تهران - پايگاه اطلاع رساني عرب آنلاين روز شنبه در گزارشي نوشت: كودكان فلسطيني از صدماتي كه در زندانهاي رژيم صهيونيستي متحمل شده اند، رنج مي برند.

در این گزارش آمده است: سازمان نجات كودكان در گزارشی اعلام كرد كه صدها كودك فلسطینی كه در زندانهای رژیم اسراییل زندانی بوده اند بعد از آزادی از زندان از كابوس و شب ادراری رنج می برند.

این سازمان خیریه در گزارشی كه روز دوشنبه گذشته منتشر كرده اعلام داشت كه ارتش اسراییل بیش از 8 هزار كودك فلسطینی را از سال 2000 میلادی در كرانه غربی دستگیر كرده و كودكانی را كه سن آنان از 12 سال بیشتر نبوده در دادگاههای نظامی به اتهام سنگ پراكنی به سربازان و یا خودروهای اسراییلی محاكمه كرده است.

'ایاد الاعرض' مدیر برنامه های این سازمان در اراضی اشغالی فلسطین در كنفرانس مطبوعاتی در كرانه غربی اعلام كرد كه 98 درصد از كودكان فلسطینی كه دستگیر شده اند گفته اند كه تحت شكنجه های سخت بدنی و یا زبانی از سوی سربازان اسراییلی قرار گرفته و بیشتر آنان دچار ناراحتی های روحی شده اند.

الاعرج گفت كه بیش از 90 درصد از این كودكان بعد از این صدمات دچار پریشان حالی شده اند.

در این گزارش ویژه به دستگیری افراد فلسطینی زیر 18 سال اشاره شده كه آمارها نشان می دهد تعداد آنان 292 نفر است.

در بیانیه هایی كه جنبش جهانی دفاع از كودكان كه یك سازمان حقوقی فلسطینی است منتشر كرده حاكی از آن است كه دو هزار و 301 كودك فلسطینی در سال گذشته دستگیر شده اند كه این بازداشتها در سال 2010 شامل 3 هزار و 470 كودك بوده است.

'اری شالیتار' سخنگوی ارتش رژیم اسراییل می گوید كه كودكان 13 یا 14 ساله فلسطینی به سوی خودروها و یا سربازان اسراییلی سنگ پرتاب می كنند و نیروهای ارتش اسراییل آنان را دستگیر می كنند ولی مردم نمی دانند كه این كار كودكان بسیار خشونت بار است و آنان به جای آنكه مشغول بازی فوتبال باشند زندگی اسراییلی ها را در معرض خطر قرار می دهند.

در همین رابطه سودامینی سیگریست مدیر صندوق حمایت از كودكان وابسته به سازمان ملل (یونیسف) در اظهاراتی در كنفرانس مطبوعاتی از محاكمه كودكان فلسطینی در دادگاههای نظامی انتقاد كرد.

احمد دسوقی جوان 16 ساله فلسطینی در این باره به خبرگزاری رویترز گفت كه گروه زیادی از سربازان اسراییلی شبانه به منزل آنان یورش برده و وی را كه درخواب بوده بیدار كرده و دست هایش را بسته و با گذاشتن نواری بر روی چشمانش وی را داخل خودروی نظامی كردند.

وی گفت كه در جریان بازپرسی طولانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجبور به اعتراف مبنی بر پرتاب سنگ به سربازان اسراییلی شده است.

وی می گوید كه بازپرسان وی را به مدت طولانی در اتاقی با دست بسته رها كرده تا برای اعتراف او را تحت فشار قرار دهند.

علی دسوقی به 18 ماه زندان محكوم شده و نیمی از محكومیت خود را سپری كرده بود كه در جریان عملیات تبادل زندانیان از زندان آزاد شده است.

مترجمام**1408**1609

سرخط اخبار جهان