تهران - پيامدهاي قتل عام 16 زن و كودك افغان بدست سرباز قاتل آمريكايي كه بزرگترين تراژدي واقعي از زمان اشغال اين كشور را رقم زد واهي بودن ادعاهاي بشردوستانه سردمداران كاخ سفيد را نمايان ساخت.

سحرگاه یكشنبه هفته گذشته برای زنان و كودكان بی گناه افغان بزرگترین تراژدی از زمان اشغال این كشور در سال 2001 بدست نظامیان آمریكایی رقم خورد؛' كشتار خانه به خانه زنان و كودكان روستای 'زنگی آباد' در شهرستان پنجوایی استان قندهار در جنوب افغانستان توسط سرباز تا بن دندان مسلح امریكایی'.

سرباز قاتل آمریكایی درحالی كه به سلاح های سنگین مجهز بوده و دوربین دید در شب نیز داشته، سحرگاه از پایگاه خود خارج شده و با یورش وحشیانه به سه خانه روستایی 16 زن و كودك را درحالی كه خواب بودند با شلیك گلوله به قتل رساند.

اكنون پس از گذشت نزدیك به یك هفته دولت امریكا تنها به ذكر نام این سرباز آمریكایی بسنده و وی را 'استوار رابرت بیلز' معرفی كرده و از ذكر اطلاعات بیشتر خودداری می كند.

به گفته وكیل سرباز قاتل، استوار بیلز از افغانستان خارج و به كویت و از آنجا به پایگاه 'فورت لونفورث' نیروی زمینی آمریكا در ایالت كانزاس فرستاده شده است.

در حالی كه آمریكا عامل قتل را یك سرباز اعلام می كند، گزارش خبرگزاریها به نقل از اهالی روستای زنگی آباد حاكی است كه چند تن از سربازان در این كار دخالت داشتند كه قاتلان پس از جنایت جنون امیز؛ یازده جسد از جمله جسد چهار دختر زیر شش سال را جمع اوری و انها را اتش زدند.

زمانی كه یك سرباز امریكایی و اروپایی در افغانستان كشته می شود مقامهای ارشد غرب و حتی سازمان ملل پیام داده و ضمن تقدیر از آن سرباز ؛ مرگ وی را محكوم می كنند درحالی كه وقتی صدها غیرنظامی بدست اشغالگران قتل عام می شوند و یا مقدسات دینی انان مورد بی حرمتی قرار می گیرد، تنها به یك ابراز تاسف بسنده می كنند.

در ماجرای اخیر نیز غربیها در صدد تخفیف جرم سرباز قاتل برآمده و می گویند سرباز در دفاع از خود اقدام كرده یا وی از روحیه خوبی برخوردار نبوده و از بیماری رنج می برده تا بتوانند با بستری كردن سرباز قاتل، او را تبرئه كنند.

شاید هم مقامهای آمریكایی بخواهند با طرح این ادعا كه عامل این جنایت غیرانسانی از بیمار روحی رنج می برده بهانه تراشی كنند و از كنار جنایت بگذرند ولی اگر عامل این جنایت در واقع بیمار روانی هست، پس این خود گواه دیگری از تجاوزات و تخلفات ارتش امریكا در افغانستان به شمار می رود زیرا آنها به اسودگی به دست مشتی دیوانه در افغانستان اسلحه داده اند تا سلاح خود را به سوی زنان و كودكان بی گناه نشانه گیری و بدون درنگ شلیك كنند.

واكنش ژنرال 'جان آلن' فرمانده آمریكایی نیروهای ناتو در افغانستان قابل پیش بینی بود. وی با ابراز 'تاسف عمیق' از چنین رویدادی سریعا دستور تشكیل كمیته تحقیق در مورد كشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای تحت امرش را صادر كرد و به مردم افغانستان قول داد مسئول آن را به سزای جنایتش برساند.

مقامات ناتو به رغم سكوت اولیه خود، این جنایت را رفتار خودسرانه سربازی خوانده‌اند كه خود را تسلیم كرده است.

'جیمز كانینگ هام' سفیر آمریكا در افغانستان نیز گفت: این حادثه در دست بررسی است و این نظامی آمریكایی بازداشت شده است.

مك كین جمهوریخواه هم گفته است هیچ توضیحی برای چنین كشتاری ندارد.

اما مسخره تر از همه 'هری رید' رهبر جمهوریخواهان سناست كه در اقدامی شرم‌آور؛ این كشتار را به دلیل فشار‌های روحی دانسته است كه سربازان آمریكایی تحمل می‌كنند.

وی ادامه داد كه این كشتار، یك حادثه بوده كه باید از بابت آن اظهار تأسف كرد.

'لئون پانه تا' وزیر دفاع آمریكا هم در پیامی برای حامد كرزی رییس جمهوری افغانستان درخصوص 'تیراندازی یك سرباز آمریكایی به طرف غیرنظامیان افغان ابراز تاسف كرد' .

اما در میان بررسی پیامدهای این جنایت هولناك ؛ اظهارات و ابراز تاسف های 'شوخی گونه' سردمدار كاخ سفید از همه مضحك تر است.

باراك اوباما در تماس تلفنی با حامد كرزی رییس جمهوری افغانستان به ابراز تاسف و همدردی با خانواده های غیرنظامیان كشته شده افغان و به تراژیك خواندن جنایت بسنده نكرده و گفته ؛ 'كودكان افغان همچون كودكان امریكایی هستند'.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، اوباما گفت: این حادثه تاسف بار و تكان دهنده نشان دهنده خصیصه ارتش ما و نشان دهنده ارزشی كه آمریكا برای مردم افغانستان قائل می شود نیست.

درحالی كه شاهدان عینی و بازماندگان از ارتكاب این جنایت توسط گروهی از نظامیان مست آمریكایی سخن می گویند بیانیه رسمی دولت آمریكا همانند رسم معمول واشنگتن از ابهام آفرینی در ارتكاب این اقدام توسط آمریكایی ها و یا نقش داشتن تنها یك نظامی آن حكایت دارد.

سرگرد 'جیمز ویلیامز' از سخنگویان نظامی سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در افغانستان مدعی است كه تیراندازی این فرد با هدف دفاع از خود و بی هدف به سوی اطرافش بوده است.

ژنرال 'آدریان جی.بردشاو' معاون عملیاتی نیروهای بین المللی كمك به امنیت افغانستان (ایساف) نیز می گوید: نمی توانم انگیزه ای را كه در پس این اقدام بوده تشریح كنم. ولی این حمله به هیچ عنوان در چارچوب عملیات ناتو در افغانستان نبوده است.

هرچند فرماندهی ناتو در افغانستان پس از انتشار این خبر طبق روال معمول اقدام به عذرخواهی و ابراز تاسف نسبت به چنین جنایتی كرده، اما در بیانیه این پیمان به تعداد قربانیان و یا چگونگی وقوع آن اشاره نشده است.

با این وجود تصاویر منتشر شده بخوبی واقعیت این جنایت دردناك را به نمایش می گذارند.

آنچه می توان از گزارش های محلی بدست آورد این حقیقت است كه این جنایت نه توسط یك سرباز و بلكه به صورت گروهی و هدفمند صورت گرفته است.

این حمله، شائبه ادامه عملیات شبانه ناتو در مناطق مسكونی افغانستان را به بهانه مبارزه با شبه نظامیان طالبان و دستگیری عوامل آنان بوجود آورده، اقدامی كه بارها با انتقاد شدید 'حامد كرزی' رئیس جمهوری این كشور روبرو شده است.

'رفیع الله' از زخمی شدگان این حادثه در برنامه گفت‌وگوی تلفنی با كرزی كه در ساعات اولیه این حمله صورت گرفت، گفت: نظامیان آمریكایی در تاریكی شب وارد خانه‌ام شدند، اعضای خانواده‌ام را از خواب بیدار كردند و سپس همه را به رگبار بستند.

'حاجی صمد' از بزرگان منطقه كه در این حادثه شماری از بستگانش را از دست داده به كرزی گفت: نظامیان آمریكایی به مردم ما ظلم می‎كنند و آتش را به روی مردم ما افروخته‌اند.در بین مقامات افغانستان شدیدترین واكنش متعلق به 'حامد كرزی' رئیس جمهور بود كه بار دیگر ضمن محكوم كردن این اقدام خواستار توقف كشتار غیرنظامیان بدست نظامیان خارجی شد. خواسته ای كه به نظر نمی رسد با توجه به عملكرد نظامیان امریكایی و فرماندهان ناتو در موارد مشابه پیشین راه به جایی ببرد.

وی كه در تندترین واكنش در ساعات اولیه پس از این حادثه گفته بود مقامات آمریكایی باید به صراحت در مورد این جنایت پاسخگو باشند ولی روز گذشته (جمعه) كرزی مایوسانه آمریكا را به عدم همكاری با هیات افغانی برای تحقیق در این زمینه متهم كرد.

كرزی در دیدار با خانواده های قربانیان حادثه قندهار گفت: پاسخی ندارد و در جلوگیری از حوادثی كه سبب مرگ غیرنظامیان شده ناتوان بوده است.

این جنایت نیروهای آمریكایی درحالی روی داد كه اقدام سه هفته پیش نیروهای آمریكایی در سوزاندن قرآن كریم در پایگاه هوایی بگرام خشم شدید مردم افغانستان را در پی داشته است و طی تظاهرات در مقابل این پایگاه امریكایی ها ده ها تن از مسلمانان كه به دفاع از مقدساتشان برخاسته بودند بدست نظامیان امریكا این كشور جان دادند.

رییس جمهوری افغانستان همچنین یك هفته پس از اظهارات اولیه خود بار دیگر لب به سخن گشود و با انتقاد شدید از آمریكا گفته واشنگتن با هئیت تحقیق درباره كشتار غیرنظامیان در قندهار همكاری نكرده است.

كرزی كه در حضور شماری از خبرنگاران سخن می گفت، در برابر هر انتقادی كه اعضای خانواده قربانیان مطرح می كردند، گفت 'جوابی ندارد و ملامت است.'

یكی از بازمانده های قربانیان به كرزی گفت: ' امروز آمریكایی ها می آیند و در خانه من همسر مرا با سیلی می زنند من پاسخ آن را می خواهم چه كسی باید به من پاسخ بدهد؟ جوابی دارید؟ آقای كرزی از خودت می خواهم جواب دهی چرا چنین می شود.'

یك تن دیگر از اعضای قربانیان این حادثه كه یازده نفر از اعضای خانواده اش را در آن از دست داده،گفت: ' یازده عضو خانواده ام را كشتند. این كار یك فرد نیست و یك فرد چنین كاری را نمی تواند بكند. امروز با من چنین كاری شده فردا نوبت شما است و بالاخره درحق همه چنین جنایتی خواهد شد.'

حامد كرزی پس از شنیدن اظهارات بستگان قربانیان حادثه قندهار گفت: این اظهارات نشان می دهد كه در این حادثه بیشتر از یك سرباز آمریكایی دست داشته است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از نیروهای آمریكایی شكایت كرد كه همكاری لازم برای انجام تحقیقات در مورد حادثه قندهار نكرده اند.

شیر محمد كریمی، رئیس ستاد مشترك ارتش افغانستان كه رهبری هیئت تحقیق هیات افغانی در این زمینه را به عهده دارد،به خبرنگاران گفت:' هیات ما سه ساعت با آنها (آمریكایی ها) مذاكره كرد، اما آنها هیچ همكاری نكردند.'

اظهارات رئیس ستاد ارتش افغانستان در حضور خبرنگاران و اعضای خانواده قربانیان، همراه با تعجب بود و بار دیگر پرسید همكاری نكردند؟ شیرمحمد كریمی در پاسخ گفت:' نه همكاری نكردند، آنها فكر می كردند و این و آن می گفتند'.

رئیس جمهوری افغانستان پس از شنیدن این اظهارات بار دیگر بر انجام تحقیقات كامل در مورد حادثه قندهار تاكید كرد و گفت: ' جنجال و اختلاف ما با دولت آمریكا روشن است. از نظر ما و مردم ما این عملی كه انجام شد كار یك دیوانه نبوده و عمدا صورت گرفته است. افغانستان خواهان رسیدگی به این قضیه و مجازات برای عامل آن است'. خواسته ای كه به نظر نمی رسد با توجه به عملكرد نظامیان آمریكایی و فرماندهان ناتو در موارد مشابه پیشین راه به جایی ببرد.

كرزی كه در تندترین واكنش در ساعات اولیه پس از این حادثه گفته بود مقامات آمریكایی باید به صراحت در مورد این جنایت پاسخگو باشند ولی روز گذشته (جمعه) مایوسانه آمریكا را به عدم همكاری با هیات افغانی برای تحقیق در این زمینه متهم كرد.

این جنایت نیروهای آمریكایی درحالی روی داد كه اقدام سه هفته پیش نیروهای آمریكایی در سوزاندن قرآن كریم در پایگاه هوایی بگرام خشم شدید مردم افغانستان را در پی داشته است و طی تظاهرات در مقابل این پایگاه آمریكایی ها ده ها تن از مسلمانان كه به دفاع از مقدساتشان برخاسته بودند، بدست نظامیان آمریكایی جان دادند.

حامد كرزی در بخش دیگری از سخنانش گفت كه باراك اوباما پذیرفته است كه تمامی مسئولیت های امنیتی را تا پایان سال 2013 میلادی یعنی یك سال پیش از زمان تعیین شده آن، به نیروهای افغان بسپارند.

كرزی گفت كه رئیس جمهوری آمریكا در یك تماس تلفنی به او گفته است كه در این مورد در كنفرانس شیكاكو كه قرار است تا دو ماه دیگر برگزار شود، مذاكره خواهد كرد.

با این حال ارتكاب این اقدام كه به ادعای مقامات نظامی آمریكا توسط تنها یك نظامی رخ داده موجی از نگرانی را در بین فرماندهان نظامی خارجی در افغانستان براه انداخته است.

واشنگتن پست پیش بینی كرده كه از این پس حملات انتقامی افغانها شدت بیشتری به خود گرفته و سبب افزایش تلفات آمریكایی ها شود.

در هر حال خشم مردم افغانستان از جنایات روزافزون نظامیان خارجی همچنان عامل مهم و نگران كننده ای برای مسببان جنگ افروزی در این كشور به شمار می رود.

به گزارش شبكه الجزیره، هزاران تن از مردم افغانستان در پی حمله جنون آمیز نظامیان آمریكایی به غیرنظامیان افغان و كشتار آنان، روز دوشنبه گذشته تظاهرات سراسری برگزار كردند.

معترضان افغان با سردادن شعارهای ضد آمریكایی و تاكید بر لزوم خروج نظامیان خارجی از افغانستان، جهاد ضد دولت آمریكا را خواستار شدند.

نمایندگان مجلس افغانستان (ولسی جرگه) دوشنبه گذشته از دولت آمریكا خواستند تا سرباز قاتل آمریكایی در افغانستان و به طور علنی محاكمه شود.

( ولسی جرگه ) در بیانیه اش گفته است كه 'ما جدا از دولت آمریكا می خواهیم و از آن انتظار داریم تا مجرمان را به سزای اعمال خود برسانند و آنها را در دادگاهی علنی در حضور مردم افغانستان محاكمه كنند.'

شورای علمای افغانستان نیز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام كرد: درصورت تكرار قتل عام مردم بی دفاع افغانستان به دست نظامیان خارجی؛ مردم علیه حضور آنان در این كشور قیام خواهند كرد.

بزرگان قومی استان قندهار افغانستان نیز سه شنبه با تجمع اعتراض آمیز ضمن محكوم كردن این جنایت اعلام كردند كه كشتار زنان و كودكان بی دفاع بدست نظامیان آمریكایی با هدف و برنامه ریزی شده بوده است.

در همین حال عفو بین الملل از نیروهای خارجی خواسته در مورد كشتار غیرنظامیان افغان پاسخگو باشند.

این سازمان مستقر در لندن در بیانیه ای افزوده: فقدان حساب كشی و مسئولیت پذیری از سوی نیروهای خارجی، این دیدگاه را در افغانستان تقویت می كند كه نیروهای بین المللی اهمیت كافی را به امنیت و سلامت مردم افغانستان نمی دهند.

حادثه هفته گذشته قندهار نارضایتی از حضور نیروهای آمریكایی در افغانستان كه بیش از یك دهه است این كشور را در اشغال خود دارند و ماه گذشته با حادثه بی حرمتی به قرآن كریم در پایگاه هوایی بگرام آغاز شده بود، افزایش داده و این روزها بسیاری از پدران و مادران افغان در سوگ عزیزان خود نشسته‌اند و دولت افغانستان نیز ناتوان تر از گذشته كمترین توان برای جلوگیری از حوادث را ندارد.

در حالی كه سازمان ملل در گزارشی اعلام كرده است تنها در سال گذشته میلادی 2777 غیرنظامی افغان براثر حملات و بمباران نیروهای خارجی در افغانستان جان خود را از دست داده اند و گزارش گروه های حقوق بشری نیز حاكیست 34 هزار غیرنظامی افغان تنها توسط نیروهای بین المللی كمك به امنیت افغانستان ( ایساف) از سال 2001 میلادی تاكنون كشته شده اند، آیا زمان خروج این نیروهای آمریكایی فرا نرسیده است؟

اوباما براساس پیمان راهبردی افغانستان و آمریكا 2014 را سال خروج دهها هزار نیروی تحت فرماندهی آمریكا از این كشور و واگذاری امور امنیتی به افغانها اعلام كرد رویایی كه شاید اگر امروز تحقق پیدا كند، دهها غیر نظامی دیگر افغانستانی براثر آوارگی، گرسنگی، عدم وجود امكانات پزشكی ، جرایم و بی قانونی كه در پی حمله نظامی نیروهای خارجی در افغانستان ایجاد شده، جان خود را از دست نخواهند داد.

گزارش از: ابوالفضل بابائی

آساق **1392

سرخط اخبار جهان