضافه كرد: همچنین امسال چهار كمپ سلامت در نقاط پر ازدحام و محل استقرار میهمانان نوروزی در شهرهای بوشهر، برازجان، دیلم و گناوه مستقر می شوند.

حاجیونی اضافه كرد: در كنار هر كمپ یك دستگاه آمبولانس آماده است و دركل استان 60دستگاه آمبولانس اورژانس به عنوان كدهای عملیاتی و پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

وی تعداد مراجعان به كمپ های سلامت سال گذشته را نزدیك به هشت هزار نفر اعلام كرد و گفت: 80درصد مراجعان ب صورت سرپایی در محل كمپ های سلامت درمان لازم را دریافت كردند و 20درصد مابقی نیز به همراه آمبولانس اورژانس 115به بیمارستان های نزدیك به محل منتقل شدند.

معاون اجرایی شهرداری بندر بوشهر نیز گفت: شهرداری بوشهر با فراهم سازی امكانات اقامتی به استقبال مهمانان نوروزی می رود.

شهریار اخلاقی، وجود 13 كیلو متر نوار ساحلی با خلیج فارس، آب و هوای بهاری و مطلوب را یكی از جاذبه های گردشگری شهر بوشهر ذكر كرد.

وی افزود : برای كسب رضایت و ایجاد آرامش مسافران نوروزی كمپ اقامتی با 300 چادر در پارك شغاب ایجاد شده است كه مسافران نوروزی ضمن اقامت در این كمپ می توانند ازهمه امكانات رفاهی از جمله حمام عمومی، سرویس های بهداشتی، نان تازه، خشكشویی و غرفه هایی برای تامین مایحتاج ضروری استفاده كنند.

وی اضافه كرد: مسافران برای اقامت علاوه بر كمپ فوق می توانند از فضای بازی كه در اختیار آنها قرار می گیرد برای برپایی چادرهای شخصی نیز استفاده كنند.

معاون اجرایی شهرداری بوشهر ادامه داد: چند هتل آپارتمان نیز در بوشهر برای پذیرایی از مسافران فعال است.

اخلاقی از وجود 2 حمام عمومی در سطح شهر بوشهر خبر داد و اظهارداشت: امسال پلاژ بانوان تكمیل و مجهز به سیستم گرمایی برای استفاده همشهریان و مسافران شده است .

وی یكی از زیر ساخت ها را برای جذب مسافر وجود امنیت دانست و اضافه كرد: شهر بوشهر از این لحاظ سرآمد است و تا كنون مشكل خاصی برای مسافران ایجاد نشده است

اخلاقی ، از نورپردازی خط ساحلی وبخش های دیگر شهر خبر داد و ادامه داد: برسرویس های بهداشتی و امكانات رفاهی برای رفع نواقص و بر مراكز خرید و بازار برای كنترل قیمت ها نظارت صورت می گیرد.

وی گفت: در خط ساحلی نمایشگاه صنایع دستی برای بازدید وخرید سوغات بر پا می شود.

این مقام مسول بیان كرد: تمام سعی خود را برای كسب رضایت و تامین نیازهای مسافران انجام می دهیم تا مسافران خاطره خوبی از مهمان نوازی مردم بوشهر در ذهنشان باقی بماند و سال دیگر شاهد بازگشت دوباره آنها به همراه خانواده و دوستانشان باشیم.

اخلاقی گفت: بوشهر پتانسیل بالایی در حوزه اقتصادی دارد و اگر زیر ساخت ها وزمینه مناسب فراهم باشد، مسافران نوروزی می توانند در گردش مالی و رونق اقتصادی دربوشهر نقش بسزایی داشته باشند.

وی اضافه كرد: مسافران نوروز گذشته از میهمان نوازی، پاكیزگی ساحل، رسیدگی به امورات مسافران و ایجاد كمپ های منظم و شعور و آگاهی مردم بوشهر بخوبی یاد می كنند.

معاون اجرایی شهرداری بوشهر یادآورشد: در ایام نوروز پارسال از تمام نقاط كشور مسافر داشته ایم ولی بیشترین مسافران از استان های فارس، اصفهان و كهكیلو یه و بویر احمد به بوشهر وارد شدند.

وی راه اندازی آزاد راه بوشهر- شیراز، راه آهن بوشهر – شیراز و كوتاه شدن مسیر ارتباطی در آینده را در افزایش آمار مسافرت موثر دانست و اضافه كرد: در نوروز گذشته ازشش میلیون مسافری كه وارد استان بوشهر شدند حدود یك میلیون نفر از شهر بوشهر دیدن كردند.

اخلاقی، درباره ساحل سازی گفت: مطالعات اولیه صورت گرفته و چند پروژه دردست اجراست.

وی ادامه داد: با طراحی پارك بزرگ ملت كه مساحتی بیش از150 هكتار دارد مردم می توانند از منظره و چشم انداز زیبای آن نهایت استفاده را ببرند.

معاون اجرایی شهرداری بوشهر افزود: علاوه بر پارك ملت چند پروژه دیگر نیز با همكاری بخش خصوصی در شهر بوشهر در آینده اجرا می شود.

فرمانداربوشهر گفت: تمهیدات امنیتی لازم برای حضور مسافران در ایام نوروز در این شهرستان پیش بینی شده است.

جعفر پوركبگانی ایرنا افزود: هرچند استان بوشهر از استان های امن به شمار می رود اما برای رفاه هرچه بیشتر مسافران تمیهدات و زمینه های لازم فراهم شده است.

وی با بیان اینكه در بحث ستاد تسهیلات سفر نسبت به سال های گذشته جلوتر هستیم، اضافه كرد: امسال شهرداری، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی نیز عضو كمیته امنیتی ستاد تسهیلات سفر استان بوشهر شده‎اند.

فرماندار بوشهر یادآورشد: به دلیل مسایل ایمنی و سلامت مسافران زدن چادر در ساحل ممنوع است و برای اسكان مسافران دو كمپ در دو نقطه شهر بوشهر پیش بینی شده است كه مدیریت آنها به بخش خصوصی واگذار شده است.

پوركبگانی اضافه كرد: همچنین دو كمپ برای مسافرانی كه چادر و تجهیزات اسكان به همراه خود دارند در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: شهرداری بوشهر شستشو و تامین مواد شوینده سرویس های بهداشتی مساجد حاشیه ساحل و همچنین نیروی انسانی برای نگهداری از این سرویس‎ ها را متقبل شده است.

پوركبگانی گفت: با تمهیدات انجام شده ظرفیت هتل و هتل آپارتمان‎ها در شهر بوشهر با افزایش حدود 400 تخت به 900 تخت رسیده است.

وی افزود: این میزان ظرفیت اسكان، جدا از مدارسی است كه برای اسكان مسافران در ایام نوروز پیش بینی شده است.

پوركبگانی با اشاره به رشد 10 درصدی كلاس های پیش بینی شده برای اسكان مسافران نوروزی تصریح كرد: كلاس‎های مدارسی كه برای اسكان مسافران در نظر گرفته شده نوسازی، بازسازی و تجهیز شده است.

فرماندار بوشهر درمورد وضعیت تنظیم بازار در شهرستان بوشهر اظهار داشت: هفته گذشته نوسانی در قیمت مرغ ایجاد شد كه با ممنوع كردن خروج مرغ از استان قیمت این كالا را تثبیت كردیم.

وی اضافه كرد: در ارتباط با ذخیره میوه مورد نیاز شب عید مردم مشكلی نداریم ضمن اینكه بازار فروش آبزیان در شیلات نیز راه اندازی شده است.

معاون فنی مركز بهداشت استان بوشهر گفت: طرح بسیج سلامت نوروزی از اول اسفند تا پانزدهم فروردین در این استان اجرا می‌شود.

دكتر محمدمهدی خواجه‌ئیان افزود: در این طرح همه اماكن عرضه مواد غذایی شامل هتل‌ها و رستوران‌ها مورد بازدید، كنترل و نظارت مستمر قرار می‌گیرند تا مسافران و هم‌استانی‌ها با خیال آسوده نسبت به تهیه مواد غذایی اقدام كنند.

وی اظهارداشت: در ایام نوروز برای رفاه حال مسافران افزون بر بیمارستان‌های استان، 43 پایگاه اورژانس جاده‌ای و 61 مركز بهداشتی درمانی روستایی آماده ارایه خدمات پرشكی بهداشتی به مردم است.

دكتر خواجه‌ ئیان یادآورشد: اطلاعات مورد نیاز مسافران نوروزی از جمله نكات آموزشی بهداشتی و اطلاعات بیمارستان‌ها، مراكز بهداشتی درمانی پایگاه‌های اورژانس و داروخانه‌های كشیك و شماره تماس‌ها در مجموعه‌ای تحت عنوان پیك نوروزی در بدو ورود به استان در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی گفت: در صورت بروز هرگونه مشكل بهداشتی درمانی مسافران و هم‌استانی‌ها می‌توانند با شماره تلفن 09678 مركز سلامت محیط كار تماس بگیرند و نسبت به رفع مشكل خود از این طریق اقدام كنند.

رییس پلیس راه استان بوشهر گفت: 16 محور ارتباطی این استان مجهز به سیستم تردد شمار است كه شمار آمد و شد وسایط نقلیه را به صورت آنلاین ثبت می كند.

سرهنگ قدرت الله كشكولی افزود: براساس داده های آماری این سیستم ها، بیشترین تردد در محور چغادك - برازجان با روزانه 44 هزار آمد و شد خودرو در 24 ساعت شبانه روز ثبت شده است.

وی یادآورشد: طرح ترافیكی نوروز امسال برای كنترل تخلفات و ایمنی عبور و مرور از 24 اسفندماه آغاز و تا پایان روزچهاردهم فرودین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

كشكولی اضافه كرد: دراین ارتباط محدودیت ترافیكی برای روان و ایمن سازی از 27 اسفندماه تا چهارم فرودین ماه سال آینده در زمینه ممنوعیت انواع كامیون و كمپرسی حامل مصالح ساختمانی اجرا خواهد شد.

رییس پلیس راه استان بوشهر ادامه داد: این ممنوعیت آمد و شد برای كامیون و كمپرسی از دهم تا چهاردهم فرودین ماه نیز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: همچنین ممنوعیت تردد انواع موتور سیكلت در جاده های برون شهری، بزرگراه و جاده های اصلی نیز از زمان اجرای طرح ترافیكی نوروزی در استان بوشهر اعمال خواهد شد.

سرهنگ كشكولی اظهارداشت: طرح تست سلامت عدم اعتیاد نیز در طول اجرای طرح ترافیكی نوروزی برای رانندگان در استان بوشهر انجام می شود.

وی بااشاره به اینكه هدف پلیس از اجرای طرح ها ارتقای سطح سلامت شهروندان است گفت: در همین زمینه در مبادی ورودی استان بوشهر شماری چادر تحت عنوان حامیان رانندگان برای اسكان موقت و رفع خستگی آنها همراه با پذیرایی چای و شیرینی برای گردشگران پیش بینی شده است.

سرهنگ كشكولی افزود: با توجه به تقارن ایام نوروز با اعزام كاروان های راهیان نور به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس برای حفظ سلامت اعضای این كاروان ها، حركت اتوبوس های حامل این افراد از ساعت 23 ممنوع است.

وی برخورد جدی و قاطع با تخلفات پرخطر، الزام بستن كمربند سرنشینان جلو و عقب وسایط نقلیه، جریمه رانندگانی كه با تلفن همراه صحبت كنند و جریمه راكبان موتورسیكلت بدون كلاه ایمنی را از دیگر اقدامات پلیس راه استان بوشهر در ایام نوروز ذكر كرد.

رییس پلیس راه استان بوشهر گفت: در ایام نوروز امسال بیشترین كنترل سرعت و مدیریت سرعت با استفاده از تجهیزات الكترونیكی ثابت، سیا، گشت های محسوس و نامحسوس برای اعمال قانون و هدایت و مدیریت جاده ها اعمال خواهد شد. ك/4

629/539

سرخط اخبار استان‌ها