۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۳:۴۶
کد خبر: 80043851
T T
۰ نفر

همدان-تكثر يادمان هاي با ارزش تاريخي و فرهنگي در كنار جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي موجب معرفي همدان به عنوان يكي از مناطق اصلي گردشگري ايران در داخل و خارج كشور شده است.

به گزارش ایرنا، تپه باستانی هگمتانه، سنگ نوشته های گنج نامه، دامنه های زیبای الوند، دره های سرسبز و دلفریب عباس آباد، حیدره و مرادبیك، كوچه باغ های مصفا، آرامگاه های مشاهیرادبی و تاریخی چون بوعلی سینا و باباطاهر،بقعه استرومردخای و بازار قدیمی نمونه هایی بارز از مجموعه جاذبه های گردشگری زاگرس نشینان همدانی است.

آثاری زیبا، دیدنی و جذاب از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه ، سلجوقیان، اشكانیان و قاجاریه تلالویی از فرهنگ و تمدن ایرانیان در همدان به یادگار مانده است.

وجود كاخ باستانی هگمتانه دارای آثار خشتی دوران هخامنشیان، لوح زر آریا رامنه، جام زرین منسوب به داریوش (قرن پنجم قبل از میلاد) و جام زرین خشایارشاه (پسر داریوش ) و نقش برجسته زرشیر بالدار در حال جهش، مربوط به دوران هخامنشی و آثار متعدد دیگر، همدان را در فهرست مكان های زیبای گردشگری جهان قرار داده است.

كلیسای گریگوری استپانوس مقدس یكی دیگر از بناهای تاریخی استان همدان است كه در تپه باستانی هگمتانه همدان وجود دارد.

كلیسای ارامنه گریگوری در سال 1676 میلادی مقارن با سلطنت شاه سلیمان صفوی در محوطه باستانی هگمتانه همدان ساخته شد.

كلیسای گریگوری پس از 255 سال مقاومت در برابر بلایای طبیعی سرانجام بر اثر آسیب وارده تخریب شد و بر اساس كتیبه سنگی واقع در سردر كلیسا به سال 1931 میلادی با كمك مالی هیات امنای كلیسا، شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و كمك مالی مردم كلیسایی به مراتب بزرگ تر و باشكوه تر در محل كلیسای اولیه ساخته شد و بر اساس كتیبه سنگی در پیشانی ورودی حیاط كلیسا، سال اتمام 1936 میلادی است.

به گزارش ایرنا، آرامگاه باباطاهر نیز از عرفای بزرگ و مشهور دو بیتی سرای ایران كه گذشت زمان در فراموشی دو بیتی های شورانگیز سروده شده وی با لهجه لری نیز ناتوان بوده به عنوان یكی دیگر از جاذبه های گردشگری استان همدان در یكی از میدان های مصفا و زیبای همدان واقع است.

باباطاهر در مجموعه 'كلمات قصار عربی'، عقاید عرفانی خود را در علم معرفت ، ذكر، عبادت، وجد و محبت را مشتمل بر 420 ذكر عارفانه در 50 باب بیان كرده است.

گنبد علویان، اثر دیگر خطه تاریخی همدان، محل آرامگاه دو نفر از اعضای خاندان علویان كه زیر گنبد سردابی پوشیده شده با كاشی های خشت فیروزه ای رنگ قرار گرفته متعلق به دوره سلجوقیان بوده و از منظر بیرونی مشابه گنبد سرخ مراغه و از داخل نیز دارای گچبری های زیبا و فراوان است.

چهره بیرونی بنا دارای طاق نماهایی به اشكال منظم لوزی های بزرگ و كوچك با آجر برجسته كاری شده و بقایای كتیبه آجری زیبا به خط كوفی مشتمل بر چند آیه اول سوره دهر در بالای دیوارهای خارجی و ستون های جانبی جلوخان نیز به چشم می خورد.

آرامگاه میررضی‌الدین آرتیمانی واقع در دره‌ای مصفا در شمال شرق شهر تویسركان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری استان همدان است.

سید رضی‌الدین آرتیمانی از سرایندگان و عرفای معروف عصر شاه عباس صفوی است كه در قریه زیبای آرتیمان از توابع تویسركان متولد و در همان جا نیز مدفون شد و اینك آرامگاه وی میعادگاه زایران طریقت است.

آرامگاه تاریخی این شاعر نامی ایران زمین هر ساله دل خیل عارفان دلسوخته و سالكان عرفان ناب را از جای جای این كره خاكی تسلی‌گر است.

بقعه حیقوق نبی (ع) نیز به عنوان دیگر آثار ارزشمند باستانی استان همدان است كه در شهر تویسركان واقع شده و بنای آن را به قرن هفتم نسبت می دهند.

حیقوق نبی یكی از پیامبران بنی اسراییل است كه نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بود و نامش در كتاب تورات (عهد عتیق) ذكر شده است.

وی هنگام حمله بنوكد نصر و بابلیان همراه با خیل یهودیان به اسارت در آمد و سالیان متمادی را در زندان بابل به سر برد.

پس از فتح بابل توسط كوروش هخامنشی و آزادی یهودیان ، به ایران آمد و در اكباتان (همدان) مسكن گزید و پس از مرگ در تویسركان به خاك سپرده شد.

این بقعه بنای برج مانند آجری با گنبدی شكل است كه پوشش داخلی آن مدور است و پوشش خارجی آن مخروط ناوی شكل است و در نمای خارجی هر ضلع از بنای هشت ضلعی، طاق نمای كم عمقی تعبیه شده كه بالای آن كاشی كاری است.

تپه و دهكده باستانی گیان یكی دیگر از این آثار با ارزش تاریخی استان همدان است كه در كیلومتر 19 جنوب غربی نهاوند و در مسیر جاده جنگلی گیان قرار گرفته است.

این تپه در سال 1932 میلادی توسط پروفسور گریشمن بررسی و تا عمق 19 لایه از تپه خاكبرداری شد كه به 5 دوره (طبقه) از تمدن قدیم برخوردند و قدمت نهاوند را تا حدود 37 قرن قبل از میلاد روشن ساختند

این تپه از لحاظ تاریخی ارزش فراوانی دارد. بسیاری از باستان شناسان به این منطقه آمده و گنجینه ‏های بسیاری از جمله ظروف سفالی و جواهر را كشف كردند كه منشا این ظروف به قرن های پانزدهم و چهاردهم قبل از میلاد بر می‏ گردد.

ترابی همچنین گفت: در سال1322 هجری شمسی ضمن كاوش از محل باقیمانده معبد سلوكیان در تپه مركزی نهاوند، كتیبه بزرگی نقش شده بر روی سنگ كشف شده كه این كتیبه به نام (آنتیوخوس سوم) شاه سلوكی و متعلق به سال 193 قبل از میلاد است.

كتیبه در 32 سطر و به یونانی قدیم بر روی سنگی به ابعاد 85در 46سانیمتر نقش شده است. متن این كتیبه شامل عناوین و اختیاراتی است كه شاه سلوكی به خواهرش ملكه لاادیسه (لاذقیه) داده كه این كتیبه اكنون در موزه ایران باستان نگهداری می شود.

حمام حاج آقاتراب دیگر اثر ارزشمند تاریخی نهاوند است كه بنای زیبای آن به سبك معماری دوران صفویه ساخته شده و به نام حمام دو قلو نیز معروف است و دارای دو قسمت است.

ترابی افزود: قسمت اول با حمام بزرگ كه دارای گرمینه (حمام گرم) و سردینه (حمام سرد) بوده و فقط مورد استفاده رجال و اشراف و شاهزادگان قرار می گرقته و قسمت دوم همان حمام كوچك است كه مورد استفاده كه آن هم به نوبه خود دارای سردینه و گرمینه است و ویژه استفاده افراد عادی جامعه و رده پایین بوده است.

وی ادامه داد: در محوطه حمام بزرگ چهار ستون زیبای بزرگ به چشم می خورد. پوشش سردینه از طاق و چشمه تشكیل شده و طاق اصلی دارای نقش آهكبری است.

وی گفت: در سردر ورودی (شاه نشین) تصویری از جنگ رستم و دیو سفید نمایان است كه به وسیله كاشی هفت رنگ به شكل بسیار ماهرانه ای كاشیكاری گردیده و بر روی دو ستون سنگی حجاری شده قرار گرفته است.

مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان نیز با اشاره به گستردگی و تنوع جاذبه های گردشگری این استان از برنامه ریزی های انجام شده برای ارایه خدمات مناسب به مسافران نوروزی خبر داد.

'اسدالله بیات' افزود: باتوجه به جذابیت و تنوع آثار تاریخی تپه باستانی هگمتانه به منظور ارایه خدمات مناسب به گردشگران از افزایش راهنمایان موزه هگمتانه در آستانه سال نو خبر داد.

وی ادامه داد: راهنمایان موزه هگمتانه كه تعداد آن‌ها به 15 نفر خواهد رسید، در ایام نوروز به سوالات بازدیدكنندگان پاسخ می‌دهند.

وی با اعلام اینكه كلیسای گریگور استپانوس نیز به چند راهنمای مطلع و ثابت مجهز شد اضافه كرد: كلیسای گریگوری استپانوس مقدس یكی از بناهای تاریخی استان همدان است كه پس از 335 سال در تپه باستانی هگمتانه همدان وجود دارد.

وی با اشاره به اینكه دو سفره هفت‌سین در آرامگاه بوعلی سینا و موزه هگمتانه این استان برپا می شود بیان كرد: سفره‌های هفت‌سین این دو مكان تاریخی به عنوان مهمترین جاذبه های گردشگری ، بزرگ‌ترین سفره‌های استان همدان خواهند بود.

وی یادآور شد: سفال‌های تاریخی و برخی آثار و اقلام فرهنگی همدان سفره‌های هفت‌سین استان را زینت می‎بخشند.

وی اظهار داشت: پهن كردن این سفره هفت‌سین نقش بسیار مهمی در افزایش جذابیت اماكن با ارزش تاریخی و فرهنگی استان و همچنین موجب جذب شمار بیشتر گردشگران و مهمانان نوروزی می شود.

وی در ادامه، با اشاره به آمادگی تمام بخش‌های اداره میراث فرهنگی برای میزبانی از مسافران نوروزی اضافه كرد: نقشه موزه‌ها و اماكن تاریخی استان مانند سال‌های گذشته در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

بیات در ادامه گفت: در نوروز 91 راهنمایان دایمی و مطلع در موزه‌های استان به مسافران خدمت‌رسانی می‌كنند.

گفتنی است استان همدان با یك هزار و 700 اثر تاریخی و فرهنگی و 507 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، همه ساله پذیرای حدود دو میلیون گردشگر داخلی و خارجی است.

7521/576/ 640