۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 80043925
T T
۰ نفر

تهران- كارشناسان معتقدند،دهها داروي نيروزاي غيرقابل تشخيص مشابه داروي دوپينگي اريتروپويتين، ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریو تویس كارشناس دوپینگ آلمان در كنفرانس مقابله با دوپینگ در ورزش در لندن از وجود 80، 90 یا 100 داروی جدید مشابه اریتروپویتین خبر داد.

این كارشناس دانشگاه ورزشی آلمان در كلن افزود: این داروها نظیر اریتروپویتین هستند اما ساختار متفاوتی دارند و به همین علت در آزمایشهای كنونی اریتروپویتین تشخیص داده نمی شوند.

وی گفت: خوشبختانه ما از این مسئله اطلاع داریم و باید آزمایشهای جدیدی برای شناسایی این دارو تهیه كنیم. براساس شواهد و شایعات این داروها با آنكه هنوز رسما معرفی نشده اند در ورزشهای ممتاز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: تهیه این داروها از طریق داروخانه ها ممكن نیست بلكه نیاز به ارتباطات خوب دارد.

وی افزود: تهیه آزمایشهایی برای تشخیص این داروها دشوار است.

اریتروپویتین كه تعداد گلبولهای قرمز خون را افزایش می دهد عمدتا در ورزشهای استقامتی نظیر دو و دوچرخه سواری در مسافتهای طولانی و متوسط كاربرد دارد. آزمایش خون و ادرار تشخیص این دارو برای المپیك 2000 سیدنی تهیه شد.

آنا بائوتینا پژوهشگر ارشد موسسه ملی اندازه گیری در سیدنی در این كنفرانس گفت: آزمایشهایی برای تشخیص دوپینگ ژنی تهیه شده است. براساس تعریف سازمان جهانی ضد دوپینگ، استفاده از سلولها، ژنها یا عناصر ژنتیكی برای بهبود عملكرد ورزشی دوپینگ ژنی است.

مزیت اصلی دوپینگ ژنی این است كه تشخیص آن در مقایسه با دوپینگ دارویی بسیار دشوارتر است. ژن دوپینگی بسیار شبیه سلول طبیعی است كه در بدن یافت می شود.

این پژوهشگر افزود: هیچ آزمایشی برای تشخیص این نوع دوپینگ تا المپیك لندن موجود نخواهد بود.

وی گفت: ما شیوه هایی را برای مبارزه با این نوع دوپینگ ابداع كرده ایم. اما وادا باید در مورد زمان اجرای این شیوه ها تصمیم بگیرد.

**1584**1440

سرخط اخبار ورزش