دوشنبه ـ 'عاقل عاقلف' نخست وزير تاجيكستان روز شنبه اعلام كرد پنجمين كنفرانس منطقه اي اقتصادي افغانستان در شهر دوشنبه برگزار مي شود و هدف از آن هماهنگي بيشتر ميان كشورهاي شركت كننده و سازمان ‏هاي منطقه‎اي و بين‎المللي براي تقويت زيرساخت‌هاي افغانستان است.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری 'آسیاپلوس'، پنجمین كنفرانس بین‏المللی بررسی وضعیت اقتصادی افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو كه در سال 2014 میلادی صورت خواهد گرفت، طی روزهای هفتم و هشتم فروردین ماه سال آینده در شهر دوشنبه، برگزار می‏شود.

چهار كنفرانس بین المللی افغانستان تاكنون ،در شهرهای استانبول، كابل، اسلام‏آباد و بن برگزار شده است.

در پنجمین كنفرانس منطقه ای افغانستان، علاوه بر روسای جمهور پاكستان، افغانستان، حضور 34 وزیر خارجه و نمایندگان 25 سازمان و نهاد بین‏المللی قطعی شده است.

'عاقلف 'با بیان آنكه هدف از تشكیل این كنفرانس تصمیم گیری برای سامان‏دهی هرچه سریعتر شرایط نامطلوب افغانستان است؛ گفت: در این نشست قرار است هماهنگی های بیشتری میان كشورهای شركت كننده و سازمان ‏های منطقه‎ای و بین‎المللی برای تقویت زیرساخت‌های انتقال انرژی، توسعه منابع انسانی درمنطقه، سرمایه گذاری، تجارت و ترانزیت صورت گیرد.

پروژه های اقتصادی و اجتماعی بین دولتی و منطقه ای در ساختمان سازی، راه ها، خطوط انتقال برق و گاز، تاسیس مناطق آزاد اقتصادی در نقاط مرزی و مناسبات شركت كنندگان در بخش های علمی از دیگر موضوعات مورد بررسی در این كنفرانس خواهد بود.

نخست وزیر تاجیكستان تاكید كرد: در حاشیه پنجمین كنفرانس منطقه ای اقتصادی افغانستان، همزمان تجار و صنعتگران تاجیكستان و افغانستان نشست علمی و میزگرد های تخصصی تشكیل خواهند داد.

عاقلف با ابراز امیدواری نسبت به اینكه تشكیل این كنفرانس امكان توسعه مناسبات بیشتر بین دو دولت تاجیكستان و افغانستان را در بخش های مختلف فراهم كند، تاكید كرد: در حاشیه این كنفرانس نشست های متعددی نیز با وزرا و دیگر مسوولان كشورهای شركت كننده برای ارتقای هرچه بیشتر سطح همكاری ها، برگزار خواهد شد.

آساق**ه.ص**1558**5981

سرخط اخبار جهان